ZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti. V jejich přípravě na samostatný život mimo pobytovou péči však stát selhává, více než 50 % z nich končí na společenském dně. Velmi špatnou situaci odcházejících dětí se dlouhodobě snaží změnit i účastníci konference Dítě v systému, kterou pořádala organizace Mimo domov a nadační fond Krok domů.
Konference se zúčastnila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková a člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Simon Slanina.
“Samozřejmě je lepší vynaložit úsilí na prevenci a udělat vše pro to, aby se dítě do ústavu vůbec nedostalo. Pokud se to však nepodaří, dítě v dětském domově vyroste a opouští ho nepřipravené na samostatný život, pak by měl stát udělat vše pro to, aby mu, pokud možno, toto znevýhodnění zmírnil. To však nedělá. Nebýt neziskových organizací, které se o to místo státu starají, pak by takové děti končily doslova a do písmene na ulici. A o tom je třeba otevřeně kriticky hovořit,“ říká Helena Válková.
Dovolání k systémovým změnám
Stejného názoru jsou experti a zástupci neziskových organizací zapojených v péči o ohrožené děti, a proto chtějí tzv. hromadným dovoláním upozornit na neutěšený stav, který tu trvá i 30 let po revoluci.
„Stále je mnoho dětí, které opouští dětské domovy nepřipravené na samostatný život. Zoufale postrádáme zásadní systémová opatření, která by tento stav pomohla zlepšit. Proto jsme se rozhodli spojit jednotlivé aktéry systému a deklarovat společný zájem o klíčové legislativní změny,“ říká Klára Chábová, předsedkyně organizace Mimo domov a výkonná ředitelka nadačního fondu Krok domů.