Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romové opět posílají fotky, jak pracují! Urazily je výroky Miroslavy Němcové a Jiřího Čunka. Ohradila se i zmocněnkyně pro lidská práva Laurenčíková

29. července 2023
Čtení na 4 minuty
Jedna ze stovek fotografií, kterou Romové posílají do skupiny Romové pracují (FOTO: se svolením Jana Čonky)
Jedna ze stovek fotografií, kterou Romové posílají do skupiny Romové pracují (FOTO: se svolením Jana Čonky)
Romové a Romky opět posílají prostřednictvím sociální sítě Facebook fotografie ze svých zaměstnání, stejně jako v roce 2018, kdy je urazil výrok tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Nyní reagují na podobné výroky, které tento týden pronesla senátorka za ODS Miroslava Němcová a senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek. Proti těmto výrokům se již včera ohradila romská vládní zmocněnkyně Lucie Fuková, romská vládní rada, celá řada romských organizací i samotní Romové a Romky.

Představitelé vládní koalice senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) a senátorka Miroslava Němcová (ODS) zaútočili rasisticky na Romy v České republice, když je označili jako ty, kteří nepracují a pouze pobírají sociální dávky. Oba se takto vyjádřili tento týden v souvislosti s romskými demonstracemi pro server PrahaIN.cz. Pro zpravodajský server Romea.cz pak oba uvedli, že jejich vyjádření jsou zkreslená a takto se nevyjádřili. Proti zveřejněným článkům se však před tím než je oslovil zpravodajský server Romea.cz nijak neohradili.

Proti výrokům se po vládní zmocněnkyni Lucii Fukové a romské radě ohradila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. “Paušalizující výroky Miroslavy Němcové a Jiřího Čunka na adresu romské menšiny jsou nespravedlivé a urážející. Pojďte nám prosím raději na pomoc v řešení segregace romských dětí ve vzdělávání, předsudečného násilí a obchodu s chudobou,” uvedla na sociální síti Twitter Laurenčíková.

Čonka a Voráč: Posílejte fotografie, slova o nepracujících Romech nás uráží

Místopředseda výboru pro národnostní menšiny v Karlovarském kraji Jan Čonka a ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzvali Romy, aby stejně jako v roce 2018 v reakci na urážlivé výroky Miloše Zemana, začali Romové a Romky posílat fotografie ze svých zaměstnáních.

“Popudily nás články na serveru PrahaIN.cz, v kterých se senátorka Miroslava Němcová a Jiří Čunek vyjádřili, že značná část Romů nepracuje a žije ze sociálních dávek. Odmítáme populistická vyjádření senátorky Němcové a senátora Jiřího Čunka. Jejich vyjádření je plné předsudků a polopravd, ale i ponížení romské menšiny,” uvedl pro zpravodajský server důvody výzvy Jan Čonka.

“Romové jsou plnohodnotnou součástí České republiky a ne nějakou trpěnou částí či přívěskem, kterému je prokazována maximální míra tolerance,” dodal Čonka s tím, že výroky o velké části nepracujíích Romů nejsou pravdivé. “Dále se nám nelíbí výrok, že značná část Romů nepracuje a žije ze sociálních dávek. Takže abychom to uvedli na pravou míru – kolik je to značná část? Naše poznatky jsou diametrálně odlišné. “Většina Romů totiž pracuje. Protože i když s velkorysým přístupem a maximální podporou se ze sociálních dávek žít nedá a žije se z nich opravdu těžko,” dodal Čonka.

“Z těchto důvodů jsme se rozhodli s Emilem Voráčem založit na Facebooku skupinu, která se jmenuje Romové pracují. A Romové z celé Evropy nám tam posílají, jak pracují. Chceme, aby oba dva senátoři viděli, že Romové pracují,” uvedl Jan Čonka.

“Vážení Romové, pojďme si zopakovat projekt dnes už nebohého Štefana Ponga, kdy vyzval, Romy aby zaplavili sociální sítě fotkami ze zaměstnání, když ex prezident Miloš Zeman prohlásil, že 90% Romů nepracuje a ani pracovat nechce. Pojďme zaplavit sítě příběhy, s čím se Romové musí potýkat když hledají práci a jaké překážky jsou jim tvořené nenávistnou části společnosti podporovanou části politických špiček,” uvedl na sociální síti Facebook Emil Voráč.

“Za pár hodin máme ve skupině už kolem 400 fotek nebo videí a další každou chvíli přibývají,” uvedl v sobotu ve 12 hodin pro zpravodajský server Romea.cz Jan Čonka.

Iniciativu už ocenila i zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. “Nejlepší odpovědí na urážlivé výroky Miroslavy Němcové a Jiřího Čunka je sdílení pozitivních příběhů obyčejných úspěšných Romů pracujících v nejrůznějších profesích ve skupině Romové pracují. Není nutné nikomu nic dokazovat, ale osobně mám radost, když vidím, kde všude Romové pracují a jak přispívají celé naší společnosti. Upre Roma!” napsala na sociální síť Facebook.

Štefan Pongo v roce 2018 reagoval na urážky tehdejšího prezidenta Miloše Zemana

Čonka a Voráč navazují na aktivitu dnes již zesnulého romské aktivisty a řidiče kamionu Štefana Ponga, který v roce 2018 reagoval na slova tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, že velká část Romů nepracuje. “Už nás nebaví, jak někteří tvrdí, že nepracujeme. Ok, tak zahltíme Facebook fotografiemi z práce. Posílejte mi, prosím, vaše pracovní fota,” napsal v roce 2018 na Facebooku Štefan Pongo. Jeho výzvu pak sdílela organizace ROMEA a během pár hodin se pod oběma statusy nashromáždilo stovky fotografií z nejrůznějších míst ČR i Evropy, kde Romové pracují.

“S nápadem přišel můj kamarád Jiří Keleš. Chceme dávat ty fotky na internet, aby byly neustále na očích. Prezidenta Miloše Zemana je mi spíš líto, on už neví kudy kam,” řekl tehdy pro zpravodajský server Romea.cz Štefan Pongo.

Romové tehdy reagovali na výroky Miloše Zemana. “Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman na konci září v roce 2018 v obci Kojetín. „Kromě toho tam byl takový systém, že romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal prezident.

Prezident Miloš Zeman tehdy i po silné kritice na svých výrocích o nezaměstnaných Romech trval a dokonce přidal i číselný údaj. V reakci na stovky fotografií z pracovního prostředí, které začali Romové zveřejňovat na Facebooku, uvedl, že jde o iniciativu desetiny romské populace. “Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách jsem dospěl k názoru, který mně sdělovali starostové a další komunální představitelé, že 90 procent Romů v těchto oblastech nepracuje. Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent a děkuji za ně,” uvedl v říjnu 2018 tehdejší prezident Miloš Zeman.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon