Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
Ministerstvo zdravotnictví od úterý nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek na vybraných veřejných místech s větší koncentrací lidí. Ministr také uvedl, že za dostatečnou ochranu se nebudou považovat například doma vyrobené roušky a jiné provizorní ochrany úst.
Pro chudé lidi budou povinné respirátory finanční problém
“Pokud vláda ČR nařizuje povinné respirátory, tak by v prvním řadě měla zajistit, aby byli pro širokou veřejnost cenově dostupné. Osobně bych doporučoval, aby stát zajistil respirátory za symbolickou cenu nebo zdarma. Pokud by k tomuto nedošlo, obávám se, že řada lidí by tohle nařízení nemusela vůbec dodržovat,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Cyril Koky, odborný referent pro oblast národnostních menšin na Krajském úřadě Středočeského kraje.
Alena Gronzíková, která pomáhá Romům v Břeclavi, upozorňuje, že pro chudé lidi může být takové nařízení finančním problémem.
“Pro značnou skupinu lidí, která už tak zápasí každý den, aby vůbec měla na základní životní potřeby, včetně jídla nebo zaplacení střechy nad hlavou, budou další výdaje za respirátory problém. Prostě na ně nemají peníze,” uvedla pro Romea.cz Gronzíková z organizace IQ Roma servis. “Pokud už si nějaký respirátor chudé rodiny pořídí, budou ho používat takříkajíc do roztrhání. A viry se mohou vesele množit dál,” dodala Gronzíková, která vidí řešení v distribuci respirátorů obcemi pro jejich občany, aby se zabránilo šíření nákazy.
“Je to však nákladné a po prvních zkušenostech s chirurgickými rouškami i zdlouhavé. Takže druhá schůdnější varianta je poskytnout lidem finanční obnos na nákup respirátorů formou mimořádné okamžité pomoci. Otázkou je, jak se k tomu úřad práce postaví a jestli bude tato forma pomoci možná i pro lidi, kteří nepobírají dávky hmotné nouze a přesto mají nízké příjmy,” řekla Alena Gronzíková, které upozorňuje na to, že lidé už jsou naštvaní a považují nákup respirátorů jako další zbytečný výdaj a opatření, které nic neřeší a lidem víc zkomplikuje život.
Jako finančně nedostupné pro sociálně slabší obyvatele považuje nákup respirátorů ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. “Bohužel se obávám, že mnoho lidí nemá tolik financí na to, aby byli schopni si zajistit potřebné pomůcky a jejich sociální vyloučení se ještě více prohloubí,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miko.
Opozice také žádá po vládě respirátory pro občany zdarma
Respirátory zdarma žádají po vládě i opoziční politici.
“Pakliže vláda uloží povinnost nosit respirátory, tak by měla zajistit, aby je občané dostávali zdarma. Peníze na to ve státním rozpočtu jsou,” řekl šéf SPD Tomio Okamura.
I podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimila Válka by měly být kvalitní roušky či respirátory k dispozici zdarma při vstupu do obchodů, škol či nemocnic. “Toto má zaplatit vláda. Toto je to, co pomůže občanům, aby se chránili,” vysvětlil.
Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková upozornila na zmatečné a narychlo vyhlášené opatření. “Fakt, že je podobné opatření vyhlášeno opět zmatečně a takto narychlo, bohužel však opět jen podporuje už tak nízkou důvěru lidí v kroky vlády. Druhou věcí je, že pokud vláda nařídí respirátory, měla by je i lidem kompenzovat,” uvedla.
Možnost, že by lidé mohli dostat respirátory a roušky zdarma pod tlakem opozice připustil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i premiér Andrej Babiš.
Již v pátek oznámila Praha a některé pražské radnice, že respirátory a roušky poskytnou lidem ve finanční tísni zdarma. Ochranné pomůcky budou moci od svých radnic získat obyvatelé Prahy 10 a Prahy 7.
Blatný: Noste respirátory, dvě chirurgické roušky jsou nouzové řešení
Ministr Jan Blatný doporučil lidem, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2, protože lépe lnou ke tváři a do jisté míry těsní. Dvě chirurgické ústenky místo jedné jsou podle něj řešení pro lidi, kteří třeba respirátor neseženou. Povinnost nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky ministerstvo zdravotnictví podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště.
Na začátku února vláda na dva měsíce zrušila u respirátorů třídy FFP2 vyšší daň z přidané hodnoty, obchodníci je pak mohli zlevnit.
V současné době platí povinnost nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště nebo místo ubytování, ve veřejné dopravě nebo venku, pokud není možné dodržet větší než dvoumetrové rozestupy. Za dostatečnou se ale dosud považovala i šála, šátek nebo látková rouška. Výjimky platí například pro děti do dvou let nebo ve školce.