Muzeum romské kultury pořádá populárně-naučný večer "Romové a 1968"
Ve čtvrtek 7. června 2018 v 17 hodin zveme do Muzea romské kultury na komponovaný, populárně-naučný večer s názvem Romové a 1968, který tematizuje společenskou a politickou angažovanost Romů v Československu po II. sv. válce, v níž vlivem historických okolností sehrávala jihomoravská metropole Brno významnou roli. V průběhu moderovaného večera budou promítnuty unikátní dobové filmové materiály a bude představena nová odborná publikace k danému tématu.
Letos v květnu si připomínáme padesáté výročí uskutečnění pracovní porady romských aktivistů, kteří dne 18. 5. 1968 na tehdejším Krajském národním výboru v Brně projednali zamýšlený postup ve věci zřízení vlastní organizace, která by se zabývala řešením postavení Romů ve společnosti. Na tomto setkání byla schválena Rezoluce, ve které se Romové přihlásili k probíhajícímu obrodnému procesu v Československé socialistické republice.
Následně pod vedením Přípravného výboru usilovali o založení Svazu Cikánů-Romů. Porada fakticky odstartovala celý proces několikaměsíční geneze ustanovování a oficiálního povolování vzniku Svazu Cikánů-Romů (SCR). K založení organizace došlo oficiálně 30. 8. 1969 ustavujícím sjezdem v Brně. Přestože SCR, podobně jako Zväz Cigánov-Rómov (ZCR, existující paralelně v letech 1968–1973 na Slovensku), byl z politických důvodů v období normalizace na jaře 1973 státem zlikvidován, jeho vznik, působení i odkaz tvoří významnou kapitolu etno-emancipace Romů v evropských dějinách.
„Dokumentace dějin Romů tvoří jednu z hlavních činností Muzea romské kultury, historii 20. století je také věnován značný prostor naší stálé expozice. K 40. výročí vzniku Svazu Cikánů-Romů jsme v roce 2009 v Muzeu uspořádali autorskou výstavu, která představila činnost Svazu (1969–1973). Tato historická organizace je pro muzeum zásadní, neboť po revoluci jsme při budování muzea, které vzniklo v roce 1991, společně navázali na její odkaz.“, vysvětluje ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Během večera se formou moderované diskuse s historikem Dušanem Slačkou, romistkou Miladou Závodskou (Muzeum romské kultury Brno), romistkou Helenou Sadílkovou (Seminář romistiky FFUK Praha) a historikem Petrem Lhotkou budeme zabývat odpovědí na otázku, jaký je význam dlouhodobě aktivních občanských postojů romských osobností v období 1945–1968 v Československu. Diskuse bude doplněna projekcí dobových filmových materiálů, fotografií a dalších archivních dokumentů. Prezentována bude také nově vycházející publikace s názvem Aby bylo i s námi počítáno. Společensko-politická angažovanost Romů a snahy o založení romské organizace v poválečném Československu.
„Připomínku 50. výročí událostí roku 1968 jsme se rozhodli prezentovat ne pouze jako počátek krátké existence SCR a ZCR, ale jako vrchol dlouhotrvajících snah angažovaných Romů o sebevědomé jednání se státními úřady o založení vlastní organizace“ upřesňuje myšlenku této akce její kurátor a spoluautor vydávané publikace Dušan Slačka.
Akce je doprovodným programem k probíhající výstavě Andrej Pešta: Mire sveti – Světy Andreje Pešty (13. 3. – 30. 9. 2018).