Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin
Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou částí společnosti a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin. Vyplývá to z aktualizované verze koncepce politiky Prahy k národnostním menšinám pro roky 2021 až 2025. Dokument musí ještě schválit pražští zastupitelé. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin (DNM).
“Participace národnostních menšin na společenském, kulturním a v neposlední řadě též politickém životě společnosti je zásadním předpokladem bezkonfliktního a vzájemně obohacujícího soužití v současnosti i budoucnosti,” píše se v dokumentu.
Ze svého rozpočtu chce město poskytovat dotace například na akce zaměřené na prezentaci národnostních kultur v Praze nebo na kulturní, společenskou a osvětovou činnost menšin. Dotace jsou určeny rovněž pro publikační činnost související s menšinami a vztahem k nim.
Město chce podle dokumentu nadále podporovat i každoroční setkání národnostních menšin, které se koná vždy na podzim. V oblasti kultury to potom bude multietnický festival Praha srdce národů a Světový romský festival Khamoro. Podpora vzdělávání bude zahrnovat například mimoškolní výuku jazyků v mateřském jazyce.
Aktivity a vzdělávání národnostních menšin podporuje Praha dlouhodobě. V roce 2007 byl zrekonstruován dům ve Vocelově ulici na Vinohradech a vznikl zde DNM. V současné podobě funguje od ledna 2019 a sídlí v něm 14 národnostních menšin. V DNM je například knihovna, vzdělávací centrum nebo společenský sál.