"Romská" rada schválila Strategii romské rovnosti, začlenění a participace na příštích 10 let. Nyní ji musí schválit ještě vláda
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na svém dnešním zasedáním schválila, aby byla vládě předložena Strategie romské rovnosti, začlenění a participace (Strategie romské integrace) 2021–2030, kterou od června 2020 ve spolupráci s kanceláří Rady vlády pro záležitosti romské menšiny připravili někteří členové “romské” rady, neziskové organizace a zástupci jednotlivých ministerstev. Zpravodajskému serveru Romea.cz to potvrdila členka rady Gwendolyn Albert. Strategie má textovou část a tzv. logické rámce, kde jsou konkrétní úkoly pro jednotlivé resorty.
Úkoly a opatření se týkají například oblasti romské emancipace, anticiganismu, bydlení, zaměstnanosti, vzdělávání, zdraví a samotné implementace strategie. Strategie oproti předchozí má nový název a není v ní použito slovo integrace, ale rovnost, začlenění a participace.
Strategie romské rovnosti, začlenění a participace (Strategie romské integrace) 2021–2030 navazuje na Strategii romské integrace do roku 2020, kterou schválila vláda dne 23. února 2015. Obdobně jako ve stávajícím programovém období 2014–2020, v rámci kterého byla Strategie romské integrace do roku 2020 tzv. předběžnou tematickou podmínku pro čerpání z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF), tak i nové programové období 2021–2027 počítá s tzv. základní tematickou podmínkou zaměřenou na inkluzi Romů.
Kromě Strategie romské integrace do roku 2020 nová strategie navazuje na stěžejní dokumenty Evropské unie a mezinárodních organizací, např. na Zprávu o hodnocení rámce EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020 nebo doporučení orgánů Rady Evropy k naplňování Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin a Evropské charty regionálních či menšinových jazyků.
Jak vznikala Strategie romské rovnosti, začlenění a participace (Strategie romské integrace) 2021–2030
Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny Úřadu vlády ČR připravilo první návrh strategie. Ten na konci dubna 2020 otevřelo k veřejným konzultacím. Konzultace měly probíhat formou online dotazníku. Tento postup kritizovali někteří členové “romské” rady a také neziskové organizace. Podle nich byli Romové nedostatečně zapojeni do přípravy samotného textu strategie a ten jim byl předložen v momentě, kdy byl již hotový.
Neziskové organizace v čele s organizací RomanoNet, která sdružuje několik významných romských a proromských organizací, vyzvaly k přepracování strategie, na které se měly zájem podílet.
První společné jednání pracovních skupin pak proběhlo 24. června 2020 v prostorách Impact Hubu, kde došlo k revizi a návrhům nových cílů a opatření.
Pak probíhala až do konce listopadu 2020 celá série společných videokonferencí, kde se formuloval konkrétní obsah logických rámců a konkrétní úkoly pro jednotlivé resorty. Vznikala také finální podoba textové části. Celý materiál byl předložen k podpisu premiéru Andreji Babišovi 10. prosince 2020 a 17. prosince šel materiál do meziresortního připomínkového řízení.