Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Poslankyně Národní rady SR Ingrid Kosová pro ROMEA TV: Je důležité, aby romští odborníci měli zastoupení v politických stranách

19. dubna 2024
Čtení na 2 minuty
Podle Ingrid Kosové, poslankyně Národní rady Slovenské republiky za Progresivné Slovensko, je velmi důležité, aby Romové měli zastoupení v politických stranách. Zároveň zdůraznila, že to však musí být odborníci. "Osobně bych si přála, aby si politické strany vybíraly romské kandidáty, kteří jsou odborníci, a nikoliv jenom proto, že jsou Romové nebo Romky," uvedla v exkluzivním rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV Ingrid Kosová, ve kterém s Jarmilou Balážovu hovořila o své cestě do politiky, o důležitosti romské reprezentace v politických strukturách a o svých prioritách jako poslankyně.

Motivací Ingrid Kosové vstoupit do politiky byla touha vytvořit lepší svět pro své dítě a romské děti obecně. “Do svých 28 let jsem si užívala života, mladosti. Pak se stalo něco podstatného, a to, že jsem čekala první dítě. Když jsem se dozvěděla, že to bude dcerka, začala jsem se ptát, v jaké zemi moje dcera bude žít. Mám ji přivést do země, kde být Romkou znamená stigma, nálepku, ať děláte cokoliv. Můžete mít i dva tituly, jako jsem měla já v tom období, ale stále budete muset dvakrát, třikrát dokazovat všem ostatním v majoritě, že jste lepší než ostatní,” řekla Ingrid Kosová.

Ve volbách do Národní rady Slovenské republiky v roce 2023 se rozhodla kandidovat za Progresivné Slovensko, protože tato strana sdílí její hodnoty, jako jsou lidská práva, demokracie a respekt k menšinám. Navíc stranu vedla další Romka, Irena Biháriová. Ve volbách získala 21 000 preferenčních hlasů a obhájila 12. místo na kandidátce, což přisuzuje kombinaci své odbornosti, autentičnosti a cílené kampani zaměřené na široké spektrum voličů.

Kosová vítá, že na Slovensku je v Národní radě šest romských poslanců, i když jsou v opozici, a považuje to za pozitivní trend. “Když hovoříme o segregaci romských dětí, tak je to méně uvěřitelné, méně autentické, když to říká nerom než když o tom mluví Rom, který opravdu vnímá reálné dopady na životy, nejen těch nejzranitelnějších a nejchudších, kterých se segregace týká, ale i na integrované Romy, kteří už jsou vzdělaní, ale také čelí tomu stigmatu,” vysvětlila Kosová, proč je důležité, aby v politice byli Romové a Romky.

Šest romských poslanců a poslankyň je na Slovensku zvoleno za dvě strany. Čtyři jsou za hnutí Slovensko Igora Matoviče a dvě poslankyně za Progresivné Slovensko. Kromě Ingrid Kosové ještě Irena Biháriová.

“Myslím si, že v případě Matoviče to byl cílený záměr vyzdvihnout, že tato politická strana pracuje i s romským voličem a tomu byla přizpůsobena i strategie, kterou zvolili ve volbách. Cíleně oslovovali romské voliče v osadách, protože většina z těch poslanců a poslankyň pochází z těchto lokalit,” vysvětlila Ingrid Kosová s tím, že u Progresivného Slovenska, podle ní, fakt etnicity nehrál takovou roli. “Ani v mém případě, ani v případě Ireny Bihariové. Více si voliči asi všímali naší odbornosti a romství bylo přidanou hodnotou,” dodala Kosová.

Podle Kosové Romové a Romky v Národní radě SR spolupracují. “Protože jsme všichni v opozici, tak se snažíme o vytvoření velmi korektních vztahů a spíše hledáme průniky, ve kterých se můžeme spojit,” uvedla Kosová a jako příklad uvedla předložení zákonu o odškodnění sterilizovaných romských žen.

“Je otázka, co by se dělalo, kdyby například byla byla část romských poslanců v opozici a část v koalici. Romové jsou heterogenní skupina a nemůžeme chtít, aby všichni Romové a Romky měli stejný názor na věci. I u nás se to stává, že máme úplně odlišné postoje,” dodala Ingrid Kosová.

V rámci svých aktivit se Kosová zaměřuje na vzdělávání, inkluzi Romů, boj proti rasismu a diskriminaci a na posilování postavení žen. Věří, že je důležité, aby se Romové aktivně angažovali v politice na všech úrovních.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon