Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rasisté na sociálních sítích vyzývají k vraždění Romů: Organizace podaly trestní oznámení

24. srpna 2023
Čtení na 3 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Fórum pro lidská práva (FÓRUM) a organizace ROMEA podaly pět nových trestních oznámení na osoby, které na sociálních sítích v České republice opakovaně zveřejňovaly rasistické výroky vyzývající k násilí vůči Romům.

Většina z těchto nově se objevujících případů nenávistných projevů vůči Romům na internetu souvisí se zprávou o podmínečném propuštění dvou neonacistů zodpovědných za útok zápalnou lahví na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Oznámení byla podána na Policejní prezidium v období od 13. července do 9. srpna 2023.

“Nenávistné projevy vůči romské komunitě jsou na sociálních sítích stále velmi rozšířené. Autoři těchto hejtů se často domnívají, že jsou za počítačem nedotknutelní. Ale soudě podle předchozích případů víme, že česká policie dokáže tyto lidi najít a trestně stíhat. Doufáme, že díky tomuto úsilí se sociální média stanou bezpečnějším prostorem pro všechny, včetně romské menšiny,” uvedla Alexandra Dubová, právnička z Fóra pro lidská práva.

Podle organizací online výroky těchto osob porušují § 355 trestního zákoníku (hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob), § 356 (podněcování k nenávisti vůči skupině osob) a § 364 (podněcování k trestnému činu). Podněty na policii se týkají několika nenávistných komentářů, které hejtři napsali na sociálních sítích.

“Jde zejména o komentáře, které propagují genocidu Romů, vyzývají k rasovým válkám, oslavují vraždění Romů v koncentračním táboře Lety u Písku či chválí činy dvou neonacistů, jejichž útok v roce 2009 způsobil těžké popáleniny dvouleté romské holčičce,” uvedl Štefan Balog, který měl v organizaci ROMEA na starost skupinu dobrovolníků, která monitorovala nenávistné komentáře na sociálních sítích.

“K nenávistným projevům přistupujeme s nulovou tolerancí,” řekl předseda ERRC Đorđe Jovanović. “Nenávistné projevy, ať už se dějí online nebo offline, často vedou k reálnému násilí proti Romů a Romkám. Shromáždili jsme důkazy o ničivém dopadu online nenávistných projevů na životy Romů, zejména pokud je využívají krajně pravicové skupiny. Vzhledem k tomu, že online nenávistné projevy překračují hranice států, musíme koordinovaně reagovat na monitorování a hlášení nenávistných projevů, vytvářet protiargumenty a shromažďovat důkazy pro právní kroky. Trestní oznámení, jako jsou tato, varují, připomínají a posilují zákon, který říká, že takové chování je nepřijatelné a má závažné důsledky,” dodává Jovanović.

Důkazy na podporu těchto právních kroků shromáždili mladí Romové, kteří v rámci projektu ERRC dobrovolně spolupracovali s českým romským zpravodajským portálem Romea.cz v rámci projektu Challenging Digital Antigypsyism. Cílem projektu, který finančně podporuje Nadace EVZ, je upozorňovat na nenávistné projevy na internetu prostřednictvím aktivit dobrovolníků a také podnikat právní kroky, které přímo řeší nenávistné projevy v online sféře.

Předchozích sedm trestních oznámení podaná organizacemi v říjnu 2022 a březnu 2023 policie vyšetřuje, přičemž dva pachatelé již byli potrestáni v trestním a přestupkovém řízení. ERRC a Fórum pro lidská práva budou další kroky policie ve věci podaných trestních oznámeních pečlivě sledovat. Současně bude tento projekt pokračovat v hledání dalších právních i mimoprávních cest k zajištění účinného potírání digitálního anticiganismu na internetu.

Nárůst nenávistných komentářů po propuštění žhářů z Vítkova

Dobrovolníci zaznamenali nárůst nenávistných komentářů v květnu 2023 po propuštění neonacistických žhářů z Vítkova. Dva neonacisté odpovědní za útok zápalnou lahví na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku v roce 2009, byli po odpykání dvou třetin dvacetiletého trestu podmínečně propuštěni. Při útoku byli zraněni tři lidé, včetně nezletilé Natálie Kudrikové, která utrpěla těžké popáleniny. Žháři se hájili tím, že tehdy byli mladí a naivní. Rozhodnutí o jejich podmínečném propuštění šokovalo vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny i rodinu a příznivce obětí. Matka Natálky vyjádřila znechucení a obavy o bezpečnost své dcery.

Útok byl součástí širšího nárůstu smrtícího protiromského násilí, které v letech 2008-2010 organizovaly neonacistické skupiny v Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) zaznamenalo v Maďarsku 48 útoků proti životům a majetku Romů, které si vyžádaly devět mrtvých, včetně dvou nezletilých. V České republice si 17 protiromských útoků vyžádalo zranění 11 osob, včetně dvou dětí, z nichž dvě byly v ohrožení života. Na Slovensku si deset útoků vyžádalo životy dvou Romů a osm zraněných, včetně dvou nezletilých. ERRC rovněž monitorovalo reakci státu na 44 nejbrutálnějších protiromských útoků, které byly v těchto třech zemích nahlášeny policii. Zjistilo, že rozsudek v případě žhářství ve Vítkově “zdaleka neodpovídal standardní reakci na protiromské násilí v České republice”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon