Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romové čelí systémové diskriminaci v bydlení, kritizuje Evropský výbor pro sociální práva Česko!

24. ledna 2025
Čtení na 4 minuty
Happening Platformy pro sociální bydlení (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Happening Platformy pro sociální bydlení (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) ve své novém rozhodnutí tvrdě kritizuje Českou republiku za porušování práv znevýhodněných skupin v oblasti bydlení, především Romů. Rozhodnutí, které navazuje na stížnost podanou Evropskou federací národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA), konstatuje, že česká legislativa ani praxe nezajišťují adekvátní ochranu před diskriminací, nuceným vystěhováním či nedostupností sociálního bydlení.

Podle ECSR nedostatečná právní úprava nucených vystěhování, absence povinnosti zajistit náhradní bydlení a komplikovaný přístup k dávkám na bydlení neúměrně zasahují do práv zranitelných skupin. Zvlášť postiženou skupinou jsou Romové, kteří často čelí nuceným vystěhováním bez kompenzace nebo možnosti náhradního ubytování.

Rozhodnutí ECSR vychází ze stížnosti Evropské federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) podané 19. února 2020, podle které Česko porušilo článek 16 Evropské sociální charty z roku 1961 o právu rodiny na sociální, právní a ekonomickou ochranu.

“Po zavedení nové legislativy a politiky bydlení v České republice se situace mnoha zranitelných domácností, zejména z řad romské menšiny, zhoršila v důsledku drastického snížení příspěvků na bydlení, hrozeb a rizik vystěhování a sociální a rasové diskriminace těchto domácností,” stojí v prohlášení.

Problematickými jsou nedostatečné zákony o vystěhovávání osob, které nezajišťují potřebné záruky pro zranitelné skupiny. To znamená, že v Česku chybí povinnost nabídnout náhradní bydlení a konzultaci s dotčenými stranami, dostatečná nabídka sociálního bydlení a jednodušší přístup k dávkám na bydlení pro nízkopříjmové a znevýhodněné skupiny obyvatelstva, které bydlí v sociálně vyloučených lokalitách.

Romové jako nejvíce zasažená skupina

ECSR rovněž tvrdí, že neposkytnutí těchto záruk po vystěhování nepřiměřeně dopadá na romské rodiny. České úřady podle výboru ani dostatečně neprokázaly, že přijaly dostatečná opatření ke zlepšení přístupu Romů k sociálnímu bydlení a že by se při tom nedopouštěly diskriminace.

Zpráva Iniciativy Za bydlení uvádí, že nedostatkem bydlení je v České republice přímo zasaženo přibližně 161 000 lidí, z toho 62 000 dětí. Celkem 1,6 milionu obyvatel čelí vážným problémům s bydlením. Nedostatečné právní záruky, kombinované s vykořisťováním tzv. obchodníky s chudobou, situaci dále komplikují.

Maria Jose Aldanas z FEANTSA uvedla, že Česká republika musí přijmout zásadní opatření k odstranění diskriminace v oblasti bydlení. „Je to jasný signál, že bytové politiky musí upřednostňovat potřeby zranitelných skupin a odstraňovat diskriminační praktiky v celé Evropě. Toto rozhodnutí reaguje na dlouhodobé obavy mezinárodních orgánů ohledně zacházení s romskými komunitami a dalšími znevýhodněnými skupinami,“ uvedl v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Aldanas.

Podobně Barbora Bírová z Platformy pro sociální bydlení zdůraznila nutnost legislativních změn, které by ukončily bezdomovectví a zlepšily situaci tisíců rodin. „V České republice chybí komplexní legislativa, která by předcházela bezdomovectví a pomáhala ho ukončit. Existují však účinné nástroje, které byly v našich podmínkách vyzkoušeny a osvědčily se. Nyní potřebujeme tyto nástroje zakotvit na systémové úrovni. Je potřeba jednat hned. Není čas na politické nebo sociální experimenty. Naše vláda a poslanci musí naslouchat odborníkům a učinit další kroky dle jejich doporučení. Buď odstraní legislativní mezeru a podpoří tak 62 000 dětí v bytové nouzi, nebo budou nadále podporovat obchodníky s chudobou,“ uvedla Bírová.

Senada Sali: Zásadní krok v řešení systémové diskriminace Romů

Právní ředitelka ERRC Senada Sali označila rozhodnutí ECSR za důležitý krok ke zmírnění rasové segregace a nerovnosti v bydlení. Apeluje na vládu, aby přijala zákony uznávající právo na bydlení. „Toto rozhodnutí představuje zásadní krok vpřed v řešení systémové diskriminace romských rodin v České republice. Zdůrazňuje naléhavou potřebu komplexních reforem, které zajistí, že romské komunity nebudou vyloučeny ze základních práv na bydlení. Evropský výbor pro sociální práva vyslal silný signál, že vlády musí dodržovat své závazky v oblasti lidských práv a odstraňovat překážky, které udržují rasovou segregaci a nerovnost v bydlení,” uvedla Sali.

Maroš Matiaško, ústavněprávní expert spolupracující s Fórem pro lidská práva, v této souvislosti upozornil na důležitost právního ukotvení práva na bydlení v České republice. „Pro ochranu lidských práv na národní úrovni je obzvláště důležité, že Evropský výbor uznal chybějící právní uznání práva na bydlení ve vnitrostátní legislativě za překážku řádné ochrany sociálních práv, a tedy za porušení Evropské sociální charty. Neuznání práva na bydlení ve vnitrostátních právních předpisech totiž ponechává různé skupiny obyvatel České republiky ve zranitelných situacích bez možnosti domáhat se účinné soudní nápravy, a to navzdory probíhající krizi bydlení,” uvedl Matiaško s tím, že toto rozhodnutí zdůrazňuje naléhavou potřebu, aby vláda přijala právní normu, která bude směřovat k zajištění práva na přiměřené bydlení pro všechny, a především výslovně uzná v zákoně, že každý má právo na bydlení.

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzala Česká republika. Na plnění dohlíží ECSR. Tvoří ho 15 členů. Volí je Výbor ministrů Rady Evropy, a to na šest let.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon