Policie hledá svědky útoku na památník jedenácti romských dětí v Liberci

Policie žádá o pomoc při hledání vandala, který někdy před 5. dubnem poničil v Liberci pomník obětem holokaustu. Nejméně sedmkrát do něj zasekl ostrý předmět. Dopustil se tak přečinu poškození cizí věci. Informovala o tom policejní mluvčí Klára Jeníčková. Deska se jmény zemřelých dětí z nacistického koncentračního tábora pro Romy a Sinty se bude muset zcela vyměnit.
Poškozený památník se nachází v Kunratické ulici v Liberci, na místě bývalého romského koncentračního tábora z období druhé světové války, kde byli v letech 1941 až 1943 internováni Romové a Sintové. Památník byl odhalen v únoru 2024 po několikaleté práci historiků, romských organizací a občanské společnosti. Je tvořen žulovým kvádrem se vsazenou bronzovou deskou, na níž jsou uvedena jména jedenácti dětí narozených v libereckém táboře, které byly později zavražděny v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau.
Podle policejního vyšetřování došlo k poškození v dosud nezjištěné době před 5. dubnem 2025. „Do památníku bylo nejméně 7x zaseknuto ostrým předmětem a deska, na níž je uveden text se jmény obětí holokaustu a popis události, bude muset být odlita vzhledem k míře poškození nová. Výše škody byla vyčíslena na částku nejméně 58 080 korun,“ uvedla na webu policie Klára Jeníčková. Policie v souvislosti s případem zahájila úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci.
Policie nyní hledá svědky, kteří by mohli k činu poskytnout jakékoliv informace. Přihlásit se mohou prostřednictvím bezplatné linky 158, telefonního čísla 974 467 200 nebo osobně na kterékoliv služebně policie v Liberci.
„Jakékoli informace k případu nám mohou pomoci k jeho objasnění,“ dodala policejní mluvčí Klára Jeníčková.
Útok na památník vyvolal mezi romskou komunitou a odbornou veřejností velké pobouření. Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jej označili za „zvrácený projev nenávisti a hluboce zakořeněného rasismu, který nemá v demokratické společnosti místo“. Upozornili také, že nejde pouze o fyzické poškození objektu, ale o útok na památku obětí holokaustu, na důstojnost jejich potomků a na hodnoty lidskosti a respektu.
Historik Ivan Rous, který se na vzniku památníku podílel, popsal útok jako „úplně úchylný“, neboť pachatel svými zásahy mířil přímo do jmen zavražděných romských nemluvňat.
Podle občanských členů Rady vlády i potomků přeživších romského holokaustu by měl být čin důkladně vyšetřen a pachatel potrestán. Vyzvali veřejnost i politické představitele, aby jasně odmítli projevy anticikanismu a rasové nenávisti, které jsou v české společnosti stále přítomné.
Policie proto apeluje na všechny, kteří by mohli mít jakékoliv poznatky o pohybu neznámých osob v okolí památníku v Kunratické ulici, aby je neprodleně sdělili. „Vzhledem k blíže nespecifikované době činu a dosud neznámému pachateli se tímto obracíme na veřejnost s žádostí o spolupráci,“ dodala policejní mluvčí Jeníčková.