Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda a předseda spolku Buči Štěpán Kavúr navrhují zdvojnásobení platů pracovníků v sociálních službách

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda dnes společně se Štěpánem Kavúrem, předsedou romského spolku Buči, vystoupili s požadavkem na okamžité zdvojnásobení platů pracovníků v sociálních službách. Tisková konference se konala v sídle spolku Buči na pražském Žižkově, kde Šmarda představil videozáznam z pečovatelského domu v Bohumíně zachycující nelehké podmínky, ve kterých tito pracovníci vykonávají svou profesi. Sám Šmarda si nelehkou práci pečovatelů vyzkoušel.
“Pracovníci sociálních služeb si zaslouží průměrný plat. Dnes je to zhruba 44 tisíc korun hrubého,” vypočítal Šmarda s tím, že tito lidé vykonávají jednu z nejnáročnějších prací vůbec – péči o nemohoucí občany. Přesto jsou výrazně podhodnoceni a často žijí na hranici chudoby.
Štěpán Kavúr potvrdil, že sociální pracovníci ve spolku i jinde pracují často na pokraji vyhoření. “Naši sociální pracovníci se věnují těm, kteří se potřebují vrátit k soběstačnosti a nezávislosti. Je paradox, že oni sami se ocitají v situaci, kdy pomoc státu potřebují,” uvedl Štěpán Kavúr.
“Já je obdivuji, protože tuto práci může dělat jenom člověk se srdcem. To nemůže dělat normální člověk, který by se chtěl jen živit, nebo mladý člověk, který si chce založit rodinu, protože 20 tisíc korun čistého je dneska pomalu nájem v Praze za 2+1,” dodal Kavúr s tím, že provoz spolku Buči výrazně závisí na dobrovolnících, nesmírnému pracovnímu nasazení pracovníků a sponzorech. “Stát přispívá jen minimálně a prakticky jen z nutnosti. Stát prakticky nepodporuje aktivní politiku zaměstnanosti. Je třeba situaci okamžitě změnit, řítíme se do velkého průšvihu,“ dodal předseda spolku Buči Štěpán Kavúr.
Sociální demokracie proto navrhuje zdvojnásobení platů sociálních pracovníků na 44 tisíc korun a od ledna 2025 zvýšení minimální mzdy na 25 tisíc korun v souladu s evropskou směrnicí, která určuje minimální mzdu na nejméně 50 % průměrné mzdy. Šmarda zdůraznil, že vyšší mzdy se státu vrátí v podobě odvodů a snížení nákladů na sociální dávky.
“Pokud pracující lidé nedostávají za svou práci důstojné peníze, obracejí se s žádostmi o podporu na stát. Náklady se tak pouze předsunují jinam. V případě soukromých zaměstnavatelů, kteří platí minimální mzdy, to dokonce znamená, že jejich podnikání sponzoruje daňový poplatník. Stát na zvýšení minimálních mezd ve výsledku vydělá díky odvodům na sociální pojištění a díky snížení objemu vyplácených podpor,“ vysvětlil Michal Šmarda.