Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Příbram, Kolín a Kladno chtějí bojovat s byznysem s chudobou: Přestavba ubytoven jako řešení?

16. října 2024
Čtení na 3 minuty
Kladno (Ilustrační FOTO: Miaow Miaow, Wikimedia Commons)
Kladno (Ilustrační FOTO: Miaow Miaow, Wikimedia Commons)
Příbram chce proměnit problematické ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem na zařízení pro seniory. Město si chce podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) budovy pronajmout od vlastníka, společnosti Stavus, a provozovat v nich sociální služby. Radnice v tom vidí způsob, jak se vypořádat se stížnostmi na nepořádek, vandalismus a hluk. Problémy se situací na ubytovnách a takzvaným byznysem s chudobou mají ve středních Čechách i Kolín nebo Kladno.

Starosta Příbrami: Přestavba ubytoven zlepší kvalitu života a zvýší hodnotu nemovitostí

Příbramské ubytovny by měl vlastník přestavět na malometrážní byty s pečovatelskou službou a pobytové sociální služby. Dosavadním nájemníkům, s nimiž nebyly problémy, firma zajistí ubytování ve svých dalších zařízeních. “Věříme, že se ta lokalita značně zklidní, že se tam bude konečně normálně žít, že tam dokonce stoupnou ceny nemovitostí v okolí,” řekl Konvalinka ČTK.

Podle starosty se nyní připravuje návrh smlouvy o smlouvě budoucí nájemní. “Mohli bychom si to pronajmout ještě dříve, než začne rekonstrukce, abychom už mohli situaci na Čertově pahorku ovlivňovat,” uvedl. U jiných ubytoven podle něj radnice kontrolu nemá. Výjimkou je ubytovna v ulici Československé armády, která patří městu. Tam podle starosty žádné problémy hlášeny nejsou.

Příbram je podle zprávy o vyloučení z bydlení za letošní rok jedním z měst s největší populací rodin a dětí do 18 let na ubytovnách. Ubytovací kapacity v minulosti v Příbrami vznikaly hlavně kvůli těžbě uranu, po jejím ukončení horníci a jejich rodiny hromadně odcházeli. “Ty objekty byly prázdné a velmi levné na pořízení, takže si je soukromníci nakoupili a provozují v nich ubytovny,” podotkl Konvalinka.

Zpráva upozorňuje i na výskyt plísní v přelidněných prostorech, zaznamenány byly také štěnice. Podle Konvalinky nájemníci často bohužel nechtějí pouštět dovnitř specializované firmy provádějící postřik. “Kolikrát lidé neotvírají byty, jejich hygienické návyky jsou mnohdy naprosto tristní,” dodal.

Kladno: Ubytovny jsou jedinou volbou pro mnoho rodin

V Kladně se podle zprávy od roku 2008 rozvíjel byznys s chudobou založený primárně na poskytování ubytování v ubytovnách lidem, kteří by jinak skončili bez střechy nad hlavou, protože byli na kladenském trhu se standardním nájemním bydlením vnímáni jako rizikoví nájemníci.

“U této skupiny lidí by stát měl především zasáhnout tak, aby se dětem dostalo dobrého vzdělání, protože jinak se dostávají do začarovaného kruhu a opět nemají šanci na dobré uplatnění,” řekl ČTK kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Dlouhodobě poukazuje na to, že vhodnou sociální politiku včetně pravidel příspěvků má nastavit stát.

Kolín: Trojnásobný nárůst lidí čerpajících dávky na bydlení od roku 2008

V Kolíně s víc než 33.000 obyvateli žilo ke konci loňského roku 270 lidí čerpajících dávky na bydlení, v roce 2008 jich bylo 97. Ve městě je aktuálně osm ubytoven. Celkový počet lidí v bytové nouzi se odhaduje na 800, z toho 420 žije na ubytovnách. Zpráva tvrdí, že v Kolíně mohou provozovatelé díky monopolu ubytované vykořisťovat. “V tuto chvíli neexistují žádné alternativní způsoby, jak zajistit obětem této praxe bydlení,” uvádí.

Město v roce 2013 vyhlásilo stavební uzávěru pro dočasné ubytování. “Díky tomu od konce roku 2013 žádná další ubytovna v Kolíně nevznikla a žádná ze stávajících už nemohla být rozšířena,“ odpověděl na dotaz ČTK místostarosta Roman Šulc (Změna pro Kolín). Od soukromého vlastníka město vykoupilo ubytovnu v Legerově ulici a přestavělo ji na sociální byty. Do sociálních bytů jsou přednostně umisťováni rodiče s dětmi, nejčastěji samoživitelé, město k tomu využívá vhodné byty z bytového fondu podle potřeb rodiny. “Není tedy pravdou, že na zisk sociálního bytu mají šanci pouze páry bez dětí,” řekl Šulc.

Získat peníze na kauce nejen do městských bytů například z úřadu práce nebo nadací pomáhají lidem pracovníci města. Podle Šulce se to v poslední době daří. Připouští ale, že rychlé řešení bytové nouze a souvisejícího byznysu je nemožné. “K rezignaci však v žádném případě nedochází,” řekl. Z komunitního plánování sociálních služeb vzešel podnět na sestavení skupiny pro bytovou problematiku, město se snaží bojovat i s reklamou ubytoven inzerujících “ubytování zdarma”. “Ze strany města byl podán podnět na krajský živnostenský úřad, který v této věci zahájil kontrolní řízení,” doplnil Šulc.

Objem vyplácených dávek podle něj roste napříč republikou a do bytové nouze a dluhové pasti se často dostává i nižší střední třída. V chudobě pak určitá část lidí zůstává celý život. “Byznys s chudobou umožňuje především dávkový systém v gesci MPSV potažmo úřadu práce a ne zcela čestné praktiky pronajímatelů,” míní Šulc.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon