Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Povodně: Romové pomáhají, Lucie Fuková koordinuje pomoc s komunitními lídry a Romodrom spustil krizovou linku

17. září 2024
Čtení na 7 minut
Romové se aktivně zapojili do pomoci během povodní v Brně, 14. 9. 2024 (FOTO: David Šarišský)
Romové se aktivně zapojili do pomoci během povodní v Brně, 14. 9. 2024 (FOTO: David Šarišský)
Romská komunita napříč Českou republikou se aktivně zapojila do pomoci obětem katastrofálních povodní, které zasáhly mnoho regionů. Romská vládní zmocněnkyně Lucie Fuková koordinuje úsilí s romskými koordinátory a organizacemi, Agentura pro sociální začleňování se zaměřuje na podporu sociálně vyloučených obcí. Organizace Romodrom poskytuje humanitární pomoc a krizovou podporu v nejvíce postižených oblastech. Na Ostravsku pomáhá organizace Vzájemné soužití. Místní romské komunity v Luži, Hanušovicích, Krnově, Brně a dalších městech se významně podílejí na záchranných pracích a evakuacích.

Lucie Fuková popsala pro zpravodajský server Romea.cz řadu kroků, které již podnikla k zajištění efektivní pomoci. “Ještě během víkendu jsme rozeslali dopis krajským romským koordinátorům, členům Rady pro záležitosti romské menšiny a také členům Pracovní skupiny pro bezpečnost,” uvedla Fuková s tím, že je vyzvala k součinnosti s romskými a proromskými organizacemi, romskými lídry a zástupci obcí.

AUDIOVERZE

“Oslovila jsem také ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka k efektivní koordinované pomoci v sociálně vyloučených lokalitách v regionech,” doplnila Lucie Fuková.

Obnova po povodních: Agentura pro sociální začleňování zaměří podporu na nejvíce zranitelné obce

Martin Šimáček uvedl, že Agentura poskytne pomoc obcím, které zasáhla nedávná povodeň, a se kterými dlouhodobě spolupracuje. “Mezi obcemi, které ničivě zasáhla povodeň, je řada těch, se kterými Agentura spolupracuje. Nabídneme jim pomoc při řešení akutních problémů, ale také a především v dalším období, při obnově po povodni,” řekl Romea.cz Šimáček. Zvláštní pozornost bude věnována obcím, které již před povodněmi vykazovaly vysoké hodnoty sociálního vyloučení.

Podle Šimáčka jsou mezi postiženými i lidé, kteří nebudou mít vlastní zdroje na řešení této krize, a proto bude důležité zajistit podporu při obnově jejich bydlení a infrastruktury. “Obcím nabídneme pomoc při hledání možností, jak pomoci s obnovou bydlení, ale i další infastruktury a dostupností služeb pro zranitelné domácnosti. Mapujeme, které obce jsou nejvíce zasaženy povodní, a současně dlouhodobě patří mezi ty, které na indexu sociálního vyloučení dosahují kritických hodnot. Budeme usilovat o to, aby tyto obce a jejich obyvatelé měly dostatek podpory, kterou budou potřebovat ve zvýšené míře,“ dodal Martin Šimáček.

Povodňová pomoc od organizace Romodrom: Speciální linka 771 504 840 pro postižené povodněmi

Do poskytování podpory všem potřebným se aktivně zapojila i organizace Romodrom. “Celý víkend jsme pečlivě monitorovali situaci v celé České republice, zvláště v nejzasaženějších oblastech,” sdělila zpravodajskému serveru Romea.cz Kateřina Vorlová z organizace Romodrom.

“V současné době nabízíme pomoc v nejvíce postižených regionech, především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Situaci i nadále sledujeme a reagujeme na vývoj také v Pardubickém, Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském a Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině,” dodala Vorlová s tím, že k dispozici je i speciální povodňové číslo.

“Všechny naše aktivity směřující k podpoře obětí povodní jsou koordinovány na telefonním čísle: 771 504 840. Na toto číslo se kdokoli může ozvat se svými otázkami a potřebami,” doplnila Vorlová s tím, že organizace je mobilní a připravená poskytnout nebo zprostředkovat humanitární pomoc podle aktuálních potřeb.

“Vyčlenili jsme zaměstnance, kteří se této situaci intenzivně věnují a v nadcházejícím týdnu jsme připraveni zaměřit se na poskytování humanitární pomoci, a v dalších týdnech budeme pracovat na zajištění všech ostatních potřeb evakuovaných osob. Přitom stále udržujeme běžný provoz našich služeb a nadále podporujeme naše klienty a zaměstnance, kteří nás v této těžké době potřebují,” dodala Kateřina Vorlová z organizace Romodrom.

Koordinovaná pomoc v Luži na Pardubicku: Romové i neromové táhli za jeden provaz

Vládní zmocněnkyně Lucie Fuková je v úzkém kontaktu s představiteli romské komunity v nejvíce postižených oblastech, jako je Ostravsko a Pardubický kraj. Zvláštní pozornost věnuje situaci v Luži na Pardubicku, kterou povodeň zasáhla v neděli a z ohrožených domů se museli evakuovat i romské rodiny.

“Jsem v úzkém kontaktu s Ivanem Červeňákem z Luže na Pardubicku. Tato obec byla velmi postižená povodněmi a voda vyplavila i řadu domů romských rodin a zdejší komunitní centrum. Zde komunikuji také s Oblastní charitou Pardubice a Šancí pro tebe – organizací, která sídlí na Chrudimsku,” vysvětlila Fuková.

Ivan Červeňák, romský poradce, popsal, jak probíhala koordinace pomoci v tamní romské komunitě. V předstihu varoval obyvatele před možným nebezpečím a instruoval je, aby si připravili doklady a léky pro případ evakuace. Když voda skutečně stoupla, romská komunita neváhala a aktivně se zapojila do pomoci – lidé dobrovolně naplnili pytle s pískem a spolupracovali s místními hasiči.

Červeňák zdůraznil, že během krizové situace nebyl žádný problém s romskou komunitou, naopak se plně zapojila. „Tady se nehrálo na to, kdo je Rom a kdo není. Všichni táhli za jeden provaz, aby pomohli,“ uvedl. Bylo důležité, že lidé spolupracovali jednotně a neexistovaly žádné rozepře mezi komunitami. Červeňák také převzal koordinaci celé Jeronýmovy ulice, kde bydleli jak Romové, tak lidé z majoritní společnosti. Společně se podíleli na přípravách a evakuaci.

Do pomoci v Luži se zapojují i mladí Romové. Například Vanesa Klincová, studentka a stipendistka organizace ROMEA, která s obavami sledovala stoupající řeku Novohradka. “Zahlédli jsme na druhé straně mostu ženy, které v náručí nesly děti a snažily se dostat do bezpečí. Když jsme to viděli, tak nás to přesvědčilo o tom, že každá pomocná ruka se hodí a rozhodli jsme se pomoci,” popsala své zapojení do pomoci Klincová, která společně s Dominikem Vajdou šla do místní sokolovny, kde bylo zřízeno jedno z evakuačních středisek a přihlásili se jako dobrovolníci. “I když jsme pouze nosili potřebné oblečení a obuv dětem i dospělým, víme že to mělo smysl a pomohlo to minimálně pár lidem,” dodala Klincová.

“Zůstávám tedy tady a snažím se pomoci, jak to jde,” doplnil Dominik Vajda, který se kvůli záplavám nedostal do Ostravy, kde bydlí.

“Na příkladu koordinované pomoci v Luži se potvrdilo to, že je dobré mít v každém městě romského koordinátora z řad Romů. Tato styčná osoba v daném městě pak komunikuje mezi romskou komunitou, obcí a organizacemi při různých krizových situacích,” zdůraznila vládní zmocněnkyně Lucie Fuková.

