Sčítání 2021: Videonávod, jak vyplnit formulář, odpovědi na základní otázky
V Česku se po deseti letech uskuteční sčítání lidu. Zpravodajský server Romea.cz připravil přehled 10 základních otázek, které by vám měly pomoci ve sčítání se zorientovat. V článku také naleznete videonávod – tutoriál – jak jednoduše vyplnit elektronický sčítací formulář.
1. Jaký je termín Sčítání lidu 2021?
Sčítání začíná již tento víkend. Od půlnoci z pátka na sobotu 27. března do 9. dubna můžete žádané údaje vyplnit prostřednictvím elektronického formuláře. Do něj se přihlásíte číslem občanského průkazu nebo pasu. Vyplnění formuláře trvá přibližně 15 minut, 10 minut je věnováno bytové části, 5 minut údajům o vaší osobě. Vyplňování je možné přerušit, to co jste zapsali uložit, a pokračovat ve vyplňování, až vám opět vybyde trocha času. V elektronickém formuláři nemusíte všechny odpovědi vypisovat, stačí si vybrat z nabídky.
Elektronický dotazník bude vedle češtiny ještě v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině.
NÁVOD NA VYPLNĚNÍ FORMULÁŘE
2. Kde elektronický formulář najdu?
Formulář najdete na www.scitani.cz nebo si můžete do mobilu stáhnout mobilní aplikaci Sčítání21. Pokud elektronický formulář nevyplníte, čeká vás vyplňování papírového formuláře – tiskopisu. To bude probíhat od 17. dubna do 11. května.
3. Jak obdržím papírový formulář?
Papírový formulář si můžete vyzvednout buď na vaší poště nebo jej doručí sčítací komisař. Kromě formuláře vám předá obálku určenou k zaslání vyplněného formuláře. Adresa na ní je předtištěná a odeslání je zdarma.
4. Je Sčítání lidu 2021 povinné pro každého občana České republiky?
Ano, je povinné. Pokud se sčítání vyhnete, bude sečten v omezeném rozsahu na základě údajů, které jsou k dispozici v databázích státu. Současně vás čeká pokuta ve výší až 10 tisíc korun. Případy budou řešit obce v rámci přestupkového řízení.
5. K čemu je sčítání dobré?
Cílem sčítání je získat ucelené informace o obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností a podobně. Výsledky se pak využívají třeba při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách nebo při tvorbě územních plánů či při zásazích hasičů.
6. Můžu vyplnit formulář za další členy rodiny?
Ano, můžete. Pokud tedy znáte situaci v domácnosti daného příbuzného a máte k dispozici požadované osobní údaje, tedy rodné číslo, datum narození, informace o vzdělání či zaměstnání. Také sčítací komisař vám vydá více kopií formuláře, pokud o to požádáte.
7. Na co se statistici budou ptát?
Formulář obsahuje dvě sady otázek. První část se týká bydliště a obsahuje například následující otázky: jak velká je plocha bytu, kdo v tomto bytě bydlí či zda všechny osoby hospodaří společně. Druhá část se týká konkrétní osoby a obsahuje třeba dotazy týkající se národnosti, zaměstnání či dojíždění. Součástí jsou tak i otázky týkající se třeba doby cesty do místa zaměstnání či do školy – údaj se v současné době vyplňuje, jako kdyby situaci neovlivnila pandemie.
Uvedení národnosti patří mezi nepovinné údaje, ale my ji stejně jako další romští občanští aktivisté doporučujeme. Nově můžete ve formuláři uvést dvě národnosti současně – například romskou a českou…
8. Bydlím na více místech. Jak mám tedy formulář vyplnit?
Sčítání je za bydliště, na kterém fakticky žijete. Vůbec nezáleží na adrese trvalého bydliště.
9. Nejsem občanem České republiky, jen tu bydlím. Je pro mě Sčítání lidu 2021 také povinné?
Ano, pokud tedy nepobýváte v Česku kratší dobu než 90 dnů nebo nejste zahraniční diplomat. Stejně tak, je sčítání povinné i pro ty, kteří mají v České republice trvalý pobyt, ale žijí v zahraničí. Ti mohou formulář vyplnit pouze elektronicky.
10. Co se s informacemi stane?
Pro osoby podílející se na organizaci sčítání lidu platí povinnost mlčenlivosti. Sčítání není anonymní, aby se zamezilo dvojímu vyplnění údajů. Výsledky ale nebudou obsahovat žádné osobní údaje, uveřejněny budou pouze v souhrnné podobě, která neumožňuje identifikaci fyzických osob.