Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rasová diskriminace a xenofobie v novém seriálu České televize Lynč. Zahraje si v něm i bratr zpěváka Jana Bendiga, Marcel

26. června 2018
Čtení na 3 minuty
Marsell Bendig, Janek Gregor a Zuzana Stivínová v seriálu Lynč (FOTO: Česká televize, 2018)

Osmidílná minisérie Lynč z produkce České televize je kriminální drama zasazené do prostředí českého maloměsta. Ústředními tématy budou rasová diskriminace a xenofobie. Na seriálu se podílel i Harold Apter, americký scenárista podepsaný pod Walkerem, Texas Rangerem nebo seriálem Star Trek: Nová generace.

Divákům se v seriálu představí Barbora Kodetová, Jiří Dvořák, Matěj Anděl, Marcel Bendig, bratr zpěváka Jana Bendiga. Dále Tereza Vilišová nebo Marek Němec.

Děj seriálu se točí okolo mladého dokumentaristy a blogerovi, který pátrá v městečku Buchnov po okolnostech násilné smrti jednoho ze svých kamarádů z dětství, Roma Denise. Nalézá nejen vzpomínky na minulost, ale také řadu podivností a záhad zcela současných. Ukáže se, že Denisovu smrt doprovázel krutý lynč. 

“Náš seriál zkoumá, jaký efekt má vražda nevinného muže na malé město uprostřed Česka, kde se všichni navzájem znají a každý má nějaké tajemství, které si nepřeje sdílet. Když se do městečka vrátí jeho bývalý obyvatel s úmyslem natočit o vraždě dokument, jsou místní donuceni nejen vyrovnat se s touto skutečností, ale musí před ostatními přiznat své vlastní pokrytectví,” prozrazuje Harold Apter.

Tvůrci natáčeli ve starém cukrovaru ve Velvarech. Předtím seriálové scény vznikaly v Blšanech, Žatci, Jílovišti, Všetatech, Řevnici, Praze nebo Kladně.

Rasová nenávist je velkým tématem seriálu, což zaujalo i představitele hlavních rolí. 

“Jsem rád, že Lynč má ambici ukázat, jak to u nás doopravdy je. Věřím, že rasistům může otevřít oči a třeba je změnit k lepšímu. Sám jsem několikrát byl jejich terčem,” říká Marcel Bendig a Jiří Dvořák jej doplňuje: “Téma rasismu je velmi palčivé a je dobře, že se mu tento seriál věnuje, protože může společnosti určitým způsobem nastavit zrcadlo a otevřít diskuzi, která by se neměla odehrávat jen na politické úrovni. Díky seriálu se téma objeví i v dramatické tvorbě a může se tak více dostat mezi lidi.”

“Projekt Lynč je v českém kontextu unikátní hned z několika pohledů. Vznikal ve spolupráci České televize a filmařských škol a kateder FAMU, JAMU a UTB ve Zlíně. Scenáristé i režiséři jsou vesměs mladí lidé, studenti či nedávní absolventi vysokých škol, které řídí zkušený americký scenárista Harold Apter. Jde o kombinaci kriminální minisérie se sociálním dramatem, což je nelehký žánr, který se rovněž v české tvorbě nevyskytuje často. A konečně jde o první televizní seriál koprodukovaný televizí ARTE z její centrály ve Štrasburku,“ říká kreativní producent České televize Jan Maxa.

Minisérie je vítězným projektem scenáristického workshopu ČT pro studenty filmových škol. Hlavním mentorem studentů byl držitel ceny Emmy a zkušený scenárista Apter, který má na kontě například seriály Star Trek či Walker, Texas Ranger. Autory scénáře jsou Radek Hosenseidl, Klára Jůzová, Klára Kolářová, Petr Koubek, Barbora Nevolníková a Jakub Votýpka. Režie jednotlivých dílů se kromě Aptera ujali Jůzová a Jan Bártek.

Mladí autoři získali unikátní zkušenost díky původně americkému, dnes však i v Evropě běžnému modelu televizní tvorby. V tomto modelu takzvaný showrunner, který je zároveň autorem projektu, hlavním scenáristou a producentem, řídí kolektivní práci na synopsích, scénosledech a scénářích.

“Nový je i přístup k samotné výrobě, kdy se seriál natáčí po jednotlivých dílech a scénáře se i v průběhu natáčení upravují tak, aby odrážely potenciál jednotlivých postav a jejich představitelů. Výsledkem by měl být nejen atraktivní a inovativní seriál, ale i nová generace tvůrců schopných samostatně uplatnit získané zkušenosti v další tvorbě,” uvedl kreativní producent projektu Jan Maxa.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon