Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

ZÁZNAM: Požehnání nově postaveného kříže v Letech u Písku

12. prosince 2023
Čtení na 2 minuty
V úterý 12. prosince od 10 h proběhlo za přítomnosti faráře Jozefa Gumenického požehnání nově postaveného kříže na Kulturní památce Lety. Kříž byl postaven v rámci budování nového Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Akce se zúčastnili i zástupci pozůstalých rodin.

Titulní fotografie: Požehnání kříže v Letech u Písku, 12. 12. 2023 (FOTO: Lukáš Cirok)

“Když žehnáme kříž, uvědomujeme si spíš, že je to znamení bolesti a utrpení, ale také naděje. Bolesti těch lidí, kteří zde prožívali těžké válečné časy, kteří zde přišli o život, kteří jsou zde na tomto místě pohřbeni, ale zároveň naděje, že z jejich utrpení a bolesti se rodí něco nového a krásného a že na ně nezapomínáme,” uvedl během požehnání kříže farář Jozef Gumenický.

“Za všechny pozůstalé a těch málo přeživších, kteří ještě žijí, jsem rád, že památník vznikl. Rodil se velmi těžce, byly různé problémy, ale zaplaťpánbůh vznikl a bude zde pro další generace, které přijdou po nás. Konečně se tady bude moct důstojně připomínat, co se zde stalo a nebude nám tady smrdět prasečák,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Rudolf Murka, který zároveň poděkoval všem, kteří se podíleli na vzniku nového památníku.

“Cesta od začátku do konce byla dlouhá a strastiplná. Ten boj, který trval 25 let, byl těžký, ale nakonec byl vítězný,” dodala Jana Kokyová, neteř Čeňka Růžičky, který o odstranění vepřína z místa bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, bojoval od 90. let.

“Vybudováním památníku česká společnost konečně uzná křivdy, které byly způsobeny. Určitě bych chtěla poděkovat všem, kteří se té těžké cesty zúčastnili, za sebe i za svoji rodinu, za všechny pozůstalé. Ráda bych poděkovala i Muzeu romské kultury v Brně, které si to břímě vzalo na svoje bedra. A i když s nějakými problémy, tak nakonec asi bude všechno tak, jak si představujeme,” dodala Kokyová.

“Je to velmi silné na tomto místě a cítíme tady naději a poselství pro budoucnost, pro budoucí generace a pro mladé,” uvedl architekt a výtvarník Zdeněk Daniel, jehož otec byl zachráněn z transportu Romů do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau (Osvětim-Březinka), většina členů jeho rodiny však zahynula.

Místo bývalého tzv. cikánského tábora a následně velkokapacitního vepřína již od srpna 2022 nabývá zcela jiných podob. Zásadní milník, výkup a demolice vepřína, byl pokořen a nyní intenzivně pokračuje budování Památníku, který bude mít jak vnitřní, tak venkovní expozici.

Vepřín v Letech se začal bourat loni v červenci, demolice skončila v prosinci. Zbytky jedné haly vepřína budou součástí expozice. Venkovní expozice má poukázat na historii místa po válce, jejíž součástí byl právě vepřín. Bourání stálo 10,2 milionu Kč.

V bývalém tzv. cikánském táboře bylo násilně internováno přes 1300 Romů a Sintů, fakticky fungoval coby tábor koncentrační. Zemřelo zde nejméně 326 osob, přičemž většinu obětí tvořily děti. Po hromadných transportech všech táborových vězňů do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau byly budovy tábora v roce 1943 srovnány se zemí a spáleny.

V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 372,5 milionu korun bez DPH od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon