Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Reforma sociálních dávek s úpravami prošla výborem. Na tiskové konferenci s Jurečkou ji podpořili i někteří Romové, další varují před dopady

05. února 2025
Čtení na 6 minut
Zasedání sněmovního sociálního výboru, 5. 2. 2025 (FOTO: Jindra Marešová)
Zasedání sněmovního sociálního výboru, 5. 2. 2025 (FOTO: Jindra Marešová)
Sněmovní sociální výbor dnes doporučil dolní komoře schválit reformu sociálních dávek s úpravami. Patří mezi ně změny životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí při opakovaném porušení pravidel. Návrh zákona podpořilo všech 19 přítomných členek a členů výboru z koalice i opozice. Podle návrhu zákona by příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě měla od července nahradit jedna podpora. Podávat by se měla jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.

Výbor rozhodoval o 19 návrzích změn k zákonu o nové dávce státní sociální pomoci a o šesti dalších k doprovodné normě. Podpořil jich deset, z toho polovinu jednomyslně. Doporučil dolní komoře, aby s desítkou úprav reformu schválila.

Zvýšit by se tak mohlo životní minimum pro samotného dospělého z 4860 na 5500 korun. U prvního dospělého v domácnosti by pak mohlo vzrůst podle návrhu koaličních poslanců ze 4470 na 5000 korun. Naopak u dalšího dospělého by mělo klesnout z 4040 na 3750 korun. Nová dávka by tak pro malé domácnosti mohla být vyšší, měla by lépe odrážet jejich situaci. Navýšení minima by se ale odrazilo i v humanitární dávce, pěstounských dávkách či dalších podporách. Výdaje by to mohlo zvednout celkem o 2,2 miliardy korun.

Výbor doporučil také zkrátit vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky za porušení pravidel ze šesti na tři měsíce, prodloužit výplatu náhradního výživného na šest let, upravit oznamovací povinnost zaměstnavatelů, poskytovat pracovní bonus i rodičům na rodičovské, zařadit mezi zranitelné osoby s vdovským či vdoveckou penzí či upravit limit možných úspor pro nárok na dávku.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na jednání výboru zopakoval, že třetině lidí se proti dnešku dávka nezmění, třetině se zvedne a třetině by měla klesnout. Na podporu by ale díky spojení příspěvků do jednoho mělo dosáhnout víc lidí, kteří dosud peníze od státu nepobírali, protože si o některou z dosavadních dávek nežádali, uvedl Jurečka. Dodal, že cílem dávky je motivovat lidi, aby chtěli svou nepříznivou situaci řešit.

“S touto změnou chceme vytvořit aktivní proklientský přístup k domácnostem, mít plán, který je posune jinam. Máme upřímnou ambici s klientem pozitivně pracovat. Jsem rád, že to navazuje na vyladění parametrů zákona o podpoře bydlení. Jsme na dobré cestě. Celý ten systém pak bude dávat logiku,” uvedl ministr.

René Baláž: Romové reformu vítají, nechceme být pobírači dávek

Na tiskové konferenci po jednání sociálního výboru vystoupili také Romové, kteří novelu zákona podpořili. René Baláž z iniciativy Nová Vize 2020 ocenil, že změna systému sociálních dávek může být prospěšná i pro Romy. „Naše komunita se chce aktivně podílet, nechceme už být jenom pobírači sociálních dávek, chceme si hledat vhodné zaměstnání. Tento zákon nám připadne jako motivační, protože lidi povzbuzuje k tomu, aby si práci hledali,“ uvedl Baláž.

Podobně se vyjádřil i Lubomír Obst z organizace Unie Romů – Restart plus. „Plně souhlasím s návrhem pana ministra. Jsem rád, že se tím dá postavit proti chudobě a že se řeší otázka bydlení v nedůstojných podmínkách,“ řekl Obst.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci odmítl, že by návrh zákona přítomností Romů na tiskové konferenci spojoval sociální dávky výhradně s Romy. „My jsme při přípravě zákona diskutovali s různými zástupci, včetně romské minority. Víme, že byznys s chudobou je palčivý problém, který se dotýká určitých lokalit a velmi často Romů, ale rozhodně se netýká pouze jich. Systém musí být správně nastavený pro všechny, bez ohledu na etnický původ,“ uvedl ministr. Dále připomněl, že v romské komunitě působí mnoho úspěšných podnikatelů. „Já roky chodím ke svému voliči v Olomouci, který je Rom a má vlastní Barber Shop. Funguje velmi skvěle,“ dodal Jurečka.

Podle Baláže není novela zákona diskriminační. „Není to jenom o Romech, ale o celé společnosti a o sociálně slabých. My jsme tady právě proto, že to tak nevnímáme. Tento zákon je férový vůči všem,“ uzavřel.

