Poslanec ČSSD Dolínek navrhuje sesadit komunistu Filipa kvůli výrokům o vepříně v Letech u Písku
Poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek od včera sbírá podpisy pro odvolání šéfa KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny. Snaží se o to kvůli skandálním Filipovým výrokům o odkupu vepřína v Letech u Písku. Vadí mu i další jeho výroky, především o únoru 1948 a aktuálně také kvůli jeho vystupování v otázce sochy maršála Ivana Koněva.
„Sebevědomě tvrdit, že vepřové zdražilo kvůli uctění památky romského holocaustu, je nehorázná lež, neslučitelná s vysokou funkcí ve Sněmovně,“ zdůvodňuje svou snahu Dolínek. Má v tom podporu svých kolegů v ČSSD, kteří Filipova slova označili za odporná už počátkem srpna, kdy je pronesl.
Dolínek se pokusil prosadit, aby se Filipovými výroky zabývala na dvacáté schůzce Sněmovna. Pro doplnění programu schůzky ale nezískal dostatečný počet hlasů. Dolínkův návrh ztroskotal kvůli poslancům KSČM, ANO a SPD.
Poslanci těchto tří klubů se obdobně postavili loni proti odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny. Sesazení šéfa SPD iniciovala KDU-ČSL kvůli Okamurovým výrokům, v nichž zpochybňoval romský holocaust.
Počátkem srpna zveřejnil Vojtěch Filip na svůj twitter text: „Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 % naší spotřeby, to byl zločin.“
Proti jeho výrokům, které se ukázaly jako lživé, se ohradilo například Muzeum romské kultury. „Vyjádření Vojtěcha Filipa považujeme za znepokojivé, jelikož vykoupením vepřína došlo k prvnímu kroku k řádnému a důstojnému uctění obětí. Odstranění vepřína a budoucí památník je důležitým krokem v zápasu o historickou paměť, kdy na tragický osud Romů a Sintů během druhé světové války bylo často zapomínáno a jejich utrpení bylo popíráno,“ uvedlo muzeum v reakci na výrok sněmovního místopředsedy.
Sociální demokraté reagovali ostře i z toho důvodu, že ke zrušení vepřína došlo za vlády jejich premiéra Bohuslava Sobotky. „Místo bývalého koncentračního tábora, kde zahynulo několik set lidí, včetně desítek dětí a kojenců, by mělo být pietní. Šlo o dobrý krok vlády ČSSD,“ ohradila se strana v srpnu na twitteru.