Romské děti v Luži míří ke vzdělání. Komunitní práce nese ovoce, říká koordinátor Ivan Červeňák

Komunitní práce s romskými dětmi v Luži na Chrudimsku přináší dobré výsledky, řekl ČTK romský oblastní koordinátor Ivan Červeňák, který ve městě působí asi 15 let. Vzdělání většiny místních dětí nekončí základní školou, ale pokračují dál. Dívky studují zdravotní školu nebo se učí na cukrářky. Luže také uvítá prvního romského advokáta, kterého čekají příští rok státní zkoušky na vysoké škole, dodal.
“Jsem starousedlík, v Luži jsem vyrůstal. Je to pro mě srdcová záležitost. Komunita musí dát romským dětem impulz a majorita dát šanci,” řekl Červeňák.
Děti potřebují dostat příležitost a navést k ní. Dívky z tamní taneční skupiny Loly Růža podle koordinátora výborně tančí a nedávno vystupovaly na Pražském hradě. Dvě dívky v Pardubicích maturovaly na zdravotní škole a první romský advokát z Luže by měl dostat vysokoškolský diplom v příštím roce.
“V Luži je 2500 obyvatel a z toho je 400 Romů. Mít vzdělání je možnost mít dobrý start do života. Důležité je propojení majority a minority,” řekl Červeňák. Chvíli trvalo, než si projekty získaly u romských rodin důvěru, dodal.
Ivan Červeňák v Pardubicích vystupoval na akci Roma Road Show, která představuje úspěšné romské projekty. Je inspirací pro dvě ženy ze Skutče na Chrudimsku, které tam chtějí aktivizovat romskou komunitu, zajistit dětem kroužky, kde se budou vzdělávat, a zapojit do toho i matky samoživitelky. Přejí si stmelit komunitu. Ve Skutči žije asi třicítka romských rodin, další žijí v okolních obcích, řekla Vlasta Horváthová.

“Chtěly bychom založit komunitní centrum, protože ve Skutči pro romské děti nic není. Romské děti chodí do speciální školy, chceme jim pomáhat se školní látkou, pomoct maminkám, když budou potřebovat něco na úřadě. Mládeži vypomoct najít školu a práci, seznámit je s počítačem a internetem,” řekla Ilona Zvelebilová, která v Luži sedm let doučovala romské děti.
Roma Road Show pořádá vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. Jsou na ni zvaní politici, úředníci i lidé z neziskového sektoru. Podle ní je tam prostor pro diskusi. “Propojujeme vedoucí pracovníky z města a kraje s lidmi, kteří pracují s romskou menšinou, což jsou většinou Romové. Oni mají zkušenosti s tím, jak posouvat změnu života Romů z chudých čtvrtí,” řekla ČTK Fuková.