Romové na shromáždění v Náchodě: Chceme bezpečí a klid pro naše děti i celé město, nejsme proti Ukrajincům
Desítky Romů se dnes sešly na Masarykově náměstí v Náchodě, důvodem byla podle nich obava o bezpečnost. Nedávno byl při potyčce ve městě lehce zraněn mladý Rom. Zhruba hodinové poklidné shromáždění svolala babička napadeného za pomoci Roma spolku Náchod.
Shromáždění zahájila babička napadeného mladíka, která apelovala na klidný průběh akce. „Prosím vás o jednu věc – aby všechno proběhlo v klidu a pohodě. Jsme klidní, můžeme si tu povídat. Jde o naše děti a vnoučata. Toto je naše město, žijeme tu, vyrostli jsme tady, měli jsme tu rodiče a jdeme v jejich šlépějích,“ uvedla. “Jeden z nás byl napaden, byl to můj vnuk, a doufejme, že se to už nebude opakovat,” dodala.
K napadení mladého Roma došlo minulou neděli 3. listopadu kolem druhé hodiny ráno, kdy po slovní rozepři došlo k fyzickému napadení. „V důsledku útoku utrpěl 20letý muž lehké zranění, které si vyžádalo ošetření v nemocnici,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Macháčková s tím, že případ policie vyšetřuje pro podezření z výtržnictví a ublížení na zdraví. „Podali jsme výzvu, že hledáme svědky, vše prověřujeme,“ dodala mluvčí.
Podle Romana Samka z Roma spolku Náchod, který situaci serveru Romea.cz popsal, došlo k incidentu po návratu dvacetiletého mladíka z večírku. Když míjel skupinu asi šesti až sedmi mužů ukrajinské národnosti, navázal oční kontakt s dívkou, která skupinu doprovázela. Následně jej jeden z mužů požádal o cigaretu, kterou mu poskytl. Poté mu však jeden z mužů něco řekl v cizím jazyce, čemuž mladík nerozuměl, ale vyhodnotil jako urážku. „Otočil se, řekl, že jim dal cigaretu, ať ho tedy nechají, a následně ho měl jeden z mužů fyzicky napadnout,“ uvedl již dříve Samko.
Romští řečníci: Shromáždění není proti všem Ukrajincům
Shromáždění se odehrávalo v atmosféře vzájemné podpory a solidarity s obětí incidentu. Další z příbuzných napadeného, který se rovněž ujal slova, vyjádřil své obavy z možného opakování podobných útoků: „Není možné, aby kdokoli, ať už je to obyčejný člověk, nebo někdo jiný, si nemohl bezpečně koupit cigarety na benzince. Prosím vás pěkně, kde to jsme?“ apeloval na situaci ve městě a dodal, že nechce, aby romské děti byly v ohrožení.
Během shromáždění z úst Romů několikrát zaznělo, že rozhodně nejde o protest proti Ukrajincům obecně. Naopak zaznívaly výzvy k respektu mezi komunitami, jak ji formuloval například Miroslav Varga. „Nesoudíme celou ukrajinskou komunitu, ale ty, kteří dělají problémy,“ uvedl. Varga se vymezil proti jakékoli formě generalizace nebo předsudků a zdůraznil, že akce není zaměřená proti jednotlivým národnostem, ale proti násilí a narušování veřejného pořádku.
Snaha zneužít shromáždění k vyvolání protiukrajinských nálad nevyšla
Shromáždění se však někteří mluvčí snažili využít k vyvolání protiukrajinských nálad. To se však některým Romům a Romkám na Masarykově náměstí nelíbilo.
Na shromáždění například vystoupila žena, která se představila jako zakladatelka komunity na sociální síti s názvem Náchodské dění bez cenzury. Ta se snažila místní Romy pozvat na demonstraci na 17. listopadu, kdy se bude údajně strhávat vlajka z Národního muzea v Praze. “V Praze by se teď 17. listopadu měl konat pokus o stržení ukrajinské vlajky, ale potřebujeme i vaši podporu. Kdyby někdo chtěl, můžu napsat přesné datum a čas, rádi bychom se tam i s vámi sešli,” řekla ve svém projevu žena, ale proti tomu se z davu ozvaly nesouhlasné hlasy.
„Ale mladá paní, tady to není o nějaké ukrajinské vlajce. Tady jde o jeden konkrétní případ, neřešíme tu Ukrajinu jako celek. Nemícháme se do politiky, tohle je o bezpečnosti, kterou tu dnes řešíme,” řekl ženě jeden z Romů.