Rychlá reakce v Ostravě: Vzájemné soužití a pomoc evakuovaným romským rodinám

Kumar Vishwanathan, ředitel organizace Vzájemné soužití, popsal rychlou reakci na žádost o pomoc rodinám postiženým povodněmi v ostravské části Přívoz. Z krizového štábu dostali výzvu, aby podpořili 15 romských rodin, celkem 46 lidí, které byly evakuovány do prostor Don Bosco. „Rodiny evakuaci zvládli skvěle, pomohli jsme s nákupem potravin na večeři a snídani, obědy zajistili Salesiáni,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Vishwanathan.

Vzájemné soužití spolupracuje také s dalšími organizacemi, jako je Člověk v tísni, a s místními úřady včetně vedení města. Další pomoc byla poskytnuta asi 80 Romů, kteří jsou ubytováni na dalších místech v Ostravě. Tým Vzájemného soužití zároveň mapuje situaci v zaplavené části Přívozu, odkud hasiči během dne zachránili 530 lidí včetně dětí. Na místě pomáhaly čluny i vrtulník. Rodinám také pomáhají ostravští romští aktivisté, například Josef Stojka, René Baláž a další.

Romské zapojení do krizové pomoci v Brně

Romové se zapojují do pomoci postiženým záplavami po celé republice. Už v sobotu například v brněnských Husovicích místní Romové aktivně pomáhali společně s dalšími dobrovolníky pytlovat písek a posilovali ochranu proti velké vodě. Pomoc zorganizoval Dušan Plachetka.

“Velké poděkování všem, kteří se účastnili a především Dušanovi Plachetkovi, který nám pomohl zásadní měrou svým autem, kterým jezdil až do rána pro písek,” děkoval v sobotu před pátou hodinou ranní starosta městské části Brno-sever Martin Maleček dobrovolníkům.

Tomáš Ščuka, člen Romské rady města Brna, informoval o připravenosti poskytnout pomoc v Brně a okolí. “Situaci v Brně a okolí bedlive sledujeme. Jsme také zahrnuti v komunikačních kanálech pokud by k nějakému zhoršení došlo. Někteří členové dlouhodobě spolupracuji s potravinovou bankou a jsou tedy i připraveni v případě nutnosti poskytnout pomoc i zasaženým rodinám a to bez rozdílu,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz v pondělí dopoledne Ščuka.

V Brně nabízí pomoc i neformální uskupení romských aktivistů Brno Tým.

Starosta Hanušovic chválí romskou pomoc

I Město Hanušovice na Šumpersku čelilo katastrofálním následkům povodňové vlny, která zasáhla město. Během pouhých deseti minut vystoupala voda o jeden metr, což znemožnilo včasnou evakuaci mnoha obyvatel. Místní romská komunita se však ihned zapojila do pomoci při zvládání situace.

“Romové pytlují písek a pomáhají chránit obyvatele před dalšími škodami,” uvedl starosta Hanušovic Marek Kostka a ocenil jejich nasazení, které místní Romové vkládají do ochrany města, přestože povodeň zasáhla i jejich vlastní domovy.

I v Krnově, který byl zasažen extrémními povodněmi, se Romové aktivně zapojili do záchranných prací a pomoci. Až 80 % území Krnova bylo pod vodou, hladina řeky Opava byla o 1,5 metru vyšší než při katastrofálních povodních v roce 1997. Romové hned od soboty pomáhali při evakuacích, plnění pytlů s pískem a dalších nezbytných činnostech.

Romská vládní zmocněnkyně Lucie Fuková ocenila, že kromě romských poradců a koordinátorů jsou Romové sami aktivně zapojeni do pomoci. “Například Karel Karika z Československé romské unie se mne ptal, kde může pomoci. Je ochotný dovézt pomoc kamkoliv po republice. Spolupracuje také s Potravinovou bankou. Další člen rady Jiří Daniel z Blanenska zase vaří pro evakuované,” upozornila Fuková, která ocenila práci hasičů, záchranářů a dalších, kteří během přírodní katastrofy pomáhají.

„Velice si vážím pomoci integrovaného záchranného systému, že pomáhá všem bez rozdílu. Zároveň vítám pomoc, která je cílená na Romy,“ dodala na závěr pro zpravodajský server Romea.cz vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon