Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Premiér Petr Fiala: V Letech pracovali jako dozorci Češi, památník měl být otevřen mnohem dříve

23. dubna 2024
Čtení na 1 minutu
Premiér Petr Fiala během slavnostního otevření nového památníku v Letech u Písku, 23. 4. 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)
Premiér Petr Fiala během slavnostního otevření nového památníku v Letech u Písku, 23. 4. 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)
Památník v Letech u Písku měl podle premiéra Petra Fialy (ODS) vzniknout mnohem dříve. Stát však podle něj dlouho otálel s výkupem pozemků od majitelů vepřína, který stál v místech koncentračního tábora pro Romy. Fiala to dnes řekl při slavnostním otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech.

“Konečně si můžeme důstojně připomínat romské oběti zrůdné ideologie. Musíme si ale přiznat, že všechno trvalo příliš dlouho. Památník zde měl stát mnohem dříve,” uvedl dnes premiér.

Liknavý přístup k problematice se podle něj protíná historií země po několik desítek let. Vše se projevilo na zdlouhavé přípravě letského památníku. “Je to tím, že romský holokaust jsme překryli. A nepřekryli jsme ho jen obrazně. Tady v Letech stál vepřín, v Hodoníně u Kunštátu rekreační zařízení,” uvedl Fiala. V Hodoníně u Kunštátu byl za druhé světové války také koncentrační tábor pro Romy.

VIDEO

O vybudování důstojného pietního místa v Letech se začalo hovořit v roce 1995. V lokalitě stál od 70. let minulého století vepřín, jenž stát za 450 milionů korun vykoupil a předloni jej zdemoloval. Následně začala stavba památníku. “Pro naše předky bylo těžké si přiznávat to, co se zde dělo. Protože zde v táboře pracovali jako dozorci Češi a byl to tedy i zločin náš. Ale toto vyrovnání se s tím jakkoliv je nepříjemné, je nutné,” uvedl premiér.

V návštěvnickém centru nově postaveného památníku je stálá expozice, venku Stezka paměti. Součástí expozice jsou výpovědi pamětníků v audiovizuální podobě. Památník se pro veřejnost otevře 12. května, kdy se v Letech pravidelně koná pietní akt.

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1294 Romů, zemřelo v něm nejméně 335 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

“Holokaust pro české Romy a Sinty znamenal genocidu. Památník v Letech je výsledkem úsilí předcházejících vlád, na což my navazujeme,” uvedl Fiala.

PROJEV PETRA FIALY

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon