VIDEO: Revizorka vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy. Vadilo jí, že měly na zádech batohy
Dnešní ranní cestu dětí do trmické základní školy znepříjemnil incident v autobuse MHD Ústí nad Labem. Během něho došlo k fyzickému výpadu revizorky vůči nezletilému romskému chlapci a vykázání několika dalších dětí z autobusu. Děti přitom měly platné jízdenky. Důvodem mělo být podle vyjádření svědků to, že mají na zádech během přepravy batohy. Situaci zachytil jeden z cestujících na mobil. Na videozáznamu je dokonce slyšet, jak přítomný strážník městské policie říká, aby si ten telefon někam schoval. Policie přitom ze zákona nesmí nikomu v takové situaci v natáčení bránit.
V přepravních podmínkách Dopravního podniku města Ústí nad Labem skutečně stojí, že ve vozidlech MHD je zakázáno “pohybovat se a přepravovat se ve vozidle s batohem nebo jiným zavazadlem umístěným na zádech”. Video, které bylo dnes zveřejněno na sociální síti Facebook, ovšem jasně prokazuje, že mezi dětmi vykázanými z autobusu jsou i ty, které na zádech žádné zavazadlo nemají. A neměl ho ani chlapec, kterého se pokusila revizorka nepřiměřeným fyzickým zákrokem donutit vystoupit.
Revizorka na videozáznamu na chlapce, který jel do školy, naléhá: “Já jsem řekla, že vystoupíš.” Když chlapec klidným hlasem odmítne, chytne ho žena prudce za ruku, kterou se drží madla, a snaží se mu ji strhnout. Autor videozáznamu se v tu chvíli chlapce zastal: “Vůbec na něj nesahejte, tohle si dovolovat nemůžete.”
Ačkoli k tomu neměl přítomný strážník oprávnění, zareagoval směrem k osobě, která celou situaci natáčela, slovy: “Tak si to schovej někam.”
Na záznamu je dále slyšet, jak revizorka křičí, že autobus dál nepojede, pokud si chlapec nevystoupí. K opuštění autobusu vyzve i několik dalších dětí ze skupinky. Všechny nakonec z autobusu vystoupily.
Na otázku autora videozáznamu “A co škola potom?” revizorka ani policista nereagují. V pozadí je slyšet také hlas jiného dítěte, které několikrát vystrašeně opakuje, že se bojí …
Policista na závěr posměšně směrem k vystupujícímu mladíkovi, který záznam pořídil, říká, aby si video dal na YouTube.
Na prosbu o vyjádření, kterou server Romea.cz zaslal ústeckému dopravnímu podniku, přišla následující odpověď: “K Vaší žádosti se zatím nemůžeme vyjádřit, protože případ je v šetření Policie ČR,” stojí v odpovědi referentky Zákaznického a informačního centra Lenky Rothové.
Kdy je možné pořizovat záznam situace?
Pořizování záznamu osob, které nejsou v pozici veřejného činitele, upravuje občanský zákoník. Podle něho je možné zachytit jakkoli podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, jen s jeho svolením. Ovšem další ustanovení zákona upravují situace, kdy je možné pořizovat záznam bez takovéhoto svolení. Jedná se o situace, kdy je záznam pořizován při výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů – tedy např. pro účely důkazu před soudem (např. záznam o ublížení na zdraví nebo o autonehodě apod.).
Pokud jde o pořizování záznamu osoby, která vystupuje jako úřední osoba (veřejný činitel), která jedná za správní orgán ve správním (přestupkovém) řízení – čili např. policista – správní řád výslovně neupravuje, jestli je účastník správního řízení oprávněn pořizovat si záznam z ústního jednání. Proto je možné postupovat podle zásady veřejného práva “co není zákonem zakázáno, je dovoleno”. To znamená, že úřední osoba, nemůže bránit v pořizování záznamu ani například vyhrožovat uložením sankce, za podmínky, že tímto natáčením záznamu není nějak narušen průběh jednání.