Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

PŘÍMÝ PŘENOS: Pietní akt k uctění památky romských obětí holokaustu na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku

09. května 2025
Čtení na 3 minuty
V neděli 11. května 2025 od 12 hodin se v Letech u Písku uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů, který se koná na místě bývalého tzv. cikánského tábora. Každoroční shromáždění připomíná tragické osudy stovek romských mužů, žen a dětí, kteří byli z tohoto místa deportováni do vyhlazovacích táborů. Pietní akt bude i letos možné sledovat živě díky první romské internetové televizi ROMEA TV, která z místa nabídne přímý přenos.

Titulní fotografie: Pietní akt k uctění památky obětí romského holokaustu v Letech u Písku, 12. 5. 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)

Pietní shromáždění organizuje Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR s přispěním Ministerstva kultury ČR. Akci také podpořil Nadační fond obětem holocaustu prostřednictvím Muzea romské kultury, které je správcem areálu.

Pietní akt se koná u příležitosti 82. výročí velkého květnového transportu 420 mužů, žen a dětí, kteří byli v tzv. cikánském, fakticky koncentračním, táboře uvězněni, a který směřoval do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Celkem transportem odjelo do Auschwitz 853 Romů z protektorátu, neboť v Brně byli k transportu letských přidání další zde věznění Romové. Tento transport byl přikázán na základě rozkazu Heinricha Himmlera a organizován protektorátní policií. Do Auschwitz II-Birkenau přijel 7. 5. 1943.

Součástí pietního aktu bude hudební vystoupení rodinné kapely Ivana Heráka, promluvy hostů a položení květinových darů. Zahájení je plánováno na 12. hodinu, kdy k přítomným promluví Jana Kokyová z Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR. Po 15 h bude možnost navštívit areál Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách a v 15.45 h by měl následovat odjezd na farní hřbitov do Mirovic, kde jsou pohřbeny zejména dětské oběti tábora.

Mezi účastníky budou i předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, poslanec Ivan Bartoš. Ze zahraničních hostů bude přítomen mj. Kristian Ødegaard, chargé d’affaires z Velvyslanectví Norského království v Praze, Stéphane Crouzat z Velvyslanectví Francie v Praze.

Záštitu nad pietním aktem převzala zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. Přítomni budou i potomci přeživších z rodin Růžičků, Hauerů, Murků, Nových, Šubrtů a Danielů.

Pietní akt bude zakončen odjezdem účastníků na hřbitov v Mirovicích, kde jsou pochovány zejména dětské oběti letského tábora. Program je přístupný veřejnosti a jeho časový harmonogram je orientační.

Od 10 hodin si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici „Paměť místa a místo paměti“ a projít se venkovní Stezkou paměti, která mapuje historii místa. Vstup do Památníku je v den konání pietního aktu zdarma.

Památník je otevřen pro veřejnost vždy od čtvrtka do neděle, od 10 do 17 h až do konce října. Tato otevírací doba se vztahuje na Návštěvnické centrum se stálou vnitřní expozicí. Venkovní areál je pro veřejnost přístupný denně, celoročně, bez omezení. Veškeré informace o Památníku jsou k dispozici na letypamatnik.cz.

PROGRAM

12:00 – Zahájení pietního shromáždění
12:15 – Kladení věnců
13:00 – Slovo kněze
13:30 – Proslovy a hudební vystoupení
14:45 – Závěrečné slovo
15:00 – Možnost prohlídky Památníku holokaustu Romů a Sintů
15:45 – Návštěva farního hřbitova v Mirovicích (dětské oběti tábora)

Historie tábora v Letech: Místo tragédie a následného boje za pietní připomínku

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do srpna 1943 prošlo 1294 Romů, zemřelo v něm nejméně 335 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi. 

V roce 1973 vznikl na místě tábora velkokapacitní vepřín, který zde nakonec fungoval 45 let. Osudy Romů, kteří táborem prošli, se i přes snahy potomků za dob socialismu, začaly připomínat teprve po pádu komunistického režimu.

V roce 1995, kdy prezident Václav Havel odhalil památník (dnešní Kulturní památka Lety) obětem tábora, se začalo hovořit o vybudování důstojného pietního místa. O dva roky později ministři Jan Ruml (ODS) a Pavel Bratinka (ODA) prohlásili, že navrhnou vládě, aby vepřín vykoupila a zbourala, a na místě nechala postavit důstojný památník romským obětem holokaustu.

Výkup vepřína se ale táhl dalších 20 let. Odkup vepřína se podařilo prosadit až v roce 2017. Stát za něj zaplatil 372,5 milionů korun bez DPH a v roce 2018 ho předal Muzeu romské kultury. Po mezinárodní architektonické soutěži a dvou letech bouracích a stavebních prací byl nový památník slavnostně otevřen veřejnosti v dubnu 2024. Jeho provoz zajišťuje Muzeum romské kultury, přičemž součástí areálu je jak venkovní pietní prostor, tak i návštěvnické centrum se stálou expozicí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon