Pomník dětským obětem romského holokaustu v Liberci někdo poničil sekerou

Neznámý pachatel poškodil pomník připomínající romské děti zavražděné během druhé světové války. Na bronzové desce na památníku v Liberci se objevily záseky sekerou a byla poškozena jména nemluvňat, která se narodila a zahynula v koncentračních táborech. Na incident upozornil publicista a historik Ivan Rous, který pomáhal při vzniku památníku.
Památník s názvem Dětem, které nepoznaly svět byl odhalen před rokem jako výsledek mnohaletého úsilí historiků, zástupců romských organizací a Libereckého kraje. Nachází se na louce u Kunratické ulice v místě, kde za druhé světové války stával koncentrační tábor pro Romy a Sinty. Na bronzové desce jsou uvedena jména jedenácti dětí, které se narodily v tomto táboře a byly zavražděny v Osvětimi. Pomník tvoří téměř tři metry vysoký žulový kámen o hmotnosti šesti tun. Byl navržen s důrazem na odolnost a důstojnost pietního místa. I přesto ho nyní neznámý vandal brutálně poškodil.
„Pomník zavražděným Romům žije. V dobrém i zlém. Dnes jeden workshop a také zjištění, že si někdo přinesl na pomník sekeru. To musí být slušná porce nenávisti,“ napsal historik Ivan Rous na sociálních sítích. Na poškození ho upozornili studenti obchodní akademie při dopoledním workshopu zaměřeném na holokaust.
„Myslel jsem si, že neonacisti s tupým rasismem už vymizeli, ale nejspíš ještě jsou. Nejhorší je ale ta filozofie, že si někdo řekne: Vezmu si sekeru a budu sekat do jmen nemluvňat. Pomník je věnovaný dětem, z nichž některým nebyl ani rok, když je zavraždili. To je úplně úchylné,” uvedl podle serveru iDNES.cz Rous.
Památník stojí na místě jednoho z nacistických táborů na území Liberce, kde bylo v letech 1941 až 1943 internováno přes 130 Romů a Sintů. Podle Rouse se většina dětí, jejichž jména jsou na pomníku, narodila přímo v tomto táboře. Po dvou letech byli vězni deportováni a zavražděni v Osvětimi, Buchenwaldu nebo Ravensbrücku. O existenci tábora se dlouho mlčelo – částečně i proto, že v roce 1943 byl objekt přeměněn na zajatecký tábor pro Francouze, což překrylo paměť na jeho původní funkci.
K iniciativě vzniku památníku vedl článek serveru Romea.cz, který citoval z knihy historika Ivana Rouse Tábory a válečná výroba. Na základě článku začali členové Asociace romských představitelů Libereckého kraje pátrat po jménech obětí, která následně doplnili z archivů památníku Osvětim. Prvním výsledkem byly v roce 2019 vztyčené dřevěné kříže, které později nahradil současný trvalý památník. Jeho realizaci podpořil hejtman Martin Půta a financoval Liberecký kraj.
Rous hodlá poškození památníku nahlásit policii s cílem dopadnout pachatele. Událostí se již zabývá i Liberecký kraj. „Je smutné, co se stalo. Ukazuje to, že si někteří lidé neváží ani člověka, ani jeho památky,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí kraje Filip Trdla.