Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

ZÁZNAM: Setkání prezidenta Petra Pavla s romskými studenty a vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou

12. dubna 2023
Čtení na 5 minut
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijal dnes na Pražském hradě skupinu romských studentů a studentek a vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou. Podle něj jsou studenti příkladem překonání předsudků pro romskou komunitu i většinovou společnost. Předsudky označil za jedno z nebezpečí naší doby. Řekl to na začátku setkání. Na Pražský hrad studenti dorazili v doprovodu manažera stipendijního programu organizace ROMEA, Štefana Baloga. Lucie Fuková uvedla, že díky vzdělání mohou Romové i další etnické skupiny uspět a může se zlepšit soužití.

“To, co považuji za jedno z největších nebezpečí naší doby – a zdaleka se netýká jenom Romů, jsou předsudky. Vycházejí mnohdy z nedostatku informací, ze stereotypů, z nedostatku vůle navzájem si naslouchat a pochopit argumenty toho druhého… Vy pro mě představujete možnost jak poukázat na dobré příklady nejenom směrem do komunity vaší, ale především do komunity většinové. Jste příkladem toho, že z kruhu předsudků se dá vystoupit,” uvedl na začátku schůzky Pavel.

Setkání se uskutečnilo k letošnímu Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na 8. dubna.  “Společná oslava Mezinárodního dne Romů na Pražském hradě je prostorem k připomenutí si smyslu oslav těchto dnů, ale také potvrzením, že kvalitní vzdělání je nejzásadnějším prostředkem, jak pomoci uspět dětem všech sociálních i etnických skupin ve společnosti.  Představení romských studentů panu prezidentovi považuji za důkaz toho, že cesta za lepším vzděláváním může přinášet změny v celé společnosti,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz před setkáním vládní zmocněnkyně Lucie Fuková.

Na setkání Lucie Fuková připomněla historii Romů v českých zemích i jejich odsouvání na okraj společnosti. “Můžeme tu sedět. Je to okamžik změny, který prožíváme,” uvedla zmocněnkyně pro romské záležitosti. Podle ní je ke zlepšení vzájemného soužití a postavení menšiny ještě dlouhá cesta. “Důležité je vzdělávání jako prostředek, aby mohli Romové či jiné etnické skupiny uspět. Vzdělávání dává smysl. Může zlepšit život Romů,” řekla Fuková. Podle ní má smysl talentované romské děti a mladé podporovat.

ZÁZNAM PŘÍMÉHO PŘENOSU ROZHOVORŮ PO SETKÁNÍ

„Vnímám to jako obrovský krok správným směrem. Je to koneckonců poprvé, co se prezident setkal speciálně s romskými studenty, s naší budoucí romskou inteligencí,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Štefan Balog. Podle něj je důležité, aby se nejen prezident, ale i společnost obecně dozvěděla, že tu máme tisíce mladých talentovaných romských studentů, kteří mají skvěle našlápnuto k lepší budoucnosti. “Mám někdy pocit, že to společnost nevnímá nebo úmyslně popírá. O tomto tématu, stejně jako o mnoha dalších, chceme s panem prezidentem hovořit,“ dodal Štefan Balog.

Mezi studenty byl například Petr Pavel Banda, který studuje ekonomii a management na Mendelově Univerzitě v Brně a během prvního kola prezidentské volby dělal s prezidentem Petrem Pavlem rozhovor. „Jsem velmi vděčný za to, že se takové setkání uskutečnilo. Myslím, že to může motivovat také další mladé Romy, aby studovali. Je důležité, aby začal dialog o tom, jak pomoci Romům v boji proti anticiganismu,“ řekl Banda.

S prezidentským párem se setkají i vybraní romští studenti středních škol, například Aneta Sutorová, studentka gymnázia v Přerově. „Jsem vděčná za příležitost setkat se s panem prezidentem a jeho ženou. Těším se, že nás tato zkušenost obohatí v mnoha směrech a věřím, že díky tomuto setkání bude o nás, romských studentech, více slyšet,“ uvedla Sutorová.

Studenti: Bylo to opravdové, pan prezident nám dal spoustu inspirace

“Pan prezident nám dal spoustu inspirace a spoustu možností, co se dá udělat a co by pro nás mohl udělat. Pro mě je nejdůležitější, aby se každý ve škole cítil pohodlně. Trávíte tam každý den. Když je člověk odstrkovaný od ostatních, je to strašně náročné. I ve škole, i mimo školu. Člověk si toho pořád všímá, dotýká se ho to. Nejdůležitější je začlenění mezi ostatní, tolerance. Osobně s tím problém nemám, já jsem docela bílá, ale moje sestra je tmavší pleti, ta už to docela nese a přenáší se to i na mě,” uvedla osmnáctiletá Denisa Hamáčková, která studuje čtvrtý ročník na pražské střední veřejnoprávní škole.

S hlavou státu mladí mluvili nejen o vzdělávání, ale i o svém životě a každodenních problémech. Překvapila je otevřenost a přátelskost prezidentského páru. “Nikdo si na nic nehraje. Je to opravdové. Pro mě je to hlavně další krok k tomu, abychom si byli všichni rovni a bylo to tak, jak to má být,” řekl sedmnáctiletý Nicolas Makula z Ústí nad Labem, který studuje díky stipendiu od organizace ROMEA druhý rok zdravotnickou školu. Ze svého okolí zná mnoho případů nerovného přístupu.

Na základní škole, kam chodil, převažovaly romské děti. Ve svém okolí teď vidí, že se na vzdělání klade větší důraz než dřív. Studují i jeho sestra a bratr, také je podporuje ROMEA. “Jestli všechno vyjde, tak bych chtěl potom na vysokou,” řekl Nicolas. Rád by se věnoval medicíně. Lákala by ho chirurgie, nebo stomatologie. “Hodně mě to přitahuje už kvůli tomu, že chci pomáhat lidem. Chtěl bych být prostě v doktořině. V rodině nikoho takového nemáme, to bych byl první. Odmalička mě lákala veterina, potom jsem se ale tak nějak překutálel na lidi,” řekl student.

Denisa se zaměřuje na obor “bezpečnostní činnosti”. Také ona má stipendium. Původně toužila být maskérkou. Její matka ale chtěla, aby z ní byla policistka. “Byla jsem strašně proti. Nechtěla jsem, ale stejně jsem šla na přijímačky. Tam mi škola změnila celý pohled na věc. Hned jsem pak vlastně chtěla být policajt,” svěřila se studentka. Za týden ji čeká maturita z prvního předmětu, maturovat chce i z matematiky. Od příštího roku chce pak pokračovat na vyšší odborné škole. Skončit by měla s titulem DiS., tedy diplomovaný specialista. Stát se chce kriminalistkou.

V sále, kde se dnes schůzka konala, byla romská vlajka. Vystoupila také kapela Ivana Heráka. Zahrála romskou hymnu.

FOTOGALERIE

Setkání romských studentů s prezidentem ČR se bude konat historicky poprvé. Dřívější prezidenti Václav Havel a Václav Klaus se s Romy také několikrát setkali, ale nikdy ne s novou generací romské inteligence. Prezident Havel se setkal s Romy například v roce 1997 ve vile Amálie, kde pořádal pravidelná setkání na různá témata, a také se například zúčastnil Romfestu už v roce 1990 nebo předávání ocenění Roma Spirit v roce 2009.

V roce 2004 prezident Klaus přijal delegaci organizace s názvem Parlament Romů v České republice, jejímž předsedou byl Milan Ščuka. Klaus se se svou ženou často účastnil také romského plesu v Lysé nad Labem, který pořádal podnikatel Milan Horvát. Klaus mu v roce 2006 udělil státní vyznamenání.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon