Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

"Pravda nejen, že zvítězí. Pravda nás osvobodí." V Pardubicích proběhlo poslední rozloučení s Čeňkem Růžičkou

17. prosince 2022
Čtení na 3 minuty
V sobotu 17. 12. 2022 proběhlo poslední rozloučení s romským aktivistou Čeňkem Růžičkou (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
V sobotu 17. 12. 2022 proběhlo poslední rozloučení s romským aktivistou Čeňkem Růžičkou (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Přes 200 lidí se dnes v Pardubicích rozloučilo s romským aktivistou, předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu, Čeňkem Růžičkou. Jeden z nejvýznamnějších romských aktivistů v ČR náhle zemřel na srdeční selhání v pátek 9. 12. 2022 ve věku 76 let.

Církevní rozloučení začalo před 11 hodinou v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích, který téměř celý zaplnili smuteční hosté. Věnce pokrývaly podlahu kostela od stříbrné rakve až po vstupní dveře. Svůj věnec přinesli například zástupci Senátu, bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková, osobně se pohřbu zúčastnila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, zástupce Norského velvyslanectví, členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Ministerstva kultury, města Pardubice, ale i různých organizací jako například RomanoNet, Romodrom nebo ROMEA a další.

VIDEO

Mezi smutečními hosty byl například i člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Husák, Andrea Baršová z Úřadu vlády ČR, zástupce Norského velvyslanectví Terje B. Englund, novinářka Jarmila Balážová, spisovatelka Iveta Kokyová, novináři Patrik Banga nebo Richard Samko. Vzdát hold Čeňku Růžičkovi přišel i jeho dlouholetý kamarád, novinář Markus Pape, dále pak Kumar Vishwanathan, Yechiel Bar-Chaim, Nikola Taragoš, Michal Miko, Josef Miker, Miroslav Brož, Lucie Fuková a mnoho dalších.

“Ztratili jsme živý příklad člověka, který hluboce chápal své místo v dějinách, který bez jakýchkoli pochyb nesl na svých bedrech těžkou zodpovědnost, a který plnil své povinnosti s přesvědčením, které inspirovalo všechny, kteří se s ním setkali. Byl to muž, který věděl, kým je, který byl hrdý na to, kým byl, který znal svou vlastní hodnotu a který věděl, co dělá. Nebál se riskovat, nebál se otevřeně mluvit. Byl to člověk, který měl svobodnou mysl a nebál se ji využít,” uvedla v proslovu členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Gwendolyn Albert.

FOTOGALERIE

Prohlédněte si všechny fotografie Petra Zewlakka Vrabce ve FOTOGALERII

“Opravdu věřil v lidskost. Jsem osobním svědkem toho, jak byl vynalézavý, optimistický a kreativní. Ráda jsem ho považovala za opravdového kamaráda. Vždy si budu pamatovat jeho smích a to, jak úžasné bylo ho vidět s lehkým srdcem. Jak byly vzácné, tyto okamžiky jsou o to více nezapomenutelné,” pokračovala Albert.

“Těžký zármutek, který pociťujeme nad fyzickou smrtí tohoto pozoruhodného člověka, se jednoho dne promění v obrovskou vděčnost, že nám bylo ctí slyšet v jeho hlase to pevné přesvědčení, přesvědčení osoby opravdové víry a naděje. Ve všem, co dělal, s námi sdílel svou duši. Pravda nejen, že zvítězí. Pravda nás osvobodí,” uzavřela svůj proslov v kostele sv. Bartoloměje Gwendolyn Albert.

Rakev s Čeňkem Růžičkou pak byla v koloně vozů převezena na místní hřbitov, kde v mrazivém počasí poslední rozloučení pokračovalo. Od brány hřbitova vyrazil smuteční průvod k rodinnému hrobu, kde byl Čeněk Růžička za zvuků písně Aušvicate hi kher báro uložen do hrobu.

Čeněk Růžička se narodil 28. října 1946 v Liberci. Patřil do rodiny původních českých Romů žijících v českých zemích několik staletí, kteří byli tragicky zasaženi rasovou perzekucí během druhé světové války. Matka Alžběta Růžičková byla internována v koncentračním táboře v Letech u Písku odkud pak byla deportovaná do Auschwitz Birkenau. Velká část rodiny zahynula. 

Čeněk Růžička v roce 1997 spoluzaložil a také vedl Výbor pro odškodnění romského holocaustu, v rámci kterého do poslední chvíle usiloval o důstojnou připomínku romských obětí a odškodnění přeživších. 

Byl dlouholetým bojovníkem za odstranění vepřína z místa koncentračního tábora v Letech u Písku a vybudování důstojného památníku na tomto místě. 

Za svou činnost obdržel v roce 2017 cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou uděluje velvyslanectví USA. Ve stejném roce obdržel z rukou tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana Cenu Artis Bohemiae Amicis. Herman ocenil neúnavnou snahu Čeňka Růžičky dosáhnout satisfakce pro oběti romského holocaustu, a to i prostřednictvím kulturních aktivit, především tematické výstavní činnosti. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon