Prezident Pavel kritizuje izraelskou vládu kvůli Gaze. Netanjahu páchá zločin proti lidskosti, říká zmocněnkyně Laurenčíková

Humanitární situace v Pásmu Gazy se stává neudržitelnou a vyžaduje urgentní řešení. Uvedl to český prezident Petr Pavel při návštěvě Bruselu. Zdůraznil přitom potřebu jasně odlišit obecnou podporu Izraeli jako státu od podpory konkrétních kroků vlády premiéra Benjamina Netanjahua. Česká republika by podle něj měla umět dát najevo nesouhlas s těmi činy izraelské vlády, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a základními humanitárními zásadami.
„Myslím, že jakékoli hledání kliček nám nepomůže. Měli bychom zcela jasně říct, že humanitární ohledy jsou pro nás důležité, ať se týkají kohokoli,“ prohlásil prezident. Připomněl, že cílem by mělo být dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, neboť jen to může dlouhodobě zajistit mír v regionu.
Prezidentovo vyjádření přichází v době, kdy některé západní země, například Francie, Británie či Kanada, sílí svůj tlak na Izrael a požadují nejen zvýšení humanitární pomoci, ale také zastavení vojenských operací. Česko se k těmto výzvám zatím nepřipojilo.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský v reakci na Pavlova slova uvedl, že Česko sice podporuje humanitární pomoc pro civilisty v Gaze, zároveň je ale třeba zamezit tomu, aby se pomoc dostala do rukou palestinského hnutí Hamás.
“Jde o to, jakým způsobem chceme toto vyjádření interpretovat. Naše podpora Izraele je silná, ale samozřejmě vždycky zvažujeme humanitární situaci v Gaze,” reagoval na Pavlova slova Lipavský a připomněl, že Česko loni poskytlo na humanitární pomoc v Gaze více než 20 milionů korun a že i v současnosti probíhá na půdě EU intenzivní diskuze o dalším postupu.
Vláda Izraele od začátku března prakticky znemožňovala přísun jakýchkoli dodávek do Pásma Gazy včetně potravin a léků, čímž chtěla vyvinout tlak na Hamás, aby propustil zbývající rukojmí. Agentury OSN i mezinárodní organizace však opakovaně varovaly před hrozbou humanitární katastrofy, hladomoru a kolapsu zdravotní péče. I přesto, že izraelská strana nedávno obnovila částečný přísun pomoci, nové pozemní operace na severu a jihu Gazy vyvolaly další vlnu mezinárodní kritiky.
Zmocněnkyně Laurenčíková: Netanjahu páchá zločin proti lidskosti, civilisty je nutné chránit
K situaci se vyjádřila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která označila současný stav za alarmující a vyzvala k zásadnímu zintenzivnění mezinárodního tlaku na ochranu civilistů. „Je třeba dle mého názoru maximalizovat úsilí nutné k okamžitému zajištění humanitární pomoci do zasažených oblastí. Zejména potravin a léků a zajistit přímou lékařskou pomoc,“ uvedla pro ČTK. Důraz kladla především na ochranu dětí, nemocných, starších osob a lidí se zdravotním postižením.
Už v sobotu na síti X uvedla, že postup izraelské vlády vůči civilistům v Gaze je absolutně nepřijatelný a amorální. “(Izraelský premiér) Benjamin Netanjahu se dopouští zločinu proti lidskosti. Špičky evropské a globální diplomacie musí akcelerovat své úsilí k zastavení genocidy, jež je na lidech v pásmu Gaza páchána,” napsala.
Evropská unie tlačí na Izrael a zvažuje revizi asociační dohody
Evropská unie zároveň podniká konkrétní diplomatické kroky. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová oznámila, že EU přistoupí k revizi asociační dohody s Izraelem, která je založena na respektu k lidským právům a demokratickým hodnotám. K rozhodnutí podle ní vedla „katastrofální humanitární situace v Gaze“. Návrh na revizi podpořilo 17 z 27 členských států. Přestože Česká republika patřila mezi země, které prosazovaly zdrženlivější přístup, ministr Lipavský uznal, že tlak na přehodnocení vztahů s Izraelem roste.
Asociační dohoda mezi EU a Izraelem z roku 2000 upravuje vzájemný politický dialog a ekonomické vztahy. Její pozastavení navrhovaly některé země již dříve, například Španělsko a Irsko. EU zároveň zvažuje i cílené sankce vůči násilným izraelským osadníkům, jejichž kroky destabilizují situaci na okupovaných územích.
Izrael obvinění a výtky z mezinárodní scény odmítá. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Oren Marmorstein označil kritiku EU za „naprosté nepochopení složité reality“. Podle něj podobné výzvy jen posilují Hamás a oslabují pozici Izraele v jeho obraně proti teroristickým útokům.