Policie uzavřela vyšetřování napadení Roma v Kutné Hoře, které vyvolalo protesty. Spis byl předán státnímu zastupitelství
Policie ukončila vyšetřování případu napadení Roma, ke kterému došlo koncem dubna před jedním z barů v Kutné Hoře. Vyšetřovací spis byl 18. listopadu předán okresnímu státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby. O vývoji případu informoval zpravodajský server Romea.cz policejní mluvčí por. Mgr. Pavel Truxa.
Podle policejního šetření měl 42letý cizinec bezdůvodně fyzicky napadnout o rok staršího muže, který seděl na lavičce před podnikem. Incident vyvolal v místní romské komunitě vlnu emocí, vyústil v demonstraci a otevřel otázky o soužití mezi Romy a Ukrajinci ve městě. Napadený muž utrpěl zranění, která si nevyžádala dlouhodobou hospitalizaci.
Policie případ vyšetřovala několik měsíců. Už v červnu zahájila trestní stíhání útočníka pro přečin výtržnictví, za který mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. „Vyšetřování případu bylo ze strany kutnohorských policistů ukončeno a spis byl s návrhem na podání obžaloby 18. listopadu předán na okresní státní zastupitelství,“ sdělil nyní pro zpravodajský server Romea.cz Pavel Truxa.
Cyril Koky, krajský romský koordinátor, který případ od počátku sledoval, ocenil uzavření šetření. „Jsem moc rád, že incident, který se odehrál mezi dvěma muži v dubnu letošního roku před jedním z podniků v Kutné Hoře a který vyústil v protiukrajinskou demonstraci, Policie ČR řádně uzavřela,“ uvedl Koky. Zároveň však upozornil na zdlouhavost vyšetřování: „Trochu si musím postesknout, že případ nebyl ze strany policie zavřen o něco dříve,“ dodal.
Demonstrace i kulatý stůl smíření
Krátce po incidentu se v Kutné Hoře konaly protesty, během nichž místní Romové vyjádřili obavy o bezpečnost svých rodin. Demonstrace, jíž se zúčastnily desítky osob, proběhla sice poměrně v poklidu, avšak následný pochod zamířil k domu, kde údajně bydleli útočníci. Ve skutečnosti však šlo o jinou ukrajinskou rodinu, která neměla s útokem nic společného.
V reakci na incident se také uskutečnil kulatý stůl smíření, kde se sešli zástupci romské i ukrajinské komunity, města a policie. Diskuze byla zaměřena na zlepšení vzájemného soužití a posílení dialogu. Podle vládní zmocněnkyně pro romské záležitosti Lucie Fukové obě strany potvrdily nutnost odmítání nenávistných projevů a spolupráce na budování vzájemného respektu.