Šestidílný rozhlasový seriál o Letech u Písku získal Česko-německou novinářskou cenu
Česko-německý fond budoucnosti na konci listopadu v Postupimi udílel letošní novinářské ceny. Mezi sedmi oceněnými příspěvky byl i jeden s romskou tematikou – cenu v kategorii audio vyhrál seriál o Památníku v Letech u Písku reportérky Adély Petrové, který natočila pro rozhlasový pořad O Roma vakeren / Romové hovoří.
Adéla Petrová se během bakalářského studia mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě rozhodla pro rozhlasové zaměření a následně nastoupila na praxi do zpravodajské redakce brněnské pobočky Českého rozhlasu. Tam objevila pořad pro romskou menšinu O Roma vakeren vysílaný na Radiožurnálu, do kterého v současnosti přes rok externě přispívá.
Novinářka z Německého svazu novinářů Libuše Černá popsala v laudatiu přínos její reportáže: „Adéla Petrová konzultovala (téma) s odborníky, historiky, kulturními pracovníky a pedagogy. Ke slovu se dostal potomek přeživších. Využila i archivní materiál. Tímto dramaturgickým obloukem se nám dostalo jak informací o minulosti, tak i o dalším vývoji a perspektivách. Rozmanitost hlasů a pohledů vytváří komplexní obraz památníku v Letech.“
Seriál „Lety u Písku. Opomíjená historie romského holokaustu“ tvoří šest čtyřminutových reportáží, které přinášejí pohled do historie a současnosti jednoho z nejvýznamnějších, ale zároveň nejméně známých pietních míst holocaustu v České republice.
„Když jsme s Adélou Petrovou přemýšlely, jak pojmeme toto citlivé téma, tak jsme chtěly, aby to vyznělo nejen jako významná informace o minulosti, ale i o dalším vývoji koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Když Adéla Petrová zjišťovala mezi svými vrstevníky, zda slyšeli o táboře v Letech, dostala odpověď, že ne. Je tedy patrné, že je stále hodně těch, kteří o tématu neví, a jsou i tací, kteří romský holocaust popírají,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz dramaturgyně pořadu O Roma vakeren Iveta Demeterová.
A jak dodává oceněné autorka Adéla Petrová, bylo hodně věcí, které ji při tvorbě seriálu překvapily. „Je těžké vybrat jen jednu konkrétní. Když se ale zamyslím, je to asi část týkající se československých četníků a jejich zacházení s vězni. Je asi logické, že dějiny bývají prezentovány z naší perspektivy, a tak z nich většinou český národ vychází pozitivně, ať jde o jakoukoli část dějin. Málokdy se ale mluví o částech, kdy jsme jako národ pochybili, což je zcela jistě také případ Letů u Písku. Dle mého názoru je ale velmi nutné mluvit i o věcech, které nám nejsou příjemné, protože jinak se s nimi nikdy nedokážeme vyrovnat,“ říká autorka.
Podle Ivety Demeterové téma a trauma holocaustu nesmí být přehlíženo. „Ale my se stále setkáváme se zapomenutým romský holocaustem. Ve školních osnovách se žáci neseznamují s koncentračními tábory, kde umíraly celé romské rodiny. Děti, které se tam narodily, neměly šanci přežít. V pořadu O Roma vakeren se pravidelně romskému holocaustu věnujeme, protože nesmí být zapomenut. Oslovujeme potomky přeživších, kteří nám o rodinných traumatech vyprávějí,“ vysvětluje Iveta Demeterová.
„Těch věcí, které by se daly a měly rozvést, je mnoho, kromě romského holocaustu například sterilizace romských žen. Romská témata (ani kultura) zkrátka nedostávají v médiích dostatečný prostor a většinou jsou spíše útržkovitá,“ uzavírá Adéla Petrová.