Další, kdo se snažil místní Romy poštvat proti Ukrajincům, byl známý protiukrajinský aktivista Štefan Bartók. Ten se v projevu netajil tím, že dříve Romy neměl rád. Navíc ve svém projevu mluvil o Romech jako o cikánech, což se některým velmi nelíbilo. “Teď tu máme Ukrajince, kteří by si měli vážit toho, že mají veškerou podporu. Máme tady ukrajinskou vládu, prezidenta i premiéra…” hřímal Bartók, ale byl přerušen.
“Ale nejsme tady kvůli politice. Zkraťte to! Nejsme politici. Jsme tady kvůli něčemu jinému. A mimochodem, nelíbí se mi, když nás někdo nazývá cikáni. Jsme Romové!” ozvalo se z davu jako reakce na jeho vystoupení.
Štefan Bartók je bývalý policista, který tvrdí, že pracoval i u zásahové jednotky. U policie již dlouho nepůsobí. Už v době vrcholící pandemie COVID-19 útočil na vládu Andreje Babiše, vládní a protiepidemická opatření. Nyní mu vadí vláda Petra Fialy a šíří protiukrajinskou a ruskou propagandu.
Ukrajinské studentky vyjádřily solidaritu
V závěru shromáždění promluvily také dvě ukrajinské studentky, které vyjádřily lítost nad incidentem a uvedly, že se cítí bezpečnostní situací znepokojeny stejně jako romská komunita. „Máme romské přátele a odsuzujeme chování těch, kteří jsou zodpovědní za podobné incidenty,“ uvedly studentky.
Shromáždění bylo zakončeno zpěvem romské a české hymny. Organizátoři vyjádřili poděkování starostovi města Janu Birkemu a dalším za účast a zdůraznili, že v nadcházejících týdnech budou sledovat, jak policie pokračuje ve vyšetřování. Podle jejich slov budou dál usilovat o bezpečnost nejen pro své děti, ale i pro všechny obyvatele města.
Pokojný protest v Náchodě ocenila vládní zmocněnkyně Fuková
Svoboda vyjadřování názorů a pokojný protest jsou zásadními prvky demokracie, uvedla na sociální síti ke shromáždění vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, která ocenila pokojný průběh shromáždění a vyzdvihla důležitost zachování úcty a respektu mezi jednotlivými komunitami.
„Svobodné vyjadřování názorů je jednou z největších výhod demokracie. Protest, občanské shromáždění nebo petice patří mezi nástroje svobody,“ uvedla Fuková. Vyjádřila také spokojenost s tím, že akce proběhla bez narušení veřejného pořádku a zaměřila se na věcné poukázání na problémy, které místní dlouhodobě trápí. „Demonstrace s jasným cílem poukázat na problémy ve společnosti by neměly být zneužity k rozdmýchávání nenávisti,“ zdůraznila Fuková.
Během akce na Masarykově náměstí zazněly obě hymny – romská i česká – a Fuková připomněla, že právě tato symbolika odráží společnou touhu po soužití a porozumění. „Mohli jsme vidět Romy zpívající romskou a českou hymnu,“ dodala. Na závěr vyzvala k otevření dialogu mezi vedením města Náchod a místními Romy, který by mohl posílit bezpečnost a zlepšit komunikaci mezi komunitami. „Na místě je nyní zahájit diskusi s vedením města a místních Romů o možnostech zlepšení komunikace a pocitu bezpečí všech občanů Náchoda,“ uzavřela Fuková.
Policie: Shromáždění proběhlo v naprostém klidu
Na shromáždění dohlíželi policisté v civilu i uniformách. “Akci monitorujeme, aby měla hladký průběh. Naším cílem je ochránit všechny přítomné,” uvedla před shromážděním krajská policejní mluvčí Karolína Macháčková. “Vše bylo bez narušení veřejného pořádku,” dodala pak po ukončení shromáždění.
Loni napětí v části romské komunity vyvolala smrt Roma, který zemřel po potyčce u Brněnské přehrady. Obžalobě z vraždy se sazbou až 18 let vězení čelil v souvislosti s případem muž původem z Ukrajiny. Krajský soud v Brně ho v březnu obžaloby zprostil s odůvodněním, že nešlo o trestný čin, ale o nutnou obranu.