Šimon Pánek dostal cenu velvyslanectví USA za lidská práva
Spoluzakladatel a ředitel neziskové společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek včera získal Cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv. Podle velvyslanectví Pánek mimořádně přispěl k založení, rozvoji a ochraně české občanské společnosti.
Nyní jednapadesátiletý Pánek zahájil charitativní činnost v roce 1988 organizováním sbírky pro zemětřesením postiženou Arménii. V roce 1989 byl jedním ze studentských vůdců sametové revoluce, později dal přednost humanitární činnosti. V roce 1992 založil humanitární tým, který pomáhal ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu, z něj se později vyvinula organizace Člověk v tísni. Nyní organizace funguje ve více než 30 zemích, poskytuje humanitární pomoc, přispívá ke společenskému rozvoji a působí i na poli osvěty a vzdělávání.
Součástí včerejšího slavnostního večera v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga bylo i hudební vystoupení klavírního tria Guarneri Trio Prague. Hudební uskupení vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech po celém světě, letos ale čínské orgány zrušily jejich plánované turné v této asijské zemi. Čína letos zakázala vystoupení několika hudebních těles spojených sídlem nebo názvem s Prahou poté, co česká metropole začala mluvit o vypovězení článku o uznávání politiky jedné Číny ze sesterské smlouvy s Pekingem.
Americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávají v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv. Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.
Loni cenu dostala romská aktivistka Magdalena Karvayová za svou činnost v oblasti inkluzivního vzdělávání. V minulosti americká ambasáda takto ocenila například ombudsmanku Annu Šabatovou, ředitele organizace Transparency International Davida Ondráčku, zakladatele festivalu Jeden svět Igora Blaževiče nebo občanské sdružení Romea.