Romští a ukrajinští asistenti prevence kriminality v Plzni pomáhají udržovat pořádek a předcházet konfliktům. Další projekt pak podporuje spolupráci romských a ukrajinských dětí
Plzeň dostala od ministerstva vnitra tři miliony korun na několik projektů prevence kriminality. Město získalo například 2,2 milionu korun na asistenty prevence kriminality a peníze z programu zaměřeného na projekty ke zvládnutí dopadů uprchlické vlny, která souvisí s invazí Ruska na Ukrajině. ČTK to řekl radní Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň).
„Uspěli jsme s několika projekty v rámci dvou ministerských dotačních programů prevence kriminality na místní úrovni pro rok 2024,“ uvedl v tiskové zprávě radní města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer.
Romští asistenti prevence kriminality pracují v Městské policii Plzeň už od roku 2013. “Od loňska ještě čtyři asistenti se znalostí ukrajinského jazyka, neboť v Plzni našly útočiště desítky tisíc uprchlíků,” řekl radní. Městská policie má smíšené hlídky, jimž se podle něj daří předcházet napětí mezi Romy a Ukrajinci. Asistenti také přispívají k udržování veřejného pořádku v místech své působnosti. Město na projekt dává 220.000 Kč. “Asistentů máme osm. Strážníci vymysleli dobrý systém, že chodí smíšené hlídky – jeden Ukrajinec a jeden romský asistent, a to do lokalit, kde to má význam a kde třeba docházelo k nějakým třenicím,” uvedl Winkelhöfer.
Uspěl také projekt Zvládnu to!, na nějž přišla dotace 130.000 korun. “Díky tomu se děti z romské a ukrajinské komunity, které po základní škole nastupují na školu střední, mohou účastnit aktivizačního zátěžového pobytu v přírodě. Získají tak pozitivní zážitky, zmírní předsudky vůči sobě navzájem, naučí se řešit konflikty, zažijí pocit úspěchu i spolupráce,” uvedl radní.
Město dále uspělo s projektem Venkovní preventivní stezky, na nějž dostalo 412.000 korun. “Nejen pro rizikovou skupinu dětí a mladistvých ve věku od 12 let vytvoříme s využitím umělé inteligence stezku s pěti stanovišti. Bude volně přístupná široké veřejnosti. Inspirací nám jsou zážitkové stopovací hry,” uvedl Winkelhöfer. Ti, kdo se tam vypraví, se interaktivní formou a pomocí příběhů seznámí s důsledky protiprávního jednání, jako je například vandalismus a násilí, s kyberproblematikou a problémy, které přináší závislost, také s tím, jak vytvářet a udržovat zdravé vztahy. Náklady na stezku činily 630.000 Kč.
Dotace 134.000 Kč je na projekt I prevence může být legrace. Město s neziskovými organizacemi pořádá jednodenní i vícedenní zážitkové pobyty pro děti. V programu mají nejen doučování, ale také kariérní poradenství, základy finanční gramotnosti, sociální poradenství nebo vedení k aktivnímu trávení volného času. Město na to dá 68.000 korun.
Podle radního už ministerstvo zrušilo programy na posilování kamerového systému, financuje ho už jen město.