Romský kamarád si vydělává sběrem kovu! Úloha v soutěži je rasistická a podporuje stereotypy, ohrazují se romští studenti. Pedagožka přiznala chybu a omlouvá se
Matematická soutěž Pražská střela, pořádaná Gymnáziem Christiana Dopplera, čelí kritice kvůli jedné z úloh, která byla součástí jejího on-line kola konaného 14. ledna 2025. Zadání s názvem „Marek + Beata = kino“ nám zaslali čtenáři, kteří poukázali na stereotypní a zraňující formulaci úlohy. Zadání totiž uvádí, že „náš romský kamarád Marek si vydělává peníze sběrem kovu“. Kritici upozorňují, že zdůrazňování etnicity v tomto kontextu není nutné a naopak podporuje škodlivé stereotypy.
Podle studenta ČVUT Patrika Grundzy je úloha jasným příkladem skrytého rasismu a posilování škodlivých stereotypů. “Formulace ‚náš romský kamarád‘ nejenže zbytečně zdůrazňuje etnicitu, která je pro matematické zadání naprosto irelevantní, ale také nepřímo podporuje stereotypy spojující Romy s kriminalitou,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Patrik Grundza. “Je nepřijatelné, aby podobné zadání, které místo rozvoje matematického myšlení upevňuje zkreslené a škodlivé pohledy na společnost, vůbec existovalo,” dodal.
Jedna z úloh v soutěži Pražská střela
Náš romský kamarád Marek si vydělává peníze sběrem kovu a chce pozvat svou přítelkyni Beatu do kina. Jeden metr železničních kolejí obsahuje 8 kg železa, přičemž cena železa je 2,5 Kč/kg. Kolik metrů kolejí musí Marek nasbírat, aby mohl pozvat Beatu do kina, pokud lístek stojí 200 Kč/osoba? Upozornění: Beata je náročná a chce k filmu nachos se sýrovou omáčkou, které stojí 120 Kč. (výsledek uveďte v milimetrech)
Učitelka Michaela Mazná, která má soutěž na starost, přiznala, že došlo k chybě v kontrole soutěžních otázek. „Otázky do soutěže vytvářejí sami studenti. Těch otázek bylo asi 1000 a je pravdou, že jsem je všechny neviděla, což zpětně nyní považuji za chybu,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz učitelka matematiky a informatiky. Dodala, že studenti zřejmě úlohu nedomysleli. „Studenti to nemysleli špatně, jen pravděpodobně nedomysleli, že by to někoho mohlo urazit. Každopádně bych se chtěla omluvit všem romským žákům, kterých se to mohlo nějak dotknout.“
Podle manažera stipendijního programu organizace ROMEA Štefana Baloga úloha explicitně podporuje stereotypy o Romech. “Co vnímám jako hodně alarmující je to, že úlohu prý vytvořili studenti. Je smutné, že tito mladí lidé smýšlí takto o Romech. Ukazuje to fakt, že část naší společnosti stále generalizuje a podporuje stereotypy,” uvedl Balog, podle kterého je selhání na straně pedagogů, kteří měli soutěž na starost.
Podle studentky hotelnictví Lucie Hlaváčová se touto matematickou úlohou normalizuje rasistický pohled na Romy. “Úloha je nevhodná, jelikož podporuje stereotypy a předsudky vůči určité skupině lidí,“ uvedla. Podobně kritická byla i studentka pedagogiky Sára Tatayová, která zadání označila za „urážlivé a rasisticky orientované“.
Úlohu odsoudila i budoucí učitelka Monika Hronová. „Jako Romka vnímám, že podobné zadání může vést k tomu, že se žáci romského původu cítí vyčlenění nebo ponížení. Také to může posilovat předsudky u ostatních studentů. Myslím si, že by bylo vhodnější, aby se v úkolech takového typu nezdůrazňovalo na etnickou skupinu, obzvlášť když to není potřeba k vyřešení úlohy,“ řekla pro zpravodajský server Romea.cz Monika Hronová.
“Určitě by stálo za to, aby se škola v nejbližší době soustředila na témata soužití, nebezpečí šíření stereotypů a předsudečného zobecňování,” dodal Štefan Balog.
Matematickou soutěž Pražská střela pořádají od roku 1996 studenti Gymnázia Christana Dopplera v Praze, které je státní střední škola nabízející osmileté a čtyřleté studium. Podle webu soutěže osmileté studium nabízí zaměření na matematiku s rozšířenou výukou fyziky a informatiky nebo se zaměřením na živé jazyky. Čtyřleté studium pak nabízí zaměření na matematiku s rozšířenou výukou fyziky a informatiky.