Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Projekt Džas Dureder! posílil romské neziskové organizace na Jablonecku a Frýdlantsku

02. července 2024
Čtení na 1 minutu
Setkání v rámci projektu Džas dureder! (Jdeme dál!) realizovaný spolkem Romany art workshop (FOTO: se svolením Patrika Kotlára, Romany art workshop)
Setkání v rámci projektu Džas dureder! (Jdeme dál!) realizovaný spolkem Romany art workshop (FOTO: se svolením Patrika Kotlára, Romany art workshop)
Projekt Džas dureder! (Jdeme dál!) realizovaný spolkem Romany art workshop pomohl na Jablonecku a Frýdlantsku posílit romské organizace a vazby místních Romů na samosprávy. Během dvou a půl letého fungování projektu od září 2021 musel realizační tým překonávat řadu překážek včetně urážlivých komentářů ze strany některých zástupců samospráv. Přesto se podařilo naplnit a dokonce překročit stanovené cíle.

“Během realizace se nám podařilo zasíťovat zaběhlé nevládní neziskové organizace a lídry komunit v obou územích a založit dvě nové romské organizace, které si jsou navzájem partnery a předávají si své zkušenosti z praxe, informace a podporují se,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Patrik Kotlár.

V Novém Městem pod Smrkem vznikla organizace Romští aktivisté Frýdlantsko z. s. a v Jablonci nad Nisou Andy & Belis dance work z. s.

Na Frýdlantsku bylo ve spolupráci se školami a Freeclubem zřízeno hned několik mimoškolních kroužků pro děti – Džerbys club, hudební a taneční kroužek. Pracovníci projektu zajistili jejich financování a chod.

“Na Jablonecku se nám podařilo přesvědčit zástupce místní samosprávy o přínosu romských neziskových organizací pro město, kde si díky našim platformám měli možnost vyměnit cenné informace a navázat další spolupráci k hledání společné cesty,” doplnil Kotlár.

Na závěrečném setkání obou platforem vzešla řada doporučení pro kraje, města a obce k lepšímu zapojování Romů a jejich organizací. Patří mezi ně například rovnocenný partnerský přístup, sdílení informací, finanční podpora romských neziskovek či povinná účast na veřejných akcích na základě pozvánek.

Projekt financovaný z Norských fondů skrze Ministerstvo financí ČR ve svém vyhodnocení splnil všechny plánované cíle a dokonce některé překročil. Propojil místní romskou komunitu, posílil její vazby na většinovou společnost a vytvořil základ pro další rozvoj v budoucnu.

Doporučení pro samosprávy a veřejnou správu:

  • Nutnost zapojení zaběhlých i nově vzniklých romských organizací do komunitního plánování při městech a obcích.
  • Rovnocenný, partnerský přístup ve vztahu kraj/město/obec – romská NNO.
  • Finanční a morální podpora romských neziskovek co se týká všeobecně prevence patologických jevů a romské integrace.
  • Sdílení informací v obou směrech.
  • Nastavení spolupráce a povinná účast na veřejných akcích (na základě pozvání).
  • Aktivní účast na setkáních pracovních skupin, komisí aj.
  • „Zpracování zprávy o stavu romské menšiny v kraji“ – Oslovení romské organizace Krajským úřadem Libereckého kraje s dlouholetou působností, zkušenostmi, krajskou či celostátní působností ve věci sběru a zpracování informací jako podklad pro sestavení zprávy o stavu romské menšiny v Libereckém kraji.
  • Přizpůsobit podmínky pozice romského poradce, které by splňovali i zájemci romské národnosti.
  • Zvýšit kapacitu romských terénních pracovníků v obou územích.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon