Realitní makléřka se omluví „Romce z testu ombudsmana“. Advokáti stáhli odvolání
Kauza „Romky z testu ombudsmana“, ve které šlo o střet nároku na rovné právo na bydlení s nárokem na neomezené disponování vlastním majetkem, je zřejmě definitivně u konce. Advokáti obou stran se dohodli a stáhli svá odvolání. Realitní makléřka Eliška Nosková se musí omluvit Lence Balogovéí, jíž její firma odmítla pronajmout byt kvůli tomu, že je Romka. Informuje o tom server Aktuálně.cz.
Podle obhájce Noskové Ondřeje Pecáka se nyní kauza přesouvá do společenské a politické roviny. "Problém, který jsme otevřeli, se teď plně přesune na politickou platformu. Dále bude už jen na společnosti a politicích, jakou cestou se tato společnost bude chtít vydat," řekl Pecák pro Aktuálně.cz.
Jde o to, nakolik se verdikt stane precedentem nejenom pro oblast bydlení, ale třeba i zaměstnávání. Může vlastník bytu, respektive firmy nadiktovat realitní kanceláři, respektive personální agentuře požadavek, který vylučuje určitou skupinu lidí? A má agentura takový požadavek respektovat? Je odpovědnost výhradně na majiteli bytu či firmy, nebo postih za diskriminaci riskuje i zprostředkovatel? A není precedens, který vyplývá z verdiktu v této kauze přílišným zásahem do vlastnických práv?
Politici se neshodnou. "Realitní kancelář nemůže uplatňovat diskriminační kritéria ani na základě požadavku majitele. Je nepřijatelné diskriminovat někoho pro příslušnost ke skupině, když on sám se chová slušně a plní své závazky a povinnosti,"říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
"Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby to rozhodující slovo neměl vlastník," oponuje poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).
Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Kancelář veřejného ochránce práv spolupracovala s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva, která přístup realitních kanceláří k Romům podle smlouvy s ombudsmanem prověřovala.
Balogová v rámci testu předstírala zájem o nájem bytu, ale byla odmítnuta proto, že majitel bytu si ho nepřeje pronajmout Romům. Kvůli odmítnutí podala žalobu pro nemajetkovou újmu. Verdikt vynesl litoměřický okresní soud 14. srpna letošního roku.