Síla odvahy: Nicholas Winton zachránil 669 dětí před transportem do koncentračních táborů
Studenti z Gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy navázali na iniciativu z předchozího roku a rozhodli se pokračovat ve snaze o udělení Nobelovy ceny pro sira Nicholase Wintona. Ten před druhou světovou válkou zachránil 669 českých, převážně židovských dětí před nejistým osudem v koncentračních táborech. Zajistil jim cestu vlakem do Velké Británie, kde se jich ujaly náhradní rodiny. Skromný britský hrdina si chtěl nechat všechno pro sebe jako tajemství. Po mnoha letech však jeho manželka objevila kufřík, v němž se skrývaly dokumenty a fotografie neznámých dětí. Příběh, který dnes fascinuje starší i mladší generace, se tak postupně začal rozkrývat.
Minulý rok Nicholas Winton Nobelovu cenu nezískal, přesto ale snaha studentů nekončí. Kampaní chtějí dál šířit příběh Nicholase Wintona, který letos oslaví 105. narozeniny. Nobelovu výboru by chtěli dokázat, že příběh Nicholase Wintona je natolik silný a inspirující, že si Nobelovu cenu opravdu zaslouží. Petici už podepsalo téměř čtvrt milionu lidí. Nicholas Winton byl na Nobelovu cenu za mír nominován předsedou sněmovny Janem Hamáčkem. Šéf sněmovny tak navázal na úsilí své předchůdkyně, Miroslavy Němcové.
Roku 1938, devětadvacetiletý sir Nicholas Winton plánoval odjet na zimní dovolenou do Švýcarska. Před jeho odjezdem ho však jeho přítel z Prahy informoval o situaci v pomnichovském Československu. Uvědomil si hrozící nebezpečí a odjel do Prahy, kde si zřídil malou kancelář a přemýšlel, jak obyvatelům Československa pomoci. Začal s organizací transportů dětí do Velké Británie. Nicholas Winton musel například splnit podmínku, že za každé převezené dítě musela náhradní rodina zaplatit 50 liber. Poslední a zároveň největší transport s 250 dětmi bohužel nemohl odjet, protože 1.9. 1939 začala válka.
"Myslíme si, že Wintonův příběh má neskutečný potenciál. Lidé zapomínají na historii, na události, které formovaly naši společnost. Tento příběh jim to může připomenout," vysvětluje předseda petičního výboru Tomislav Procházka.
“Wintonův příběh má neskutečný potenciál. Lidé zapomínají na historii, na události, které formovaly naši společnost. Tento příběh jim to může připomenout”.
Za své činy dostal Nicholas Winton několik vyznamenání. V roce 1998 mu Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a královna Alžběta ho povýšila do rytířského stavu. Sám Nicholas Winton skromně tvrdí, že jeho činy nebyly nijak výjimečné.
„Mně bylo devět, sestře bylo tři a půl. Druhého srpna jsme byly na Wilsonově nádraží v Praze, kde jsme se loučily s naší maminkou a dědeček mi dal památník, do kterého se zapsala celá rodina Do památníku mi napsal, abych zůstala věrná zemi, ze které odjíždím, rodičům a jemu, a odjeli jsme do Anglie“, vzpomíná Lady Milena, jedna z posledních dětí, které Nicholas Winton zachránil.
Žáci ZŠ a studenti SŠ se po celé České republice již několik let dovídají o činech sira Nicholase Wintona v rámci vzdělávacího programu „Loterie života“, jehož dramaturgem a vedoucím je Zdeněk Tulis. Vzdělávací program je založen na úspěšném dokumentárním filmu „Nicholas Winton – síla lidskosti“ a novém filmu „Nickyho rodina“.
Aktivitu iniciativy studentů Gymnázia Open Gate můžete sledovat na facebookové stránce Nobelova cena míru pro Sira Nicholase Wintona a na webu petice, kde jsou dostupné všechny potřebné materiály a aktuální informace. Na webu je také možné podepsat online petici.