RomanoNet v souvislosti s konáním Evropské platformy pro romskou inkluzi žádá českou vládu, aby jmenovala zmocněnce pro romské záležitosti. Cíle romské strategie nesmí podle neziskových organizací zůstat jen na papíře

V rámci Českého předsednictví v Radě Evropské unie se tento týden v Praze uskuteční 15. setkání Evropské platformy pro romskou inkluzi. Organizace sdružené v zastřešujícím uskupení RomanoNet v této souvislosti žádají českou vládu, aby, tak jak se zavázala ve Strategii pro rovnost, začlenění a participaci Romů 2021-2030, jmenovala zmocněnce pro romské záležitosti, který může být podle neziskových organizací nápomocen při naplňování cílů a opatření v rámci Strategie romské integrace.
“Žádáme, aby byla zajištěna implementace strategie na lokální úrovni, která je velice důležitá. Žádáme odstranění diskriminace v oblasti bydlení a vzdělávání. Dále žádáme o revizi strategie s ohledem na současnou ekonomickou krizi a riziko, že Romové se budou ve velké míře propadat hlouběji do energetické a sociální chudoby. Jak je jistě všem známo Česká Republika stále nepřijala zákon o sociálním bydlení, který může být řešením pro případy diskriminace v oblasti bydlení. Proto je nutné zajistit řádnou implementaci inkluzivního vzdělávání a podporu českého školství v oblasti provádění samotné inkluze,” uvedl ředitel organizace RomanoNet Michal Miko.
PŘÍMÝ PŘENOS
Sledujte zde: https://roma-platform-nrcp-2022.eu/live/
Setkání Evropské romské platformy proběhne v Praze 25. – 26. 10. 2022. Ve čtvrtek pak na něj bude navazovat setkání Národních koordinátorů pro romskou inkluzi. Platforma sdružuje vlády jednotlivých států, EU, mezinárodní organizace a romskou občanskou společnost. Jejím cílem je podnítit spolupráci a výměnu zkušeností v oblasti úspěšného začleňování Romů.
Akce poskytne prostor pro diskusi o prioritách na příštích deset let, se zvláštním zaměřením na segregaci ve vzdělávání a bydlení, využívání finančních nástrojů EU a členských států a postavení romských uprchlíků z Ukrajiny.
“To bude umožněno prostřednictvím dialogu a výměny znalostí a zkušeností na všech úrovních a za plného zapojení samotných Romů. Představí rovněž perspektivy členských států a poskytne zúčastněným stranám příležitost, aby se vyjádřily, a tvůrcům politik, aby si vyslechli jejich zkušenosti z první ruky a předložili závazky týkající se dalšího postupu,” doplnil Michal Miko.
Podle ředitele organizace RomanoNet se Česká republika snaží strategicky o integraci nebo inkluzi Romů už od roku 1997, kdy byla přijata tzv. Bratinkova zpráva.
V České Republice byla českou vládou v květnu 2021 přijata nová “Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů (Strategie romské integrace) 2021–2030”. Podle Mika představuje posun v realizaci cílů romské integrace.
Jednání platformy pro romskou inkluzi zahájí ministr školství ČR Vladimír Balaš a náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR Martina Štěpánková. Za politiky na evropské úrovni vystoupí v úvodním bloku Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropského parlamentu nebo komisařka pro rovnost Helena Dalli.
“Strategie klade větší důraz na účast romských mužů a žen na realizaci cílů národní strategie prostřednictvím průřezového cíle většího zastoupení Romů a Romů v rozhodovacích procesech (emancipace, inkluze a participace); dále výslovně uznává anticiganismus jako průřezové téma; dalším průřezovým cílem definuje poskytování kapacit a zdrojů pro provádění národní strategie. Dalším pozitivem této strategie je rozhodnutí sbírat nezbytná data pro kvalitní hodnocení dopadů a efektivity samotného strategie,” popsal důležité části strategie Michal Miko, ředitel zastřešující organizace RomanoNet, která zastřešuje celkem 14 neziskových organizací zabývajících se romským tématem v České republice.
RomanoNet vznikl v únoru 2017 za účelem zastřešovat a koordinovat součinnost nevládních a neziskových organizací pracujících s romskou menšinou v ČR. Posláním organizace RomanoNet je prosazovat integrační politiku, která klade důraz na dodržování lidských práv, rovnosti, participaci Romů ve veřejném životě a jejich zapojení do rozhodovacích procesů. Členy RomanoNetu v tuto chvíli jsou Awen Amenca, IQ Roma servis, Khamoro, Kleja, Nadara, Otevřená společnost, R-mosty, Romano jasnica, Romanyartworkshop, ROMEA, Romodrom, Slovo 21, Společně-Jekhetane a Vzájemné soužití.