Šikana v Hodoníně: Násilí mezi dětmi je nepřijatelné. Situace vyžaduje rozhodnou odpověď, vzkazuje vládní zmocněnkyně
![Klára Laurenčíková](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fromea.cz%2Fapp%2Fuploads%2F2022%2F11%2Fklara-laurencikova.jpg&w=3840&q=75)
Násilí na dětech i od vrstevníků je naprosto nepřijatelné, situace v Hodoníně vyžaduje jasnou a rozhodnou odpověď, uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková k případu šikany dvanáctileté dívky. Na sociální síti X napsala, že události musí důkladně prošetřit policie. Zároveň odmítla útočné projevy vůči zúčastněným. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na stejné sociální síti napsal, že bezpečí dětí je absolutní prioritou a události v Hodoníně ukazují, že je potřeba zintenzivnit ochranu těch nejzranitelnějších.
Podle videa, které zveřejnila na sociálních sítích matka napadené, čelila dvanáctiletá dívka tahání za vlasy, fackám či plivancům. Matka také uvedla, že dcera byla šikanovaná delší dobu a škola toto jednání neřešila. Šimáčková Laurenčíková události v Hodoníně sleduje s hlubokým znepokojením, napsala. “Útrapy, jimiž si dívka prošla, jsou nesmírně bolestivé a neakceptovatelné. Daný čin musí být důkladně prošetřen Policií ČR, do mapování příčin a souvislostí pak zapojena též Česká školní inspekce a Orgán sociálně právní ochrany dětí,” podotkla.
Prevence a řešení podobných incidentů podle zmocněnkyně vyžaduje koordinaci a sdílení informací všech zodpovědných institucí. “Jen tak můžeme včas zachytit varovné signály a předcházet eskalaci problémů,” uvedla. Poukázala na opatření z vládního programu Bezpečné dětství. K nim patří postupy k včasnému odhalení ohrožených dětí, přístup respektující potřeby traumatizovaných dětí, propojení s odbornými službami nebo síť školních psychologů a preventistů.
Na vládní program Bezpečné dětství upozornil i Rakušan. Ministerstvo školství podle něj v reakci na současnou situaci připravuje také balíček pro prevenci. “Zahrnuje on-line konzultace s řediteli škol k posílení bezpečnostních opatření, vytvoření modelového školního řádu se zaměřením na prevenci násilí a aktualizaci preventivních programů,” napsal.
Součástí strategie je podle ministra vnitra spolupráce s influencery, kteří s mladými lidmi umějí efektivně komunikovat, a podpora médií, aby mohla o podobných případech zodpovědně informovat.
Šimáčková Laurenčíková i Rakušan vyzvali, aby lidé k situaci v Hodoníně nešířili neověřené informace. Mohly by poškodit lidi, kterých se události přímo týkají, nebo narušit vyšetřování, upozornil ministr.
Předsudečné útoky jsou velmi závažné a často zůstávají stranou pozornosti. Stali jste se obětí předsudečného násilí? Volejte na bezplatnou telefonní linku organizace In IUSTITIA 800 922 922 nebo kontaktujte organizaci ROMEA.
Zmocněnkyně navíc varovala před útočnými projevy vůči komukoliv ze zúčastněných. “Agresivní výroky a zastrašování pouze ztěžují konstruktivní řešení situace. Naším společným cílem musí být ochrana všech dětí a vytvoření prostředí, kde se mohou cítit bezpečně a důstojně,” doplnila.
Policisté prověřují napadení dívky v Hodoníně pro podezření ze spáchání trestných činů vydírání, výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví. Ustanovených má sedm hlavních aktérek konfliktu, včetně dvou napadených.
Jak již dříve informoval zpravodajský server Romea.cz případem se zabývá i vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Matka napadené dívky uvedla, že její dcera čelila i rasistickým nadávkám.
V souvislosti s napadením policisté prověřují i vyhrožování poté, co sledovali reakce a komunikaci na sociálních sítích. Podle policie se vyhrožování dopustil dosud neznámý pachatel či pachatelé vůči škole i konkrétním lidem.
Stručně
Brutální šikana v Hodoníně – Dvanáctiletá dívka čelila fackám, tahání za vlasy i plivancům. Podle matky byla šikanována delší dobu a škola situaci neřešila.
Vládní reakce – Zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková označila násilí mezi dětmi za nepřijatelné a požaduje důkladné vyšetření. Ministr vnitra Vít Rakušan zdůraznil nutnost lepší ochrany dětí.
Vyšetřování policie – Policie prověřuje útok jako možné vydírání, výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví. Zabývá se i výhrůžkami na sociálních sítích.
Prevence do budoucna – Vláda chce posílit opatření proti šikaně, včetně školních psychologů, preventistů a efektivnějšího sdílení informací mezi institucemi.