Ředitel Agentury pro sociální začleňování: Klíčem k úspěchu je sociální bydlení
Zákon o sociálním bydlení je podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Radka Jiránka nyní klíčovým opatřením v boji se sociálním vyloučením. Zdůraznil to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
„Vláda je na dobré cestě, 12. října byla schválena koncepce sociálního bydlení a to se nám jeví jako základní věc právě pro stabilizaci a pro pomoc sociálně vyloučeným, ať mluvíme o sociálně vyloučených Romech z hlediska etnicity tak na druhém pólu jsou to senioři, kteří jsou sociálně vyloučeni především z těch majetkových důvodů a i matky samoživitelky a další,“ řekl Jiránek s tím, že stále věří tomu, že se stihne plánovaný termín a zákon začne platit od ledna 2017.
Podle něj také koncepce sociálního bydlení pamatuje na to, aby sociální byty nekopírovaly půdorys ghetta, aby sociálně vyloučení nezůstali odděleni od „normální“ společnosti, byť třeba v důstojnějších bytech.
„Domnívám se, že koncepce na několika místech právě hovoří… třeba o výstavbě bytových domů s maximálně 4 až 6 byty v nesegregovaných územích obce,“ připomenul Jiránek. „… cílem je právě mít sociální bydlení pro skupinu lidí sociálně vyčleněných… tak jaksi rozprostřeno po městě nějakým rovnoměrným způsobem tak, aby nevznikala další ghetta.“
Jiránek v rozhovoru mimo jiné také uvedl, že nemá obavy z toho, že by česká společnost nebyla schopna integrovat uprchlíky v rámci současné uprchlické krize. Souhlasí navíc s odhadem ministra Jiřího Dientsbiera, že Česko může přijmout výrazně více uprchlíků, než jsou počty, k nimž se zatím zavázalo v rámci schválených kvót. Jiří Dientsbier hovořil až o 15 tisících uprchlíků, které je ČR podle něj schopna bez problémů integrovat.