Cyril Koky: Reforma dávek obchod s chudobou nevyřeší

Odlišný pohled na problematiku reformy sociálních dávek v reakci na tiskovou konferenci vyjádřil Cyril Koky, koordinátor pro etnické menšiny na krajském úřadě Středočeského kraje. I přesto, že k debatě přistupuje kriticky, zavedení jednotné „superdávky“ vítá. „Myslím si, že je to dobrý směr. Věřím, že pracovníci Úřadu práce budou připraveni a tuto změnu dokáží zrealizovat,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Cyril Koky.

Zároveň ale varoval, že reforma sama o sobě nevyřeší obchod s chudobou. „Obchod s chudobou nelze vyřešit tím, že jednoduše přestaneme vyplácet dávky do ubytoven nebo je snížíme, protože ti lidé dnes nemají kam jinam jít. Představa, že lidé bydlí na ubytovnách, protože chtějí, je absurdní. Mnoho lidí je ze standardního trhu s bydlením vyloučeno, protože je majitelé vnímají jako rizikové – například vícečetné rodiny s dětmi, Romové, matky samoživitelky nebo lidé s exekucemi,“ vysvětlil Koky.

Podle něj je nutné nabídnout zranitelným skupinám alternativní řešení. „Pokud jim sebereme i tuto možnost, aniž bychom nabídli jinou alternativu, tak důsledky mohou být katastrofální,“ varoval Koky s tím, že změna systému sociálních dávek není novým tématem a opakovaně se objevuje v politických debatách. „Změna nebo revize dávkového systému není nová a nemálo politiků ji vždycky prosazovalo, protože všichni přece dobře víme, že ti ‚nemakačenkové‘ jsou tady zejména Romové, kteří sociální dávky zneužívají ve velkém. A tak se skoro každé volby toto téma vynořuje. Politici se na tom snaží získat body a lidé si čím dál víc myslí, že je to problém číslo jedna,“ uvedl pro Romea.cz Koky.

Dodal, že věří, že ministr Marian Jurečka do připravované novely dávkového systému zahrnul všechny důležité připomínky. „V případě, že novela výrazně ohrozí zranitelné skupiny osob, tak předpokládám, že pan ministr se zachová jako chlap a rezignuje,“ uzavřel Koky.

Opoziční poslanci a poslankyně ve výboru snahu o dohodu na úpravách chválí. “Nestává se to na výboru často, ale chtěla bych poděkovat ministerstvu práce za opoziční poslance. Jak u tohoto zákona, tak u zákoníku práce jsme se několikrát sešli a diskutovali,” řekla místopředsedkyně výboru Jana Pastuchová (ANO). Stejně se vyjádřila i místopředsedkyně výboru z SPD Lucie Šafránková. Zákonodárci ohlásili, že ještě další návrhy úprav chtějí připravit.

Experti varují: Reforma může zhoršit situaci pracujících s nízkými příjmy

Podle expertů by však připravovaná reforma dávek by mohla zhoršit situaci lidí s nízkými příjmy, kteří pracují. Dopadnout by mohla na rodiny s malými dětmi, samotné osoby ve velkých městech či samoživitelky s jedním potomkem. Kvůli změně podpory na bydlení by tyto domácnosti mohly mít až o několik tisíc korun na měsíc méně než dnes, částka by jim nemusela stačit na přežití.

Experti to v lednu uvedli v analýze Platformy pro sociální bydlení a Centra pro společenské otázky SPOT. Podle nich je nová dávka nevhodně nastavená, její výpočet je složitý, nemotivuje ke zvýšení příjmu a splácení dluhů a může přispět k rozšíření chudinských čtvrtí.

“Opakovaně jsme pana ministra Marian Jurečka upozornili na základě analýzy návrhu na rizika spojena s jeho návrhem reformy. Dali jsme dohromady i seznam věcí, které je potřeba opravit, aby dávková reforma fungovala dobře a neohrožovala ty nejohroženější. Některé věci byly skutečně zapracovány, ale v celkovém rozsahu se jedná spíše o malé změny a velké problémy zůstávají,” uvedla dnes Platforma pro sociální bydlení ve svém vyjádření.

Návrh zákona v minulosti kritizoval také veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Ten uvedl, že zákon vyžaduje změny, aby společnost nerozděloval a přijala ho “bez konfliktů”. Podle ochránce práv by se mělo upravit vymezení zranitelných skupin a odstranit či zmírnit podmiňování částky na bydlení a dítě prací dospělých, které by mohlo narazit u Ústavního soudu.

Jurečka už dřív připustil, že by se kvůli delšímu projednávání mohla reforma o tři měsíce odložit. Spustila by se tak až na začátku října. Dnes ministr ČTK řekl, že pokud bude další jednání ve Sněmovně hladké, mohl by se stihnout původní červencový termín.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon