Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romské hlídky budou opět bdít nad Rotavou i Sokolovem

11. února 2013
Čtení na 2 minuty
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Potíže s kriminalitou a neklidem v některých čtvrtích budou Sokolov a Rotava i letos řešit s pomocí takzvaných romských hlídek. Asistenti městské policie, jak se lidem v uniformě a beze zbraně oficiálně říká, se osvědčili. Tvrdí to velitelé strážníků a starostové.

Podle šéfa Městské policie v Sokolově Petra Kubise se vyplácí, že se čtveřice romských pomocníků strážníků v komunitě vyzná. Jejich úkolem je dohlédnout na veřejný pořádek ve čtvrtích, kde si lidé stěžují, že se necítí bezpečně. Tedy třeba v okolí vlakového nádraží, kde mají uklidnit party výrostků, kteří pokřikují na kolemjdoucí a mnohým nahánějí strach.

"Rozhodně se snížil počet oznámení z míst, která občané vnímají jako nebezpečná. Většinou se asistenti snaží věc vyřešit domluvou nebo vysílačkou přivolají strážníky. Třeba když narazí na bezdomovce, kteří na ulici popíjejí alkohol. Díky nim máme osm očí v ulicích navíc," řekl Petr Kubis.

Dvě dvojice asistentů křižují městem ve dvou směnách a někdy i o víkendech. Pořádek hlídají třeba při ohlášených romských zábavách. Jsou však univerzální, jejich trasa vede i chodbami nemocnice, sociálního úřadu a kontrolují i úklidové čety, které zaměstnává radnice.

Výsledky ankety nejsou jednoznačné

"Umístili jsme na náš web anketu. Asi 32 procent hlasujících si myslí, že se situace kolem vlakového nádraží, restaurace Dukla a kina Alfa výrazně zlepšila," potěšilo Kubise. Výsledky ankety ale nejsou jednoznačné. Polovina lidí si naopak myslí, že stav v těchto čtvrtích je stejný nebo horší.

Mají asistenti nějaký recept, jak partičky zpacifikovat? "Ptát se jich, proč postávají venku, když si mohou jít zasportovat, sednout si k počítači, k televizi," říkal Patrik Bandy, když v dubnu loňského roku poprvé vyrazil do terénu. Osvědčil se tak, že se z něho mezitím stal řadový strážník.

Jak mluvit s lidmi, se pomocníci učili na školeních. Nemají téměř žádné pravomoci ani zbraně. Jejich výhodou je, že umí romsky. "Oni si práce váží. Nezaznamenal jsem žádnou negativní reakci, kvůli které bychom nechtěli v projektu pokračovat," má jasno velitel strážníků.

do PC pro iPad

Mzdy romských hlídek z 90 procent dotuje ministerstvo vnitra. Město přispívá sumou asi 90 tisíc korun ročně. Do Sokolova se na práci asistentů jezdí dívat a vyptávat delegace z různých českých měst, která o zavedení služby uvažují. Také v Rotavě působí od loňska čtyři asistenti. Dva z nich si na konci roku našli jiné zaměstnání. Radnice na jejich posty vypíše výběrové řízení.

"Zpočátku je lidé nevnímali příliš pozitivně. Díky nim se ale městské policii téměř podařilo vymýtit krádeže v zahrádkářské kolonii, kde jsme dříve evidovali desítky trestných činů a přestupků ročně," řekla starostka Rotavy Iva Kalátová. Pochvaluje si, že asistenti spolupracují se základní školou a mluví s rodinami, které čas od času neposílají své děti za vzděláním.

Od ledna Rotava platí pomocníky ze svého rozpočtu, ale bude na jejich mzdy opět žádat o dotaci z ministerstva vnitra. Stejně jako na rozšíření kamerového systému (i do dolní části města) a na novinku – funkci domovníků. To je další státní projekt prevence kriminality. "Domovník by měl pracovat jako zaměstnanec města v bytových domech a dohlížet na pořádek," vysvětlila Kalátová. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon