Radnice ve Šternberku reaguje na násilí: Spolupráce s policií a neziskovkami. Místní romská komunita je znepokojena z pár jednotlivců, se kterými není řeč
Radnice ve Šternberku na Olomoucku ve spolupráci s policií a strážníky posílila bezpečnostní opatření v ulicích města, aby předešla dalším útokům skupiny mladistvých pachatelů na jejich vrstevníky a děti. Nárůst násilí ze strany mladistvých a dětí vyvolal ve městě v posledních měsících značnou nevoli. Zástupci radnice o opatřeních ke zvýšení bezpečnosti minulý týden diskutovali s obyvateli. Jednání se zúčastnili zástupci policie i krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti. ČTK to sdělila mluvčí radnice Irena Černocká.
Místní obyvatelé si v posledních měsících stěžují, že omladina pocházející z rodin žijících ve vyloučených lokalitách v ulicích města napadá hlavně děti. Například na začátku července nezletilá dívka bez varování fyzicky zaútočila na svoji vrstevnici, kterou několikrát udeřila do obličeje a poté ji ještě údajně kopla. Napadené děvče utrpělo zranění v obličeji a museli ho ošetřit lékaři.
Policie po sérii incidentů posílila ve Šternberku hlídky a město plánuje zvýšení počtu strážníků a asistentů prevence kriminality. Radnice dala instalovat nové kamery, které pomáhají monitorovat problémové oblasti, a to včetně koupaliště a ulic, kde byly zaznamenány incidenty mezi problematickou mládeží a obyvateli. V plánu je instalace dalších kamer. “Město bude dále prohlubovat spolupráci s neziskovými organizacemi, která pomůže předcházet dalším případům a tlumit napětí. Tyto organizace budou působit dovnitř komunit,” uvedla Černocká.
Diskuse o zvýšení bezpečnosti ve Šternberku se minulý týden zúčastnilo zhruba 150 obyvatel města. “Jsem velmi potěšen vysokou účastí a konstruktivní diskusí, která jasně ukazuje, že občané mají zájem podílet se na zlepšování bezpečnostní situace ve Šternberku,” řekl starosta Stanislav Orság (ODS).
Koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti Renáta Köttnerová ocenila, že celá diskuse byla vedena snahou najít věcná řešení a nesklouzávala k otázkám etnicity pachatelů. „Jsem spolu se starostou v intenzivním kontaktu s místní romskou veřejností, která je situací, za níž je odpovědných pár jednotlivců, s nimiž není možná domluva, také znepokojena,” uvedla Renáta Köttnerová.
Součástí balíčku opatření je rozšíření míst se zákazem konzumace alkoholu. “Město tak chce reagovat na nadužívání alkoholu a drog, v jehož důsledku se zvyšuje agresivita na veřejných prostranstvích,” podotkla Černocká. Zástupci města chtějí znovu jednat s majiteli nemovitostí, ve kterých problémoví obyvatelé bydlí.
“Žádná z těchto nemovitostí nepatří městu. Majitelé nemovitostí se neptají města, rady ani starosty, koho mohou ubytovat, a naopak rada ani starosta nemohou nikomu přikázat, koho má majitel nemovitosti ubytovat. Problém je tedy širší a souvisí s nedostupností bydlení, sociálním vyloučením a obchodem s chudobou,” uvedla Černocká.
Radnice oslovila organizace sdružující menšinové komunity, aby jí pomohly řešit problémy v soužití. Vládu požádala o spolupráci při přípravě systémových opatření a ministerstvo práce a sociálních věcí o prověření výplaty sociálních dávek v některých lokalitách. “Současně město jedná s ministerstvem vnitra o zapojení do projektu Komunitní bezpečnost, který by mohl přinést jak odbornou podporu, tak finanční prostředky pro nezbytnou komplexní práci s dotčenými skupinami obyvatel,” dodala Černocká.