Předlickou tělocvičnu dvacítka lidí opustí tento víkend. Většina má zajištěno bydlení. Někteří ale opět ve vyloučené lokalitě
V tělocvičně předlické školy zůstávají z lidí, kteří museli odejít ze zrušené Modré ubytovny, ještě tři rodiny s dětmi a tři muži. V tuto chvíli mají dvě z rodin zajištěné nájemní bydlení ve domě v ulici Na Nivách, třetí rodina věří, že se jí podaří získat bydlení v Krásném Březně. Pokud ne, půjdou do stejného domu jako ostatní dvě. Tělocvičnu musí ubytovaní lidé opustit prý už tuto neděli. Původně tam měli možnost zůstat do konce července, město termín zkrátilo prý kvůli chystané rekonstrukci.
Podle pracovnice Člověka v tísni Kateřiny Köhlerové je situace lidí v tělocvičně frustrující. “Ženy, které v tělocvičně zatím zůstávají, využívají možnosti praní u nás na pobočce, která je kousek za rohem. Z organizace Romano jasnica zajistili před několika dny jídlo … I dva ze tří mužů, kteří jsou v tělocvičně bez rodiny, mají zajištěný klasický nájem,” popsala pro server Romea.cz aktuální situaci Kateřina Köhlerová.
Lokalita kolem ulice Na Nivách, kam se mají rodiny přestěhovat, konkrétně
do ulice U jeslí, není ale podle Köhlerové dobré místo pro rodiny s dětmi. “Na dočasné bydlení, než se podaří sehnat něco jiného, je to ale to nejlepší, co se za této situace dalo sehnat. Budeme společně s lidmi ze zrušené ubytovny hledat dál. Tímto to nekončí,” uvedla pro server Romea.cz Köhlerová.
Miroslav Brož z organizace Konexe upozorňuje na to, že zajištěné byty jsou bez elektřiny a bez topení a jsou v nich podle Brože štěnice. Dva ze tří mužů navíc prý mají zajištěné bydlení u sestry jednoho z nich, která žije navíc v malé garsonce. “Ti lidé v tuhle chvíli raději zůstávají v tělocvičně, protože tam mají alespoň elektřinu. V lokalitě
na Nivách je velký problém s drogami a jen několik desítek metrů od bytů se nachází skládka odpadu. Spíš než přestupná stanice je to podle mě konečná stanice. Tihle lidé si zaslouží důstojné bydlení a bezpečné místo, kde by mohli vychovávat svoje děti …,” uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož.
“Zhruba dalších čtyřicet lidí získalo náhradní bydlení, které podle mě skutečně není důstojné a nedá se tam vydržet dlouho. To teď ale není akutní věc. Je potřeba zajistit bydlení pro zbývající lidi v tělocvičně,” shrnul Miroslav Brož.
Původně měli mít lidé v tělocvičně zajištěné nouzové bydlení až do konce měsíce, ale podle informací na serveru iDnes.cz v úterý přišli lidé z magistrátu a oznámili jim, že do 14. července musí všichni pryč. Podle Jana Novotného, zástupce ředitele ústecké městské policie, která celou akci koordinuje, se však dveře tělocvičny bezpodmínečně neuzavřou, a kdo bude nutně potřebovat, může tu ještě zůstat. „Škola má v tělocvičně naplánované rekonstrukční práce a malování. Řekl jsem proto lidem v tělocvičně, že by bylo dobré, aby skutečně co nejdříve odešli do nového, když už mají zajištěné ubytování. Ale nikdo na ulici neskončí, pokud nebudou mít kam jít, nevyhodíme je,“ řekl pro iDnes.cz Novotný.
„Je to tady psychicky velmi náročné, fakt na hlavu. Už jsme tu skoro čtrnáct dní všichni pohromadě. Už abychom odsud odešli. Jsem tu s družkou a čtyřmi dětmi. Včera jsme byli vařit oběd v parku před školou, protože tady nemůžeme. Ani pračka tady není,“ uvedl pro server iDnes.cz pan Štefan, který je jedním z dvaadvaceti lidí nouzově ubytovaných v tělocvičně ústecké základní školy na Školním náměstí v Předlicích.
Krizová situace kolem ústeckých ubytoven nastala na konci května, kdy provozovatelka ubytoven Lea Anderlová oznámila, že s podnikáním v závěru června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude. Na obou zrušených ubytovnách žilo celkem 224 lidí, většině z nich se díky velké pomoci především místostarosty centrálního ústeckého obvodu Karla Kariky podařilo zajistit pronájmy. Ti, kterým se to nepovedlo, museli odejít právě do tělocvičny. Neziskové organizace, aktivisté a dobrovolníci zajišťují lidem v tělocvičně potraviny, pro děti připravují různé aktivity. Síly ale rychle ubývají a všichni jsou velmi vyčerpaní.