Před rokem zemřel Čeněk Růžička, bojovník za důstojnou památku i odškodnění obětí holokaustu
Čeněk Růžička více než dvacet let neúnavně usiloval o odstranění vepřína z místa bývalého koncentračního tábora v Letech a o vybudování důstojného památníku holokaustu Romů a Sintů. Jako potomek rodičů, kteří oba přežili věznění v koncentračních táborech, a jako předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu se významnou měrou zasadil o to, aby k historickému okamžiku vybudování památníku skutečně došlo. U jeho otevření v roce 2024 už bohužel nebude moct být. Zemřel náhle v prosinci loňského roku.
Čeněk Růžička se narodil v roce 1946 do rodiny původních českých Romů, tvrdě perzekuovaných během druhé světové války. Oba rodiče přežili věznění v koncentračních táborech, kde ztratili podstatnou část svých rodin, včetně prvních partnerů a svých dětí. Matka, Alžběta Růžičková, byla nejdříve uvězněna v Letech, kde jí zemřel otec a prvorozená dcera, poté byla zařazena do transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi a později internována také v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Ze své široké rodiny zůstala jako jediná, nepřežil nikdo. Otec, Jan Růžička, byl zařazen do transportu z Hradce Králové nejdříve do Osvětimi, později pak do tábora Buchenwald a odtud do německého koncentračního tábora Mittelbau-Dora. Přežil na pochodu smrti díky osvobození americkou armádou.
„Maminka se vrátila do Loukova, kde žila už před válkou s tím, že ti, kteří přežili, že by se mohli vrátit zpátky. Ale její [první] manžel se nevrátil, ani nikdo z její rodiny. A můj tatínek maminku znal ještě z dřívějška,“ vysvětluje Čeněk Růžička situaci svých rodičů, kteří se společně, už jako pár, pak odstěhovali do Liberce. Brzy potom získal otec, jako vážený znalec koní, práci v liberecké oblastní stáji, jako nákupčí. „Ale chtěl se osamostatnit a tam byla taková dílna na kameninové hrnce, no tak si s mámou nakoupili hrnce a jezdili po vesnicích a prodávali je. Potom si za ty peníze pořídili maringotku a znova jezdili. Já jsem s nimi jezdil do mých asi sedmi let,“ říká Čeněk Růžička v rozhovoru pro Paměť národa a také připomíná, že nějakou dobu bydlel u nejmladšího bratra svého otce v Liberci, aby mohl chodit do školy, zatímco rodiče jezdili s maringotkou. „Samozřejmě, o prázdninách pro mě rodiče zase přijeli a jezdil jsem přes léto s nimi,“ dodává.
Na začátku 60. let pobývala rodina Růžičkových se všemi dětmi krátce v Holovousech u Hořic, kam je důsledkem zákona z roku 1958 donutili odejít četníci, jak sám zdůraznil v jednom z rozhovorů Čeněk Růžička. Poté se usadili v Dachovech u Hořic, v Hořicích později koupili dům, kde rodina žije dodnes. Otcův blízký vztah ke koním a dřívějšímu životu však přetrvával, a tak „když je [rodiče] to popadlo, tak se sebrali a na měsíc, když bylo hezky, tak vyjeli ven. A jeli si po těch svých místech, který znali ještě z dřívějška. A my vždycky v pátek, když jsme skončili v práci (když už potom, že jo, když jsem vychodil školu a už jsem se začal věnovat práci), tak jsme se prostě sebrali a jeli za nima,“ vysvětluje Čeněk Růžička v rozhovoru pro Paměť Romů.
O hrůzách prožitých za druhé světové války, které byly spojené s nenávratnou ztrátou svých nejbližších, rodiče mluvili jen výjimečně. „Nejčastěji při rodinných sešlostech, když se takhle sešli, třeba seděli venku, na tom nějakém place, na tom tábořišti. A já jsem se předtím moc neptal, hodně jsem poslouchal,“ vysvětluje Čeněk Růžička a dodává: „táta mě vždycky odbyl, když jsme se pak později doptával, on o tom nechtěl mluvit, byl tvrdej.“
Tam jsem si uvědomil, co jako Rom ve společnosti znamenám
Čeněk Růžička se vyučil jako kameník na učilišti v Lipnici nad Sázavou a vypomáhal také uměleckým sochařům na různých projektech. Jedním z nich byla spolupráce na restaurování morového sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí v Praze. V 90. letech pak začal podnikat ve starožitnictví, které ho živilo až do roku 1997.
Jeho životní směr se však v jednu chvíli definitivně změnil. Ačkoliv Čeněk Růžička o věznění a zdrcující zkušenosti svých rodičů věděl od počátku, o věznění své matky v Letech se dozvěděl až v 90. letech:
„To mě tenkrát odchytili v Praze na nějaké akci – Luboš Zubák, Tonda Lagryn a Markus Pape. Začali mi říkat o Letech a já jsem se do nich pustil! Já jsem se s nimi dohadoval, že to není pravda. Říkal jsem si, že to by mi přece máma řekla! No ale pak vzali ty materiály a odvezli mě k tý bráně, do Letů. Kde stál prasečák. No, a to byla hrůza. Hrůza! Kdyby byla bývala ta brána otevřená, tak bych tam skočil a… no nevím co bych provedl. Hrozně mě to naštvalo. Cloumal jsem tou bránou…“ popisuje Čeněk Růžička a na chvíli se odmlčí. „Tam se mně převrátil celej můj dosavadní život. A tam jsem si uvědomil, co jako Rom v týdle společnosti znamenám. A hrozně mě to naštvalo,“ dodává.
Na otázku, zda se své maminky nakonec zeptal na Lety odpovídá: „Pak když jsem přišel domů – na to nikdy nezapomenu – máma zrovna dovařila polívku. Já jsem si sedl a zeptal jsem se, proč mi to neřekla. A ona to vytušila, aniž by se zeptala, o co jde. Začala plakat. S pláčem přede mě ještě položila polívku, sedla si naproti mně a řekla: Bála jsem se, aby tě nezavřeli. Nechtěla jsem, prý, tě stavět proti gádžům. Ona věděla, že bych i za komunistů byl zlý,“ vysvětluje Čeněk Růžička.
V 90. letech, kdy se v rodině Růžičkových znovu otevíraly bolestivé rány spojené s válečným pronásledováním a ztrátou příbuzných, docházelo také k mnoha útokům na Romy ze strany příznivců hnutí skinheads. V jednom z rozhovorů Čeněk Růžička přibližuje, jak těžce se rodiče s traumatem vyrovnávali: „Maminka zůstala z celého svého rodu sama, nikdo nepřežil, a to bylo její celoživotní trauma. Po převratu se to zhoršilo těmi útoky skinheadů, v 90. letech. Dost často pak plakala, my, jako její děti, jsme to hlídaly, aby se na to v televizi nedívala. Táta o těch hrůzách nemluvil vůbec.“
Neúnavná podpora obětem i reflexe novodobých dějin
Čeněk Růžička zorganizoval 13. května 1998 první pietní akt na místě památníku v Letech. Bylo to poprvé a taky naposled, kdy do Letů jeho maminka přijela. Datum nebylo vybráno náhodně. Byl to den, kdy byl v roce 1995 otevřen památník (v podobě sochy vytvořené Zdeňkem Hůlou) na místě pohřebiště poblíž bývalého tábora a za přítomnosti tehdejšího prezidenta ČR, Václava Havla. „Byl to první politik, který řekl pravdu,“ odůvodnil Čeněk Růžička volbu data pro pietní akty v následujících dvaceti letech, které organizoval.
Samotná přítomnost českého prezidenta na tomto místě byla pro Čeňka Růžičku nesmírně důležitým gestem uznání holokaustu Romů. Jednalo se o vůbec první takové gesto ze strany nejvyššího představitele státu. Václav Havel ve svém projevu při otevření památníku mj. zdůraznil podíl českých četníků na úmrtí mnoha Romů vězněných v letském táboře v letech 1942–1943. Miloš Zeman ani Václav Klaus se pietních aktů k připomínce obětí romského holokaustu nikdy nezúčastnili. Naopak, ve svých vyjádřeních v médiích mnohdy zpochybňovali funkci tábora a relativizovali válečnou perzekuci českých Romů. Historicky druhým prezidentem, který přijal pozvání a na pietním aktu v Letech u Písku promluvil, byl až prezident Petr Pavel.
Čeněk Růžička upozorňoval na důležitost odstranění vepřína z místa bývalého tábora na mnoha úrovních veřejného života. V roce 1998 spolu s Antonínem Lagrynem a dalšími založil Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH), kterého se stal předsedou, vyjednával s politiky a velvyslanci, jezdil na základní školy a vzdělával mladé lidi. V roce 2007 uspořádal VPORH spolu s dalšími spolupracovníky a potomky přeživších fotografickou výstavu Zaniklý svět. Vernisáž se konala v prostorách Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze za přítomnosti tehdejšího prezidenta ČR Václava Klause a celé řady osobností, včetně dalších potomků přeživších rodin, mezi nimiž byl také Jan Hauer z komunity Sintů či Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů. Výstava prezentující vzácné rodinné fotografie několika přeživších romských a sintských rodin z předválečného období pak byla vystavena na mnoha dalších místech v Čechách, včetně domovského města rodiny Růžičkových, v Hořicích, ale i v zahraniční, například v New Yorku.
V letech 2001–2002 inicioval Čeněk Růžička umístění pamětních desek se jmény pohřbených obětí letského tábora na hřbitově v Mirovicích. Ve spolupráci se sochařem Michalem Moravcem bylo následně vytvořeno sousoší Plačících žen připomínající zejména dětské oběti zemřelé v táboře.
V roce 2017 vláda schválila rozhodnutí o odkupu vepřína a vybudování památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. K podpisu smlouvy došlo za přítomnosti Daniela Hermana – tehdejšího ministra kultury, zástupců akciové společnosti, která provozovala vepřín, Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury, jež dostalo areál i budoucí památník do své správy, a Čeňka Růžičky jako zástupce přeživších romských rodin a jejich potomků. K samotné demolici vepřína došlo v létě 2022.
Díky iniciativě Čeňka Růžičky a Rudolfa Murky – také potomka přeživších Romů z Moravy a předsedy Spolku Romů a Sintů ČR vzniká v Praze Centrum Romů a Sintů, které vede Muzeum romské kultury. Jak uvedl Čeněk Růžička ve svém proslovu v Senátu, centrum bude organizovat „akce, které polidští dlouhodobě narušené vztahy k našim lidem“. A zároveň tehdy zdůraznil, že tato nově vznikající instituce má především „dát odpověď na otázku, proč se to našim blízkým za nacismu vlastně stalo“.
Jednou z oblastí, kterým se Čeněk Růžička v posledním období svého života věnoval a považoval za mimořádně důležité, bylo odškodnění za odebraný majetek perzekuovaným Romům a Sintům, k němuž doposud nedošlo.
V roce 2017 Čeněk Růžička obdržel medaili Artis Bohemiae Amicis udělovanou ministerstvem kultury ČR, ve stejném roce mu byla udělena i cena Alice Garrigue Masarykové z rukou velvyslance USA Stephena Kinga za neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za jeho dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. V roce 2019 obdržel Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů za svobodu, demokracii a lidská práva v kategorii za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin.
Prameny:
Městské muzeum a galerie Hořice
Projev Čeňka Růžičky u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, Senát Parlamentu České republiky, 27. ledna 2021
Rozhovor Čeňka Růžičky pro Paměť Romů, 2017
Rozhovor Čeňka Růžičky pro Paměť národa, 2020
Rozhovor Čeňka Růžičky vedený Renatou Berkyovou v roce 2022, soukromý archiv Renaty Berkyové
Článek vyšel v časopise Romano voďi. Předplatné si můžete objednat na webu časopisu.