Platforma pro sociální bydlení: Vláda by měla bojovat proti chudobě, ne proti chudým
Jedinou cestou, jak je možné v Česku pomoci lidem v tísni a dostat je z bytové nouze či bezdomovectví, je fungující systém sociálního bydlení. Snížení dávek na bydlení problém nevyřeší a nájemníky z ubytoven nedostane. Na protestní akci proti snižování dávek do ubytoven to včera odpoledne řekli zástupci Platformy pro sociální bydlení a dalších nevládních organizací.
Vláda se v programovém prohlášení a koaliční dohodě zavázala, že připraví a prosadí zákon o sociálním bydlení. Podle původního plánu měl začít platit v roce 2017, jeho obrysy měl kabinet dostat do prázdnin. Zatím není schválená ještě ani koncepce, z níž má norma vycházet. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) nedávno řekla, že její úřad kabinetu koncepci předloží do konce září.
"Žádná vláda kromě této se od 90. let nezavázala k tomu, že bude situaci řešit. Dva roky utekly. Teď je čas, abychom to kabinetu připomněli," řekl Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení. Podle něj se platforma chystá tlak na politiky stupňovat.
Koncepci měl kabinet schvalovat koncem června. Koalice se na ní ale nedohodla a žádala analýzu dopadů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před časem připustil, že se původní termín nejspíš nestihne. Marksová řekla, že se na obrysech zákona pracuje současně s koncepcí.
"Nemáme jasný politický signál, že by na zákonu sociálního bydlení opravdu někdo pracoval. Spíš se zatím ty práce odkládají," řekl ČTK šéf platformy Štěpán Ripka. Doufá, že vláda v příštích týdnech koncepci přijme a vrátí se k původnímu harmonogramu.
Podle jiné vládní koncepce – koncepce prevence bezdomovectví – je v Česku kolem 30.000 lidí bez přístřeší a zhruba 100.000 osob ztráta bydlení hrozí. Chudoba a vyloučení loni podle statistiků ohrožovaly 14,8 procenta Čechů a Češek, tedy zhruba 1,5 milionu. "Chudých lidí přibývá, přestože se s velkým nasazením a za velké peníze vytvářejí různé strategie a komise. Jen ty ale nestačí. Politické rozhodnutí ujmout se lidí, kteří jinak nemají šanci, ještě nepadlo," míní ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.
Podle zástupců platformy by kabinet měl bojovat "proti chudobě, ne proti chudým". Ministerstvo navrhuje snížení dávek na bydlení lidem v ubytovnách. Podle Marksové tak chce zabránit obchodu s chudobou, tedy plynutí dávek od státu do nevyhovujícího a předraženého bydlení. "Jedinou cestou je funkční systém sociálního bydlení, který bude lidi z tísně tahat a pomůže jako trampolína vrátit je do života. Nebudou pak nuceni na ubytovnách bydlet," dodal Ripka. Podle něj z ubytoven cesta ven jinak nevede a lidé se z nich kvůli nedostatku peněz sami pryč dostat nedokážou, nabídka důstojného a laciného bydlení chybí.
Pokud by podle terénní sociální pracovnice Petry Hrubé byly sociální byty dostupné, lidé by na ubytovnách už dávno nebydleli. "Neznám nikoho, kdo by tam chtěl být," řekla Hrubá. S obyvateli ubytoven pracuje pět let.