Průzkum: Obavy lidí z islámského fundamentalismus a uprchlíků stouply
Největší nebezpečí pro Česko podle občanů nadále představuje islámský fundamentalismus a příliv uprchlíků. Jejich obavy z tohoto ohrožení se od května zvýšily. Lidé se více bojí i situace na Blízkém východě, naopak pocit ohrožení politikou Ruska se snížil. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM.Za riziko pro zemi většina obyvatel už stabilně považuje terorismus a mezinárodní organizovaný zločin.
"Důvod poklesu obav z politiky Ruska můžeme spatřovat spíše v intenzitě informací o situaci na Ukrajině a vyostření jiných ohnisek bezpečnostních rizik, které se projevuje ve zvýšení obav spojených s migranty, islámským fundamentalismem a vývojem na Blízkém východě," uvedli autoři průzkumu.
Nejvíce lidí, 85 procent, označilo za velkou hrozbu pro Česko islámský fundamentalismus. Proti květnu se počet lidí, kteří v něm vidí riziko, zvýšil o tři procentní body. O pět bodů na 76 procent přibylo dotázaných, kteří za velké nebezpečí označují migraci.
Dalšími nejsilněji vnímanými riziky jsou terorismus a mezinárodní organizovaný zločin, bere je tak 75 procent lidí. Od května jich ale ubylo. Naproti tomu u další potenciální hrozby, situace na Blízkém výhodě, se počet občanů majících z ní strach zvýšil z 59 na 65 procent.
Významným nebezpečím je pro Česko podle poloviny veřejnosti chudoba v rozvojových zemích. Před čtyřmi měsíci si to myslelo 44 procent lidí. Lidí, podle kterých je nebezpečím pro zemi ruská politika, naopak ubylo. V květnu z ní mělo strach 59 procent lidí, nyní jich je 43 procent. Tedy zhruba stejně jako těch, kteří se obávají politiky USA, jejíž rizikovost v hodnocení veřejnosti od května mírně posílila.
Nejméně často se lidé cítí být ohroženi národnostními menšinami v zemi a politikou Číny.
Ze sociodemografického hlediska jsou ke vnímání potenciálních hrozeb citlivější lidé starší 60 let a levicově a středově orientovaní voliči. Výjimkou je hodnocení ruské politiky, kterou naopak častěji za velké nebezpečí označují pravicově smýšlející respondenti.
STEM provedl průzkum v druhé polovině září mezi tisícovkou respondentů.