Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Práce za mřížemi: Jak nová kampaň pomáhá lidem se závislostí ve věznicích začít nový život

24. října 2023
Čtení na 3 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Nová informační kampaň s názvem Práce za mřížemi má za cíl zvýšit povědomí o situaci lidí se závislostí v českých věznicích, jejich podpoře při přípravě na propuštění a výzvách, kterým čelí po opuštění vězeňských bran. Kampaň, kterou spustila Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) a šest dalších organizací zapojených do jejího dlouhodobého projektu, potrvá do konce listopadu a využije jako hlavní nástroje dva krátké videospoty, noviny rozdávané přímo ve věznicích, webovou stránku a sérii příspěvků na sociálních sítích.

Česká republika se dlouhodobě potýká s jedním z nejvyšších počtů lidí ve věznicích na počet obyvatel v Evropě. Trvalým problémem je také vysoká míra užívání návykových látek mezi vězni. Podle odborných odhadů je užívá až 70 procent českých vězňů.

„V kampani chceme veřejnosti přiblížit situaci lidí se závislostí v českých věznicích. Skrze příběhy konkrétních lidí představíme i práci odborných sociálních pracovníků a adiktologů (působících v roli case managerů), kteří s lidmi se závislostí pracují přímo ve věznicích při přípravě na propuštění i poté, kdy ukončí výkon trestu. Systematická a dlouhodobá podpora, která je účinně využívána v řadě jiných evropských zemích, může výrazně snížit vysokou recidivu u této specifické skupiny českých vězňů,“ představuje cíle i obsah kampaně Jakub Michal, projektový manažer z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS).

Kampaň je součástí víceletého projektu, který usiluje o zavedení podpory lidí se závislostí ve výkonu trestu při jejich přípravě na propuštění. Ke konci září 2023 se do projektu zapojilo celkem 420 vězněných osob, s 212 osobami byla provedena intenzivní příprava na propuštění na svobodu, z toho 120 osob již bylo propuštěno. Projekt zatím celkově úspěšně dokončilo 37 klientů. Kromě šesti zmíněných organizací je do projektu zapojena i Vězeňská služba, s jejími pracovníky case manageři úzce spolupracují ve všech 12 věznicích, ve kterých je projekt realizován.

„O case managementu jsem se ve věznici dozvěděl od speciálních pedagogů. Byl jsem uvězněný už potřetí, vždycky to souviselo s užíváním návykových látek. Drogy jsem užíval od čtrnácti let, hlavně pervitin. Léčbu jsem nikdy nedokončil a nejdéle abstinoval jeden rok. Case manager, se kterým jsem se začal setkávat, mi pomohl připravit plán výstupu. Z vězení jsem vystupoval v létě, byl jsem prakticky bez peněz a měl na sobě jen zimní boty a oblečení. V osm hodin ráno na mě před branou věznice čekal case manager. Pomohl mi s cestou do Brna, kam jsem chtěl odjet. Sehnali jsme společně oblečení, potraviny a hygienu. Propojil mě v Brně s místní organizací, její pracovník mě doprovodil na předem domluvenou ubytovnu. Další dny mi pomohl přihlásit se na Úřad práce, požádat o dávky hmotné nouze a také navštívit sociálního kurátora a registrovat se u lékaře,“ popsal svou zkušenost s podporou od case managera Roman, který byl do projektu zapojený během výkonu trestu v jedné z věznic ve Středočeském kraji. Roman se později ocitl v několika situacích, kdy mu byl opět nabízený pervitin. K užívání se už ale nevrátil. Získal práci, navázal přerušený kontakt se sestrou a po šesti měsících se přestěhoval do města, kde ona žije. S case managerem je stále v pravidelném telefonickém kontaktu.

„Dosavadní zkušenost našich sociálních pracovníků potvrzuje, že úspěšný návrat vězněných osob do společnosti komplikuje řada dlouhodobých strukturálních problémů. Konkrétně nedostupné kvalitní bydlení pro lidi s nízkými příjmy, nejisté a nedostatečně ohodnocené zaměstnání pro osoby po výkonu trestu nebo složité řešení předluženosti a nedostupnost části sociálních služeb v některých částech republiky,“ popsal hlavní problémy propuštěných vězněných osob výzkumník Jiří Mertl z Univerzity Karlovy v Praze, který výzkumně sleduje a hodnotí průběh a výsledky projektu.

Kampaň chce upozornit na to, že lidé se závislostí ve věznicích nejsou jen problémem společnosti, ale také její součástí. A že jejich podpora je nejen humánním gestem, ale také investicí do bezpečnosti a kvality života nás všech.

Více informací o kampani Práce za mřížemi najdete na webové stránce www.pracezamrizemi.cz nebo na Facebooku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon