Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Praha 8 si vyvěšením romské vlajky připomíná Památný den romského holocaustu

30. července 2021
Čtení na 1 minutu
Praha 8 si vyvěšením romské vlajky připomněla 30. 7. 2021 Památný den romského holokaustu (FOTO: www.praha8.cz)

Praha 8 si vyvěšením romské vlajky připomněla Památný den romského holocaustu, kterým si připomínáme tragickou noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zavraždili přes čtyři tisíce Romů a Sintů v koncentračním táboře Osvětim – Březinka. Radnice pražské městské části o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

“Dne 2. srpna 1944 odjely z Auschwitz-Birkenau poslední dva transporty Romů. Více než 900 mužů do Buchenwaldu a 490 žen do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti a staří a nemocní Romové, asi 3000 lidí, kteří už nestáli nacistům ani za transport, bylo zavražděno v plynových komorách. Historie tzv. cikánského tábora, ve kterém byli vězněni i Romové z protektorátu, se uzavřela,” citovala radnice spisovatele Jiří Padevět.

Podle nejnovějších studií mohlo být zavražděných Romů až 4200. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon