RomanoNet: Jurečkova tisková konference k reformě sociálních dávek posílila stereotypy o Romech, žádáme dialog s MPSV
![Marian Jurečka (FOTO: Ministerstvo práce a sociálních věcí)](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fromea.cz%2Fapp%2Fuploads%2F2024%2F08%2FJURECKA-MARIAN.jpg&w=3840&q=75)
Zastřešující platforma romských a proromských organizací RomanoNet vyjádřila zásadní znepokojení nad podobou reformy sociálních dávek a způsobem, jakým byla veřejně prezentována. Ve svém prohlášení ostře kritizuje nejen obsah reformy, ale také skutečnost, že na oficiální tiskové konferenci ministra Mariana Jurečky byli Romové jedinou skupinou, která se k reformě vyjadřovala. Podle RomanoNetu to vyvolává falešný dojem, že Romové jsou hlavními příjemci sociálních dávek, což podle nich posiluje negativní stereotypy a odvádí pozornost od skutečných problémů spojených s reformou.
Na včerejší tiskové konferenci po jednání sněmovního sociálního výboru totiž vystoupili společně s Jurečkou i René Baláž z iniciativy Nová Vize 2020 a Lubomír Obst z organizace Unie Romů – Restart plus. Oba podpořili změny v sociálním systému a zdůraznili, že romská komunita se zákonem souhlasí, chce se aktivně zapojit na trhu práce a nechce být vnímána pouze jako příjemce sociálních dávek.
“Samotná účast Romů bez zastoupení dalších skupin, které jsou také příjemci dávek, vytváří zkreslený a nepravdivý obraz romské komunity,” uvádí RomanoNet ve svém prohlášení zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz.
Platforma zároveň upozorňuje, že samotná reforma neřeší reálné socioekonomické problémy rodin žijících v chudobě a místo toho zavádí restriktivní opatření, která mohou vést k prohloubení sociálního vyloučení.
„Změny v dávkovém systému se týkají především lidí žijících na hranici chudoby, kterých je v České republice přibližně jeden milion. Jde tedy o významnou část společnosti, která je těmito změnami přímo ohrožena,“ píše se v tiskové zprávě.
Platforma zároveň varuje, že pokud budou změny realizovány v současné podobě, hrozí ztráta bydlení mnoha rodinám a jednotlivcům.
„Mnozí z těchto lidí žijí na hranici existenčního minima a nemají žádné finanční rezervy. Pro osoby žijící od výplaty k výplatě může být takto razantní zásah fatální a výrazně zhoršit jejich životní situaci,“ stojí v prohlášení. RomanoNet se proto připojuje k hlasům dalších odborných organizací, které vyzývají vládu k odbornému a inkluzivnímu dialogu o reformě, a navrhuje opětovné projednání parametrů tzv. „superdávky“.
Prohlášení RomanoNet k reformě sociálních dávek a způsobu její prezentace
RomanoNet vyjadřuje zásadní znepokojení nad schválením Reformy sociálních dávek sněmovním sociálním výborem a jejím dalším projednáváním vládou bez adekvátního zapojení odborné veřejnosti a zástupců dotčených komunit.
Zároveň se musíme ohradit proti stereotypnímu způsobu prezentace systémových změn. Na oficiální tiskové konferenci ministra práce a sociálních věcí dne 5. února byli Romové prezentováni jako výluční beneficienti dávkového systému, což považujeme za zcela nepřijatelné. Samotná účast Romů bez zastoupení dalších skupin, které jsou také příjemci dávek, vytváří zkreslený a nepravdivý obraz romské komunity. Tento krok nejenže přispívá k posilování předsudků, ale zároveň odvádí pozornost od skutečných problémů, které reforma přináší.
Změny v dávkovém systému se týkají především lidí žijících na hranici chudoby, kterých je v České republice přibližně jeden milion. Jde tedy o významnou část společnosti, která je těmito změnami přímo ohrožena. Reforma se zaměřuje primárně na efektivitu systému a jeho finanční udržitelnost, avšak neřeší reálné socioekonomické problémy rodin žijících v chudobě. Namísto posílení aktivních politik zaměstnanosti, dostupného bydlení a prevence dluhových pastí zavádí restriktivní opatření, která mohou ohrozit ty nejzranitelnější.
Souhlasíme se změnou a zefektivněním dávkového systému, nicméně tzv. “superdávka” má zásadní nedostatky v parametrickém nastavení. Snaha o zefektivnění se v tomto případě mine účinkem, neboť mnoha jednotlivcům a rodinám hrozí ztráta bydlení a ještě hlubší propad do chudoby. Mnozí z těchto lidí žijí na hranici existenčního minima a nemají žádné finanční rezervy. Pro osoby žijící od výplaty k výplatě může být takto razantní zásah fatální a výrazně zhoršit jejich životní situaci. Všechna následná řešení budou mnohonásobně nákladnější a mohou také vést ke zbytečnému zapojení represivních složek.
Namísto reálné efektivity a úspor může reforma v dlouhodobém horizontu způsobit ještě větší zátěž pro jednotlivce, rodiny i celou společnost.
Proto navrhujeme setkání se zástupci MPSV a opětovné otevření diskuze o parametrickém nastavení tzv. “superdávky”. RomanoNet již v minulém týdnu jednal se zástupci odborných organizací, jako jsou Platforma pro sociální bydlení, Unie sociálních služeb, Profesní komora sociálních pracovníků a další odborníci na zmiňovanou problematiku. Této otázce se nadále věnujeme a pokračujeme v odborných debatách. O závěrech těchto jednání budeme veřejnost i zodpovědné RomanoNet: Jurečkova tisková konference posílila stereotypy o Romech, žádáme dialog s MPSVinstituce průběžně informovat.
RomanoNet proto vyzývá vládu, aby vedla skutečný odborný a inkluzivní dialog o podobě sociální reformy a zajistila, že bude reagovat na reálné potřeby lidí v sociálně znevýhodněných situacích, nikoli jen na fiskální cíle. Jsme připraveni aktivně přispět k tvorbě politik, které skutečně pomohou řešit chudobu a sociální vyloučení, nikoli je prohlubovat.