Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Polské názvy obcí musí být stejně velké jako české

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Dopravní značky v „dvojjazyčných“ obcích se musí změnit. Ty nynější totiž mohou mást řidiče, kteří se v regionu nevyznají.


„Značky vymezující začátek a konec obce musí mít podle zákona jednotnou úpravu. Teď je to tak, že v nadsázce řečeno každý pes, jiná ves,“ pro Mladou frontu Dnes zdůvodňuje včerejší doporučení Rady vlády pro národnostní menšiny ministryně Džamila Stehlíková. Dvojjazyčné názvy nyní podle jejích slov používá 31 obcí, kde žije silná polská menšina. Všechny leží na Karvinsku nebo Frýdeckomístecku. „U nás jde výhradně o polskou menšinu,“ říká Stehlíková.


A jak by tedy česko-polské značky měly vypadat, aby byly v souladu s předpisy?
Zatímco nyní je cizojazyčný nápis menší, v budoucnu by velikost názvů obce měla být napsána stejným typem písma a také stejnou barvou. Pod sebou by tedy visely dvě naprosto totožné značky.
„Peníze na tyto značky poskytuje stát prostřednictvím krajského úřadu. Všechny peníze zatím využity nebyly,“ pro MF Dnes zdůrazňuje Stehlíková.
Obec v pohraničí může mít dvojjazyčné nápisy, pokud o to tamní národnostní menšina požádá. Podmínkou je, že cizinci musí tvořit nejméně desetinu obyvatel obce.


Dvojjazyčné nápisy se velmi často stávají útokem vandalů. Obce s tím mají problémy, musí je čistit či úplně vyměňovat. Na opravy už však stát peníze nedává.
„Právě minulý týden někdo zastříkal polský nápis v Nýdku,“ upozorňuje mluvčí radnice v Českém Těšíně Dorota Havlíková. Cedule s polskými jmény, které se v „jejím“ regionu používají, jsou modré a menší než ty české.
„Asi by bylo praktičtější, kdyby oba nápisy byly na jediné ceduli. Myslím, že by k jejich ničení nedocházelo tak často,“ pro MF Dnes řekla Havlíková.
Přestože v některých oblastech Česka žije velké procento Romů, romština se zde úředním či vzdělávacím jazykem nestane. Důvodem je nízký oficiální počet lidí romské národnosti.
K ní se při posledním sčítání lidu přihlásilo jen asi 11 tisíc osob. „Ve Vejprtech zase žije mnoho Němců. Ti ale zatím o dvojjazyčné nápisy nepožádali,“ dodává ministryně Stehlíková.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon