Školy dostaly na zavedení inkluze dvouleté přechodné období
Děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem budou mít nárok na podpůrná opatření v běžných školních třídách až od září 2018. Školy dostaly na zavedení změn, které měly podle zákona platit od letoška, dvouleté přechodné období. Vymezila ho ministerská vyhláška k zákonu. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Po odkladu takzvané inkluze volali ředitelé škol i kraje jako zřizovatelé, školy podle nich na úpravy nebyly připravené.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) původně říkala, že odklad nepřichází v úvahu. Nakonec ale podle deníku vyhověla kritikům. "Máme dva roky na to, abychom zajistili, že jakákoliv škola kdekoliv v republice, kam přijde dítě s nějakou speciální potřebou, bude schopná zařídit to, co říká zákon. Myslím si, že dvouleté období je dostatečné," řekla ministryně HN.
Zákon školám garantuje peníze na asistenty pro handicapované děti a další pomůcky. V přechodném období podle deníku vedle sebe bude existovat starý i nový způsob podpory. Pokud kraje jako zřizovatelé nezvládnou zajistit například vhodného asistenta, bude možné odkázat rodiče do třídy se speciální podporou. Během dvou let se znovu vyšetří děti, které se už dnes s handicapem potýkají, aby ministerstvo vědělo, na jaká opatření má vyčlenit peníze a kolik. "Spojíme dítě, vzdělávací potřebu, podpůrné opatření a peníze. Zároveň je pravda, že musíme posílit školská poradenská zařízení, která se o děti se speciálními potřebami starají," vyjmenovala Valachová.
Odklad nových povinností vítá podle HN Asociace speciálních pedagogů. Nesouhlasí s ním naopak bývalý ministr školství Ondřej Liška, který před osmi lety na ministerstvu o inkluzi značně usiloval. Podle nového zákona má každý žák dostat podporu, jakou potřebuje, tedy třeba asistenta, tablet nebo učebnici v Braillově písmu. Peníze má zajistit ministerstvo školství. Inkluze je běžná v mnoha evropských zemích.