Lukrecius Chang v projektu Romský mentor: Rap, kick-box a prevence
Raper a kick-boxer Lukrecius Kišš, uměleckým jménem Chang, dochází pravidelně na Základní školu T.G. Masaryka v Bohumíně – Pudlově. Kromě hudby a sebeobrany se s dětmi věnuje tématům, které se dotýkají práva.
Umět se bránit
V tělocvičně se začíná rozcvičovat parta dětí. Protahování postupně vystřídají kopy a údery do vzduchu, pěkně svižně, hlavně nevypadnout z tempa. „V dnešní době vás může na ulici potkat spousta nebezpečných věcí. Proto je velice důležité umět se bránit,“ přibližuje Lukrecius.
Ví, o čem mluví. Pracuje v Karviné jako asistent prevence kriminality a s tím, co se děje na ulici, se setkává každý den.
Do svých aktivit s dětmi v rámci projektu Romský mentor proto zařadil i povídání, kterému říká „Právo a zákon“. Dnes jsou tématem drogy. Mimoděk si vzpomenu na spoustu nezáživných přednášek, kde se kolem dokola suše opakuje, jak jsou drogy špatné. Ale Lukrecius mě překvapí. Jeho podání je náctiletým blízké – pod „drsňáckými“ pohledy je znát, jak natahují uši. A karvinský raper je nešetří – z videoukázky o zdrogované dívce mrazí i mě.
„Děti Lukrecia obdivují, má přirozený respekt,“ říká Milada Dubnická, která na škole působí jako asistentka pedagoga a Lukreciovi pomáhá při aktivitách s dětmi.
Uměním a vzájemným poznáním k integraci
Na bohumínské škole působí Lukrecius díky projektu Romský mentor. „Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA,“ říká koordinátorka Iva Hlaváčková.
Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Klíčovým motivem je právě „romský mentor“ – umělec, profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.
Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.
Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.
Lukrecius se loučí a vyráží na nádraží. Jede do práce. „A příště bude rap,“připomíná dětem.
Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.
Lukrecius Chang – naštivte jeho webové stránky zde.